Reportéři MF DNES naložili do auta několik krabic mléka, dvě velká kuřata, kuřecí prsa a osm masových konzerv. Množství jídla 12x překračovalo limit, celníky však nezajímalo.

Reportéři MF DNES naložili do auta několik krabic mléka, dvě velká kuřata, kuřecí prsa a osm masových konzerv. Množství jídla 12x překračovalo limit, celníky však nezajímalo. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Jak se pašuje maso a mléko do Chorvatska

  • 24
MF DNES prověřovala, jak chorvatské úřady dbají na dodržování novinek, které zavedly před prázdninami. Množství dováženého masa a mléka celníci nezkoumají. Notářsky ověřené potvrzení o "převážených" dětech se však vyplatí vzít si s sebou.

Je první prázdninový víkend. Česká auta pomalu přejíždějí hranici do Chorvatska. Rodiny dovolenkářů se občas rozhlédnou. Podvědomě čekají, že se někde vynoří přísná hlídka, která prověří, jestli nevezou zakázané množství mléka nebo masa.
Jenže žádné razie se tady neodehrávají.

Chorvatští celníci nereagují ani na to, když na zadním sedadle leží několik krabic mléka, dvě velká kuřata, kilo kuřecích prsíček a osm masných konzerv. To je daleko více jídla, než je přípustný kilogram potravin obsahujících maso či mléko.

"Děkujeme, jeďte dál," odmítá chorvatský celník pasy reportérů, kteří před přejezdem hranice na zadní sedadlo auta vyskládali nadměrné množství potravin. Jídlo bylo přitom vidět na dálku a povolené limity přesáhlo bezmála dvanáctinásobně.

Kontrola na chorvatských hranicích vychází na cestě z Česka nakonec jako nejmírnější. Slovinci, kteří střeží vnější hranici Evropské unie, si nabízené pasy aspoň prohlédli a nenápadně nakoukli do auta.

Chorvatské celníky maso a mléko nezajímá

Zakázané jídlo při testu reportéři neukrývali. Naopak je vystavili na zadní sedadlo, aby bylo vidět. Podobnou zkušenost, tedy že celníci nejsou při kontrolování této novinky přísní, mají i cestovní kanceláře. Od turistů zatím nemají žádnou stížnost.

Rakouské hranice - Schengen, "neSchengen"

Zdaleka nejpřísnější byli rakouští celníci, kteří by od vstupu Čechů do schengenského prostoru v hraničních budkách vůbec neměli být. "Zajeďte si na odstavné parkoviště," zaskočil reportéry MF DNES celník po podrobném zkoumání pasů. Později si se zájmem prohlédl zavazadla a ptal se i na cíl cesty. Nezajímaly ho potraviny, které lze po EU vozit poměrně volně. Hledal spíše baseballové pálky či dýmovnice. Ve Vídni o víkendu vrcholilo mistrovství světa ve fotbale, a tak Rakousko hraniční kontroly načas obnovilo.

Test, který v Chorvatsku podnikli reportéři MF DNES, ukázal, že se na tamních hranicích nezabydlela žádná mléčná ani masná policie.

A stejně tak ani strážníka, který by na základě nově přijatého přísného zákona tvrdě postihoval příliš spěchající řidiče, v Chorvatsku jen tak nepotkáte.

Přestože tu teď za překročení rychlosti o padesát kilometrů v hodině hrozí padesátitisícová pokuta, a dokonce i dvouměsíční vězení, hlídek je u silnic poskrovnu.

Redaktoři MF DNES ujeli po chorvatských silnicích a dálnicích více než 500 kilometrů, tedy trasu, kterou od hranic každé léto absolvuje přes půl milionu Čechů.

Rychlost nepřekračovali, ale sledovali, kolik policejních hlídek na dodržování pravidel dohlíží. Za celou cestu potkali ve svém směru pouze jednu hlídku v akci a druhá odpočívala u benzinové pumpy.

Razítko pro děti se hlídá

Jedinou novinkou, na které Chorvati alespoň podle svých slov trvají opravdu striktně, je úřední razítko pro děti cestující bez rodičů. Jenže, jak se zdá, ne na každém hraničním přechodu.

"Na hranicích po nás ten formulář vůbec nechtěli," smáli se v neděli čeští turisté v kempu Baško Polje nedaleko dalmatského městečka Makarska. Že to s formulářem není tak horké, potvrdila i Silvie Magnusková, delegátka cestovní kanceláře Vítkovice travel, která Čechům každý týden prodá 600 míst v kempu a přilehlých hotelech.

"Ani u jednoho z hostů jsme se nesetkali s tím, že by ten dokument potřebovali," řekla Magnusková. Notářské razítko stojí jen 30 korun, ale přípravy na cestu dokáže zkomplikovat.

"Chtěla jsem jet s o pár let starším přítelem do Chorvatska. Na poslední chvíli jsem si uvědomila, že musím shánět rodiče, pak jít ještě k notáři. Nakonec z toho sešlo, nikam jsem nejela," svěřila se sedmnáctiletá Adéla z Prahy.

Chorvatské změny

Formulář pro děti

Každý, komu ještě nebylo osmnáct a nejede na dovolenou s rodiči, musí mít jejich souhlas s cestou přeložený do chorvatštiny. Formulář je ke stažení na internetové stránce chorvatského ministerstva zahraničí: http://cz.mvp.hr. Podpis je třeba nechat ověřit notářem.


Dovoz masa a mléka

Zákon, který zakazoval vozit maso a mléko úplně, Chorvati na poslední chvíli o půl roku odložili. Zdůraznili však, že Češi si nesmějí do země vozit více než kilo potravin, které obsahují maso a mléko.


Nová dopravní pravidla

V půlce června se v Chorvatsku zvýšily pokuty na silnicích. Za překročení rychlosti v obci o 50 kilometrů v hodině můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun, nebo jít dokonce na dva měsíce do vězení.


Dálniční známky ve Slovinsku

Ve Slovinsku, přes které jezdí mnoho Čechů, se od 1. července přestává platit dálnice na mýtných branách a začínají se prodávat dálniční známky. Ta nejmenší je půlroční a stojí v přepočtu zhruba tisíc korun.

Češi přitom využívají ve Slovinsku jen krátký úsek dálnice, za který až do 30.června platili jen necelou dvacetikorunu. Dálnici lze objet po kresních silnicích nebo přes Maďarsko.

Smůlu měla i jedna žena z Ostravy, která cestovala s vlastní dcerou, a formulář proto nepotřebovala. Neměla však dceru uvedenou v pasu, pouze v občance. Přestože se do Chorvatska smí cestovat jen na občanku, kvůli dítěti je třeba vzít si s sebou pas. "Jela vlakem. Na chorvatských hranicích si musela počkat na další a vrátit se do Ostravy. Naštěstí si hned druhý den vyřídila dočasný rychlopas a už je zase na cestě sem," doplnila Magnusková.

Právě novinku s notářským potvrzením k "převáženému" dítěti se tak nejvíce vyplatí respektovat.

Zatímco nadbytečné zásoby masa či mléka mohou celníci nanejvýš zabavit, dítě cestující bez povolení by mohlo znamenat větší komplikace a vyšetřování. To proto, že tímto opatřením chtějí Chorvaté bojovat proti mezinárodním únosům dětí.