Vodák na rozbouřené řece

Vodák na rozbouřené řece | foto: Jakub Turek

Jak si užít na jezech a přitom se nepotopit

  • 2
Slovo "jez" pochází z angličtiny a samozřejmě znamená ANO. Ano jako jo. Jenomže bez dobré znalosti terénu, a někdy ani to nestačí, to vypadá spíše na NE. Kdo chce zažít opravdu velké dobrodružství, měl by si rozhodně zkusit nějaký větší jez, například v Praze v Modřanech nebo na Štvanici.

Je dokonce jedno, jak se na tento typ jezu připravujete, ani prohlídka ze břehu není nutná. U jiných jezů je ale třeba se zamyslet.

Na přírodních tocích, kde nejsou uměle vybudované jezy, jsou všechny bezpečné. Samozřejmě trochu závisle na zkušenostech vodáka. Z těchto jízků, které znám, například ty pod železničním mostem v Loučovicích na Vltavě pod lipenskou přehradní hrází nebo podobné kaskády na horním Labi - se dají projet i bez pádlování.

Nebezpečný "válec"
Většina jezů je spojena s úkazem takzvaného "válce". To je taková vodní roláda. Za vodou padající z jezu, v přírodě z většího kamene, se voda, která by chtěla téct dál, vrací zpět do jezu.

Nakonec se ta přitékající shora s tou odtékající srazí v jedinou linii, trochu se promíchají, vytvoří se bubliny a voda zbělá. Pozor, toto může být nebezpečné! Vlivem tohoto mechanismu vodák, loď, nebo pádlo může zůstat pod jezem jak chce dlouho, a to bez ohledu na jeho fyzickou kondici či konec dovolené. Jak se tomu vyhnout?

Takový jez zkrátka přeneseme. Není to zbabělost, jenom touha po poznání celé řeky. Když je jez reálně bezpečný, už to není jez, ale jízek. A ten se sjíždí při maximální rychlosti špičkou lodi po proudu. Je nutno projet zmíněný válec, kdy se voda vrací zpět a na tomto místě se opravdu nezdržovat.

Když už se stane, co se stát nemělo, že se totiž dostanete "omylem" zpět pod jez, obvykle po chvíli vypadnete z lodi a většinu času trávíte pod hladinou. 

Co dělat v této krizové situaci?
Po prvním možném nádechu lze zkusit potopení až na dno a tam někdy teče ten správný proud směrem od jezu. Při tomto kousku je paradoxně lepší se zbavit plovací vesty. Nebo uchopit záchranné lano hozené ze břehu.

Masáž srdce 15x a následně 2 vdechy a znovu a znovu, do úplného vyčerpání zachránce, což trvá tak 45 minut. Voda se z utonulého nevylévá, sama se vstřebává.

Další možností pomoci je znalost resuscitace, a to jen v případě, že vodák je vyloven v dohledné době, ve studené vodě třeba i za 30 minut. Každopádně zkuste oživování vždy do příchodu odborné pomoci.

Další pomocí je zavolat příbuzným a sdělit novinku. Nejhorší je totiž nevědomost, když netuší, co se s jejich blízkým stalo.

Vodopády jsou jezu trochu podobné, ale válce nejsou tak nebezpečné. Jsou jen na přírodních řekách a normální český vodák je spíše nesjíždí.

Já jsem jezy nikdy zvlášť neměl rád, protože ty lehčí jsou často bez vody. A kde je hodně vody, tak jsou zase nebezpečné.


Lukáš Pollert radí vodákům - letní seriál

Jak si pořídit vodácké vybavení - I.díl

Jak pádlovat na klidné vodě? II. díl

Jak si užít v peřejích? Hlavně se nebát vody! - III. díl