Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se ubránit lavině? Být hodně daleko

aktualizováno 
Ve vysokých horách jako jsou Alpy se mohou laviny objevit prakticky kdekoli, i tam, kde dosud nikdy neudeřily. Můžeme se vůbec nějak bránit? V první řadě musíme překonat náš největší handicap, který máme v porovnání s obyvateli alpských zemí. Lavin se nebojíme, protože jsou pro mnoho z nás dosti exotickým, vzdáleným nebezpečím. Podceňovat je se ale může tragicky nevyplatit.

Přestat podceňovat riziko lavin je skutečně největší trik lavinové sebeobrany. Když jde do tuhého, jsou ale i další.

Kdekoho napadne: v lavině se musí plavat. Ale když dojde až na plavání, to už je příliš pozdě.

Jak se vyhnout lavině
Mnohem lepší je samozřejmě jít lavině z cesty dřív, než se rozjede po svahu. Jak na to? Podívejme se do příruček německých horských jednotek a britských výsadkářů cvičených pro boj v arktických podmínkách.

Plyne z nich například, že byste měli zpozornět, když několik hodin sněží. Čerstvý prašan může sklouznout na staré vrstvě umrzlého sněhu. Totéž se může stát, napadne-li naopak těžký mokrý sníh na sypký.

Ze stejného důvodu je nebezpečná i rychlá změna teploty, neboť vrchní vrstva má potom jinou teplotu než spodní.

Větší riziko hrozí tehdy, když mrzne, neboť za nízkých teplot je sníh sypký. Nejlepší jsou teploty kolem bodu mrazu, protože sníh se rychle usazuje.

Zpozornět je třeba po bouřích a silných větrech, ty mohou vytvořit nebezpečné převisy, protože na závětrné straně se usazuje sníh přefoukaný přes vrchol. Samozřejmě, že největší ohrožení je na holých svazích, loukách a pastvinách.

A co tedy dělat, abychom v nebezpečných oblastech omezili riziko co nejvíc?
Pohybujte se vždy co nejvýš, tedy ne na svahu, ale na hřebenu.

V podezřelých místech a za lavinového počasí nejezděte po strmých svazích ani po nově napadaném sněhu. Čím je sníh hlubší, tím je nebezpečí větší.

Vyhýbejte se prudkým svahům, zejména místům, kde se reliéf svahu láme. Kde to jde, je lepší zout lyže a jít pěšky. Nechoďte ani nesjíždějme traverzem, ale přímo nahoru či dolů.

Všímejte si podezřelých míst, kudy zřejmě laviny už padaly. Zapomeňte na pravidlo, že blesk neudeří dvakrát na stejné místo. U lavin je to přesně naopak.

Přešel-li někdo před vámi rizikové místo, neznamená to, že je bezpečné. Třeba uvedl sníh do pohybu. Stačí k tomu křik, prásknutí lyžemi či výstřel. Naslouchejte, zda neuslyšíte podivné zvuky: praskání, rozpínání.

Při přechodu nebezpečného místa nemějte na rukou navlečená poutka hůlek, uvolněte batoh tak, abyste ho mohli snadno shodit. Snowboardisté by měli odepnout bezpečnostní lanko. Navlékněte si kuklu nebo šálu přes ústa a nos.

Jak přežít v lavině
A teď ten nejhorší okamžik: co dělat, když se lavina už blíží. Odhoďte lyže, baťoh a není-li poblíž balvan či dům, za kterým byste se mohli aspoň trochu schovat, posaďte se k bílé záplavě zády. V okamžiku, kdy vás strhne, začněte "plavat" jakoby znak, máte větší šanci udržet se blízko povrchu.

Když se lavina zklidňuje, snažte se vytvořit si vzduchový vak před obličejem. Šetřte ale sílu do chvíle, kdy lavina ztratí sílu. Zjistěte, kde je "dole" a "nahoře" - třeba pomocí slin.

Potom se, pokud to jde, snažte pomalu prohrabávat ven, neboť sníh se začne sesedat a mrznout. Pokud je člověk zavalen sypkým sněhem, může se znovu pokusit o plavání.

Především ale musí spoléhat na záchranu zvenčí; může ji přivolat i mobilem, pokud jej má u sebe.

Další pomůcky pro přežití v lavině

lavinový vyhledávač - v cizině se mu říká pieps, v Česku pípák. V Alpách je to standardní výbava pro lyžařské túry, pomalu se prosazuje i u nás. Je to krabička, která se popruhy připevní pod bundu na prsa. Neustále vydává standardní signál, na který jsou napojeny všechny evropské i světové záchranářské organizace.

Když vás zavalí lavina, najde vás záchranář téměř okamžitě. Pokud kolega vyvázne z laviny bez úhony, přepne pípák na příjem, a najde vás také. Pípáky stojí od šesti do dvanácti tisíc korun.

K pípáku patří ještě lavinová sonda (1000 Kč), což se skládací dlouhá tyč na propíchávání laviny při hledání zasypaných, a skládací lopata (1000 Kč). Lopatu si kvůli vysoké ceně mnozí turisté raději vyrábějí sami z násady na smeták a obyčejné hliníkové lopaty na uhlí

speciální vesta Avalung - vynález firmy Black Diamond, vesta s náhubkem, kterým nasáváte kyslík z laviny. Vesta stojí kolem 4 - 5000 Kč, vhodná pro extrémní lyžařské sporty.

Pomůcky lze zakoupit např. v obchodu Hudy Sport

Lavina - ilustrační foto

Autoři: , ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Nové lanovky, zasněžování i restaurace. Skiareály lákají lyžaře v Česku

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Stovky milionů korun investovali majitelé a správci lyžařských areálů v Čechách a na Moravě po loňské úspěšné zimní...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...Najdete na iDNES.cz