Jak si sjet 3-Tre a nemít na to

  14:23aktualizováno  14:23
Dolce vita, Madonna di Campiglio! Na pobyt ve slavném italském zimním středisku pod vrcholky načervenalých štítů Dolomit nemá jen tak někdo. Tak nějak se stále sluší přijet sem v červeném ferrari, obalit se do kožichu z nějaké přísně chráněné šelmy a do restaurací vstupovat v obleku či šatech z luxusního milánského butiku.

Ne každý si může či chce tento "sladký život" dopřávat, pro milovníka lyží by však byla věčná škoda si nevyzkoušet zdejší skvělé lyžařské i běžkařské terény.

Pro ty, kdo mají s luxusem Madonny di Campiglio problémy, existuje cesta, jak se vyhnout lesku a užít si - například již zmíněnou sjezdovku 3-Tre, terén pro slavnou slalomovou trať Světového poháru. Ta cesta vede například z nedalekého Pinzola.

Pinzolo si v daleko větší míře než Madonna di Campiglio zachovalo tvář přívětivého městečka, které ještě před vynálezem turistického průmyslu bylo synonymem pro chudobu a odkud z početných rodiny prchal, kdo jen mohl, do světa za prací. Časy, kdy bylo živobytí ve zdejších horských údolích opravdu těžkým údělem, v Pinzolu dodnes připomíná socha brusiče nůžek.

Dnes už takřka nikdo z městečka neprchá, turistika jej učinila dobrým místem k podnikání. Na prvním místě je tu samozřejmě zimní turistika - místo je ideální především pro rodinné lyžování na zhruba třiceti kilometrech sjezdovek, v nejvyšších partiích přesahujících nadmořskou výšku 2000 metrů.

DÁRKY PRO LYŽAŘE Vyhrajte zapůjčení lyží - včetně nejnovějších modelů - na týden zdarma a jiné dárky v soutěži! Hrajte ZDE.

Z Pinzola vyváží lyžaře gondolová lanovka až do výšky 1508 metrů, kde teprve (ukrytá od městečka hradbou lesů) začíná ta pravá lyžařská pohoda. A v nejvyšším bodě lanovek, na Doss del Sabion, je vyhlášené místo, odkud si lze za pěkného počasí prohlédnout jako nikde jinde celé panoráma oblasti, které si říká tak slibným názvem Val di Sole - Slunečné údolí.

Lyžování v Pinzolu však slibuje ještě jeden hodnotný zážitek. Přesně na opačném konci lyžařského areálu, na místě, kde se ráno nastupuje do gondolové lanovky, je k vidění zdaleka nejhezčí kostel v celém regionu Trentino, do kterého Pinzolo spadá.

Omítka kostela San Vigilia je pokryta vzácnými freskami z roku 1539 od renesančního malíře Simone Baschenise. Pravda, jsou to fresky hodně hrůzostrašné - souborně jsou známé (a proslavené) pod názvy Triumf smrti, Sedm hlavních hříchů a Zmrtvýchvstání Krista. Nespočet kostlivců na stěnách kostela tu názorně ilustruje, že před smrtí neuteče pán ani kmán.

Pro ty, kdo se svého osudu bojí či je opravdu v Dolomitech nezajímá nic než lyžování, však Pinzolo slibuje ještě jeden opravdu hodnotný zážitek. Jaký? No přece lyžování v Madonně di Campiglio!

Většina zdejších týdenních skipasů totiž počítá alespoň s jedním dnem lyžování u sousedů. A tam už si nároční lyžaři, ale i ti, kteří milují dlouhotrvající zážitek, přijdou opravdu na své. Ti první kromě proslavené sjezdovky 3-Tre i na drsné Direttisimě vedoucí z vrcholu Monte Spinale strmě dolů, ti druzí zřejmě neodolají sedm kilometrů dlouhé sjezdovce vedoucí ze sedla Grosté až k dolní stanici kabinové lanovky na konci města.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat

Val di Sole leží asi 780 kilometrů od Prahy. Cesta vede přes Rozvadov, na Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Egnu-Oru až do Madonny di Campiglio nebo do Pinzola. Cesta z Brna jede přes Vídeň, Salcburk, Brenner, Trento do Pinzoly nebo Madonny.

Kolik to stojí
Permanentka na šest dní zahrnující jeden den v Madonně di Campiglio stojí 117 eur. Rozšířený skipas Superskirama Dolomiti Adamello-Brenta na šest dní přijde na 186 eur.

Celkem je v areálu na 90 kilometrů sjezdovek. Nesmí se ovšem zapomínat ani na běžkaře - v okolí jsou nádherné upravené běžecké trasy o délce zhruba 30 kilometrů.

A když už jste tady, neměli byste vynechat ani procházku po proslaveném středisku. Právě zde začala přeměna kdysi chudého a odlehlého údolí v místo, kam se začala sjíždět společenská smetánka. V roce 1868 zde podnikatel Giovanbattista Righi zakoupil starý poutnický hospic a přeměnil jej v hotel.

Místo si pak oblíbil i rakouský císař František Josef - a o lesku Madonny di Campiglio až do dnešních dnů bylo rozhodnuto. Skutečně vzkvétající oblast však z Madonny di Campiglio a okolí učinilo až vybudování lyžařských areálů před více než padesáti lety.

No a komu nestačí ani Madonna di Campiglio? Ten si měl prostě a jednoduše koupit skipas zvaný Superskirama Dolomiti Adamello-Brenta, který platí pro celé Slunečné údolí. Tedy celkem 340 kilometrů upravených sjezdovek. A to všechno zhruba 780 kilometrů od Prahy.

V zimě vypadá Madonna di Campiglio jako zalitá smetanou - a "smetánka" se sem taky ráda sjíždí.

Když je inverze, obklopí vás v Pinzolu ze všech stran štíty Dolomit utopené v mlze.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...Najdete na iDNES.cz