Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se lyžuje v olympijském Whistleru, největším středisku Severní Ameriky

  6:00aktualizováno  6:00
Lyžování patří k mým koníčkům a tak jsem nemohl vynechat návštěvu Whistler-Blackcombu, 120 km vzdáleného dějiště olympiády. Tohle středisko, ležící ve výšce 653-2 284 m n.m., patří k nejlepším na světě, píše Michal Trpák, který byl v nedalekém Vancouveru na stáži na výtvarné škole Emily Carr Institut.

Vancouveru se v zimě přezdívá spíše 'Raincouver', protože tu třeba i jeden a půl měsíce v roce neustále prší. Na horách ale sněží a každou zimu zde napadne i několik metrů sněhu.

Díky nové silnici, která nahradila tu původní, zařízlou do útesů oceánu, a byla postavena právě kvůli zimní olympiádě, jsem byl z Vancouveru u sjezdovek za jeden a půl hodiny.

Středisko se rozkládá na dvou horách - Blackcombu s menším ledovcem a o trochu nižším Whistleru. Obě hory nabízejí terény pro všechny lyžaře, jsou zde extrémní kuloáry mezi skalami, vyznačené trasy lesem, středně těžké i lehké sjezdovky.

Blackcomb nabízí i více terénů pro adrenalinové lyžaře, např. pět terénních parků se skoky a klopenými zatáčkami, U-rampu a snowcrossovou trať.

Celé středisko se dá přirovnat k velkým francouzským nebo švýcarským střediskům, přestože maximální nadmořská výška není v porovnání s alpskými největšími lyžařskými areály nejvyšší. I tak je zde nejdelší sjezdovka 11 km dlouhá.

Areál využívá sněžná děla pouze v nižších partiích, jelikož zde každou zimu napadne několik metrů sněhu. Na okolních svazích je pak možné vyzkoušet i heliskiing a sjíždět opuštěné kopce v neporušeném sněhu.

Městečko Whistler pod sjezdovkami se neustále rozrůstá, ještě před deseti lety zde byla malá vesnička a nyní zde vyrůstají další a další hotely, restaurace a zábavní centra.

Věhlas místa, které je největším lyžařským areálem v Severní Americe, přesahuje hranice regionu i státu, proto na sjezdovce potkáte lidi z USA, vzdáleného Toronta nebo i z Británie a Japonska. To se odráží i na cenách, kdy cena jednodenního skipasu bez dalších slev vyjde na 93 kanadských dolarů (cca 1 700 korun).

Městečko samo je tak trochu "Disneylandem" mezi horami. Nabízí absolutně všechny druhy zábavy a je obýváno pouze personálem a turisty.

A kde probíhají olympijské závody? Mužský sjezd se startuje z vrcholu Chic Pea v oblasti Whistleru z výšky 1662 metry a jede se po sjezdovce Dave Murray Downhill dolů do vesnice Creekside. Jde o regulérní sjezdovou "černou" trať. Na stejné sjezdovce ale z nižších míst se pak startuje většina dalších sjezdových disciplín olympiády s výjimkou ženského sjezdu, super G a obřího slalomu, které se jedou po sjezdovce Wild Card a navazující Franz´s.

Kanada, Whistler

whistler, jedno z nejlepších lyžování na světě

Whistler je jedním z nejlepších lyžařských center světa. Je to rozsáhlá propojená lyžařská zóna se třemi ledovci, náročnými tratěmi s velkým převýšením a výbornými sněhovými podmínkami.

Oblast nabízí výborné terény zejména pro náročnější až ty nejnáročnější lyžaře různého zaměření. O tom svědčí už rozložení obtížnosti sjezdovek. Jen asi jedna pětina sjezdovek je lehkých, polovina středně těžkých a třetina náročných.

Whistler je proslulý i výbornými sněhovými podmínkami. Za rok tu dohromady napadne průměrně přes 10 metrů sněhu. Právě teď je tam kolem tří metrů.

Na jaké ploše se lyžuje: 3300 hektarů

Počet sjezdovek: 200 sjezdovek

Lanovky a vleky: 38 lanovek, 65 500 lyžařů / hodinu

Nejvyšší bod: nejvyšší bod leží prakticky o tisíc metrů níž než v hlavních alpských centrech - "jen" 2270 metrů. Ale lyžuje se tu až do cca 650 metrů, takže převýšení je stále úctyhodné - cca 1600 metrů, tedy jako celá Sněžka.

Nejdelší sjezd: dva nejdelší sjezdy z vrcholu Whistleru i Blackcomb měří shodně kolem 11 km.

Mapy © Google

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz