Jak se máte aneb jak nebýt za vodou Za Blba

aktualizováno 
- Máte se dobře? Špatně? A myslíte, že to někoho zajímá? Že ne? Tak to jste dobře vybaveni na cestu do Ameriky. Pokud vás doma učili, že mezi zásady slušnosti patří odpovídat na kladené otázky, tak to zase rychle zapomeňte. Jsou totiž i otázky, na které se ze zásady neodpovídá. Za mořem k nim patří zdravicí formule "How are you?" neboli "Jak se máš?". A vůbec všechny její varianty jako "What's up", "What's cooking" a další.
Nevěříte? Poučte se z trapných zkušeností mnoha Čechů, kteří toto pravidlo ve Spojených státech neznali. Jedná se tu totiž o typický střet kultur a zvyklostí.
Modelová situace: Někdo, koho letmo znáte, vás potká na chodbě s rozzářenou tváří a ptá se, jak se máte. Co uděláte?
Za a) budete potěšeni takovým zájmem a začnete mu vykládat, že jste byli den předtím na skvělém koncertu a potom na večeři a že jste potom ještě......zbytek už můžete vypustit. Američan totiž mezitím už bude o patro výš a pravděpodobně bude mít na tváři výraz naprostého nepochopení.
Za b) pravíte, že vlastně nic moc, tak nějak normálně, nic zvláštního. Američan se na vás zahledí se soustrastí v očích a začne se ptát, co se vám stalo, jestli vám někdo umřel nebo jestli nejste nemocní.
Za c) odpovíte následující formulí: "Mám se dobře, jak se máte vy?". Američan pokývne a běží dál. Sociální interakce byla s úspěchem dokonána.
Chápavějším bude jasné, že správné je řešení za c). Slovní formulace "How are you (doing)?" aneb "Jak se máte?" totiž není ničím jiným než obyčejným "ahoj" nebo "dobrý den" a očekává se na ní odpověď ve stejném duchu, tedy opět "Jak se máte?".
Připadá vám to divné? A nepřipadalo by vám divné, kdybyste kývli na pozdrav sousedovi v domě a on by se k vám hnal a začal vám líčit své rodinné šarvátky? Přesně takhle to totiž musí připadat Američanovi, kterému vnucujete věrný a pravdivý popis toho, jak se právě máte nebo jak jste se měli předtím, než jste byli dotázáni. K "ahoj" prostě patří zase a jenom "ahoj".
Pokud se od této zdravicí formule odkloníte, vyvoláte chaos. Odpověď jiná než "good", případně "fine", což obojí znamená v podstatě "dobře", totiž v tazateli vyvolá zmatek. Odpověď blížící se typicky českému "nic moc" nebo "jako vždycky" signalizuje, že se ve vašem životě právě odehrála tragédie. Naopak, odvětíte-li, že "great" nebo "fantastic", ekvivalent českého "skvěle", bude všechno v nejlepším pořádku a oba můžete mít dobrý pocit z toho, jak jste si bezvadně popovídali.
Nemějme to Američanům za zlé. A nedivme se tomu. A pokaždé až někoho potkáte, halasně vykřikněte "Jak se máte?" a jako odpověď čekejte zase to samé. A mějte na paměti, že ve veliké zemi za mořem je všechno mnohonásobně větší. Proto i to, co je u nás "ucházející", je pro Američany "skvělé". Když si tohle osvojíte, můžete mít dobrý pocit, že jste zvládli první lekci v kapitole americké zdvořilosti.
Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz