Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se lyžuje v olympijském Whistleru, největším středisku Severní Ameriky

  6:00aktualizováno  6:00
Lyžování patří k mým koníčkům a tak jsem nemohl vynechat návštěvu Whistler-Blackcombu, 120 km vzdáleného dějiště olympiády. Tohle středisko, ležící ve výšce 653-2 284 m n.m., patří k nejlepším na světě, píše Michal Trpák, který byl v nedalekém Vancouveru na stáži na výtvarné škole Emily Carr Institut.

Vancouveru se v zimě přezdívá spíše 'Raincouver', protože tu třeba i jeden a půl měsíce v roce neustále prší. Na horách ale sněží a každou zimu zde napadne i několik metrů sněhu.

Díky nové silnici, která nahradila tu původní, zařízlou do útesů oceánu, a byla postavena právě kvůli zimní olympiádě, jsem byl z Vancouveru u sjezdovek za jeden a půl hodiny.

Středisko se rozkládá na dvou horách - Blackcombu s menším ledovcem a o trochu nižším Whistleru. Obě hory nabízejí terény pro všechny lyžaře, jsou zde extrémní kuloáry mezi skalami, vyznačené trasy lesem, středně těžké i lehké sjezdovky.

Blackcomb nabízí i více terénů pro adrenalinové lyžaře, např. pět terénních parků se skoky a klopenými zatáčkami, U-rampu a snowcrossovou trať.

Celé středisko se dá přirovnat k velkým francouzským nebo švýcarským střediskům, přestože maximální nadmořská výška není v porovnání s alpskými největšími lyžařskými areály nejvyšší. I tak je zde nejdelší sjezdovka 11 km dlouhá.

Areál využívá sněžná děla pouze v nižších partiích, jelikož zde každou zimu napadne několik metrů sněhu. Na okolních svazích je pak možné vyzkoušet i heliskiing a sjíždět opuštěné kopce v neporušeném sněhu.

Městečko Whistler pod sjezdovkami se neustále rozrůstá, ještě před deseti lety zde byla malá vesnička a nyní zde vyrůstají další a další hotely, restaurace a zábavní centra.

Věhlas místa, které je největším lyžařským areálem v Severní Americe, přesahuje hranice regionu i státu, proto na sjezdovce potkáte lidi z USA, vzdáleného Toronta nebo i z Británie a Japonska. To se odráží i na cenách, kdy cena jednodenního skipasu bez dalších slev vyjde na 93 kanadských dolarů (cca 1 700 korun).

Městečko samo je tak trochu "Disneylandem" mezi horami. Nabízí absolutně všechny druhy zábavy a je obýváno pouze personálem a turisty.

A kde probíhají olympijské závody? Mužský sjezd se startuje z vrcholu Chic Pea v oblasti Whistleru z výšky 1662 metry a jede se po sjezdovce Dave Murray Downhill dolů do vesnice Creekside. Jde o regulérní sjezdovou "černou" trať. Na stejné sjezdovce ale z nižších míst se pak startuje většina dalších sjezdových disciplín olympiády s výjimkou ženského sjezdu, super G a obřího slalomu, které se jedou po sjezdovce Wild Card a navazující Franz´s.

Kanada, Whistler

whistler, jedno z nejlepších lyžování na světě

Whistler je jedním z nejlepších lyžařských center světa. Je to rozsáhlá propojená lyžařská zóna se třemi ledovci, náročnými tratěmi s velkým převýšením a výbornými sněhovými podmínkami.

Oblast nabízí výborné terény zejména pro náročnější až ty nejnáročnější lyžaře různého zaměření. O tom svědčí už rozložení obtížnosti sjezdovek. Jen asi jedna pětina sjezdovek je lehkých, polovina středně těžkých a třetina náročných.

Whistler je proslulý i výbornými sněhovými podmínkami. Za rok tu dohromady napadne průměrně přes 10 metrů sněhu. Právě teď je tam kolem tří metrů.

Na jaké ploše se lyžuje: 3300 hektarů

Počet sjezdovek: 200 sjezdovek

Lanovky a vleky: 38 lanovek, 65 500 lyžařů / hodinu

Nejvyšší bod: nejvyšší bod leží prakticky o tisíc metrů níž než v hlavních alpských centrech - "jen" 2270 metrů. Ale lyžuje se tu až do cca 650 metrů, takže převýšení je stále úctyhodné - cca 1600 metrů, tedy jako celá Sněžka.

Nejdelší sjezd: dva nejdelší sjezdy z vrcholu Whistleru i Blackcomb měří shodně kolem 11 km.

Mapy © Google

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Najdete na iDNES.cz