Jak ve zdraví přejít ulici v Římě

aktualizováno 
Když vystoupáte po mramorových schodech pomníku Viktora Emanuela II., otevře se vám pohled na pravou římskou džungli plnou řvoucích motorových šelem. Před vámi jako na otevřené dlani leží Benátské náměstí, na které se v nepřehledném zmatku ze všech stran řítí auta, motorky a městské autobusy. Chodec je tady lovná zvěř.

Řidiči z tří různých směrů se musí zničehonic napasovat do jednoho pruhu, pod kola se jim pletou odvážní chodci a občas je v rozletu zpomalí klusající koník táhnoucí drožku se skupinkou vypasených turistů.

Tyto záludnosti však nevyvádějí Římany vůbec z míry, vše zvládají s bravurou a halasným troubením tvrdí muziku.

Pravidlo o přednosti zprava je tu nemoderním přežitkem. Zde platí právo šikovnějšího: prostě jede ten, kdo umí v hustém provozu lépe kličkovat.

Ani jiné dopravní předpisy Italy příliš netrápí. Přerušovaná čára na dvouproudové silnici jako by byla magnetickým pásem, který se musí vždy nacházet mezi koly projíždějících vozidel. Stejně tak dodržování nejvyšší povolené rychlosti nepatří mezi nejoblíbenější koníčky řidičů. Snad jediné nařízení, které zde respektují, je zastavení na červenou barvu na semaforu.

Pro římské motoristy jako by byla projížďka ve špičce zábavnou počítačovou hrou. Někdy se zdá, že si stejně jako puberťáci u klávesnice zkoušejí, co všechno už dokážou.

Řidič červeného miniaturního "vozítka" Smart, kterých je v Římě kvůli omezeným parkovacím možnostem snad nejvíce v Evropě, přijíždějící z vedlejší silnice může v klidu odbočit, ale k rozjezdu se nemá. Vystartuje, až když je plně rozjeté auto na hlavní nebezpečně blízko.

Vyvýšený sloupek na Benátském náměstí, ze kterého by měl policista usměrňovat dopravu, je nápadný svou opuštěností. Strážců veřejného pořádku v nažehlených uniformách se sice na náměstí žoviálně pohybuje spousta, ale vypadá to, že se žádnému z nich nechce převzít nevděčnou roli v pantomimickém představení na pódiu. Pouze situaci znaleckým okem pozorují.

*** Přečtěte si reportáž, jak se jezdí a nejezdí v Itálii a co všechno vás může potkat na italských silnicích:

Autem po Evropě...Bella Italia

Možná je to tak dobře. Dva aktivní policisté, kteří se na zebře snaží zajistit chodcům bezpečné překonání ulice, nadělají víc škody než užitku. Zastavují dosud víceméně bezproblémově fungující chaos a na jejich straně náměstí se vytváří kolona. Brzy svých regulativních pokusů zanechávají a jen přihlížejí.

Vyrazit jako chodec do ulic Říma se tak zprvu může zdát životu nebezpečné, ale po pár hodinách aklimatizace si člověk zvykne. Po vzoru místních chodců si brzy osvojí nejlepší metodu přecházení. Stačí krátké rozhlédnutí na obě strany a pak sebejisté vykročení do vozovky. Oni už to řidiči nějak zašlápnou, mají v tom dennodenní praxi.

 

Chaos a zmatek na ulicích Říma, kde má přednost ten, kdo vystartuje dříve. Stejnými pravidly se zde řídí i chodci.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...Najdete na iDNES.cz