Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se žije teď v Americe?

  10:02aktualizováno  10:02
Upřímně řečeno, vůbec se nedivím lidem, kteří se rozhodli odložit návštěvu Ameriky. Jako naprostá většina obyvatel Nového Yorku se sice nehodlám vystěhovat, ale přesto mi brnkají na nervy ty časté, většinou neradostné reportáže v tisku a televizi. Na povrchu se tady život až na velmi malé výjimky vrátil do starých kolejí, a lidé jsou na sebe ohleduplnější, alespoň na veřejnosti.

Podle mého soudu je letecká doprava daleko bezpečnější než před měsícem, kontroly jsou ostré jako břitva, ale v zájmu pravdy je nutno přiznat, že nějaká bezriziková bezpečnost je iluzorní. Představte si ty fronty s miliony cestujících v zemi, kde je asi 140 mezinárodních letišť, a s těmi menšími odbavovaly přes 40.000 letů denně. Ani třináct roků po zřícení letadla Pan-Am nad Skotskem, do něhož teroristé tehdy vpašovali třaskaviny v zavazadle, se s výjimkou Izraele ani jeden stát nerozhodl rentgenovat všechna zavazadla.

Je to bohužel otázka financování, a i když americký Senát právě debatuje o zřízení federální letecké policie v síle 30.000 osob, nezdá se mně, že k tomu v brzké době dojde. Zatím musíme i čekat, jak se vyvine distribuce biochemických látek, pokud v tom nemá prsty nějaká domácí suprpravicová buňka, a jak bude postupovat válečné tažení v Afghánistánu. Už se podařilo odklidit asi třetinu sutin, ale práce jde pomalu, protože jsou také sargofágem asi 4.000 mrtvých. 

Američané vyvěšují prapory na domech i na autech, sportovně založení jedinci se už vidí, jak by škrtili v letadle s několika dalšími siláky arabské teroristy, protože dnes už každý z nás ví, že islamští náboženští šílenci neunesou letadlo na Kubu nebo do Athén. Na druhou stranu jsou ale tisíce osob, které s obavami vstupují každodenně do podzemní dráhy nebo výtahů.

To jistě časem přejde, protože Američané jsou daleko optimističtější než třeba Češi,  ale události kolem zničení Světového obchodního centra jsou vlastně první ztracenou bitvou na americkém území od konce Občanské války v roce 1865. Newyorské biografy a divadla se pomalu opět plní, musea se otevírají, fandové se vracejí v desetitisících na sportovní stadiony, ale hotely, restaurace, půjčovny aut a letecké společnosti přemítají, kolik zaměstnanců budou muset propustit následkem snížení příjmů z prodeje a nejrůznějších služeb.

Bezpečnostní složky zadržely v USA už téměř 700 podezřelých osob, ale pesimista  může namítnout, že zde studuje 40.000 arabských vysokoškoláků, že poblíž Detroitu existuje téměř čtvrtmilionová arabská konkláva, nebo že se v Novém Yorku za poslední desetiletí více než zdvojnásobil počet přistěhovalců z Pákistánu, Indie a Bangladéše, kterých je nyní 150.000.

Pravděpodobně Ti nesděluji žádné novinky, protože i české noviny jsou plné informací o arabsko-americkém konfliktu. Kdyby se ale přesto někdo rozhodl navštívit nás, bude si zde moci koupit toaletní papír s podobiznou usáma bin Ládina. (Manželka prohlásila, že by ho nemohla používat, protože by se bála, že ji při použití pokouše.)

Oblaka koře a prachu zahalila oblohu nad Manhattanem po pádu obou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, které se 11. září 2001 staly terčem sebevražedného teroristického útoku neznámých útočníků provedeného pomocí unesených dopravních letadel.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz