Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si vybrat bezpečnou leteckou společnost

  11:09aktualizováno  11:09
V souvislosti se smrtí tří Čechů v letadle kambodžské společnosti PMTair se mnozí začali ptát, zda tomu šlo nějak předejít. Má český turista vůbec možnost zjistit, čím vlastně poletí? Prověřit si základní fakta o bezpečnosti vybrané letecké společnosti? Poradíme vám, jak aspoň částečně eliminovat rizika, že váš let skončí tragédií.

Ještě než cestující zakoupí letenku a nastoupí do letadla, měl by vždy věnovat pozornost tomu, jestli daná letecká společnost splňuje mezinárodní bezpečnostní parametry, zda jsou například dodržovány pravidelné servisní intervaly,...

Bezpečnost v Evropě

Největší kontrolu nad svým letem mají čeští turisté v současné době v Evropě. Zde totiž existuje už od roku 2005 tzv. Černá listina leteckých přepravců, kteří mají zakázáno působit v EU.

Na Černé listině jsou uvedeny všechny letecké společnosti, které odmítají předložit orgánům EU doklady, že jejich letadla splňují předepsané bezpečnostní standardy EU. Zatímco zpočátku na seznamu figurovalo 108 společností, které nesměly létat do Evropy, loni v červnu bylo těchto společností již 200, uvedl pro iDNES Tomio Okamura, šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Důvodem vzniku listiny byl právě fakt, že v mnoha rozvojových zemích se bezpečnostní standardy nedodržují a cestující jsou tak ohroženi na životech. Černou listinu, kterou najdete na stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, a která se aktualizuje každého půl roku, si stáhněte ZDE (v pdf).

Komplikace mimo Evropu

Pokud ale cestujete mimo Evropu, je situace komplikovaná. S leteckými společnostmi, které mají zákaz působení na území EU, se totiž můžete v jakékoliv zemi mimo EU (např. ve východní Evropě, Africe, Asii) kdykoliv setkat a dostat se tak do životu nebezpečných situací.

Na Černé listině se také bohužel nevyskytují malé lokální aerolinky z rozvojových zemí, které většinou vlastní pouze jedno či dvě malá letadla, protože tyto aerolinky nemají potenciál létat do zemí EU, ani se k území EU přiblížit.

Pokud tedy máte pochybnosti či chcete získat aspoň nějaké informace, můžete se pokusit zkontaktovat tamní úřad pro leteckou dopravu. Každá letecká společnost, která operuje v určité zemi, musí mít identifikační číslo a musí být registrována na Státním úřadu pro letectví. Otázkou je, nakolik budete schopni se na příslušný úřad dovolat a domluvit se.

Určitě se také vyplatí před cestou kontaktovat náš zastupitelský úřad v dané oblasti.

Práva cestujících v Evropě

Každý prodejce letenek v Evropské unii má povinnost vědět a na Váš dotaz Vás informovat, která letecká společnost bude provozovat konkrétní let, jaký si vyberete. Není možné, abyste se dozvěděli až na letišti, že poletíte tou či onou leteckou společností.

Dále v případě, že si klient koupí letenku u jakéhokoli prodejce v EU na trasu např. Praha-Moskva-Alma Ata, a trasu Moskva-Alma-Ata by provozovala letecká společnost, která je na Černé listině, musí prodejce vrátit zákazníkovi peníze nebo jeho let zdarma přesměrovat tak, aby letěl pouze prověřenými aerolinkami.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz