Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se lyžuje v olympijském Whistleru, největším středisku Severní Ameriky

  6:00aktualizováno  6:00
Lyžování patří k mým koníčkům a tak jsem nemohl vynechat návštěvu Whistler-Blackcombu, 120 km vzdáleného dějiště olympiády. Tohle středisko, ležící ve výšce 653-2 284 m n.m., patří k nejlepším na světě, píše Michal Trpák, který byl v nedalekém Vancouveru na stáži na výtvarné škole Emily Carr Institut.

Vancouveru se v zimě přezdívá spíše 'Raincouver', protože tu třeba i jeden a půl měsíce v roce neustále prší. Na horách ale sněží a každou zimu zde napadne i několik metrů sněhu.

Díky nové silnici, která nahradila tu původní, zařízlou do útesů oceánu, a byla postavena právě kvůli zimní olympiádě, jsem byl z Vancouveru u sjezdovek za jeden a půl hodiny.

Středisko se rozkládá na dvou horách - Blackcombu s menším ledovcem a o trochu nižším Whistleru. Obě hory nabízejí terény pro všechny lyžaře, jsou zde extrémní kuloáry mezi skalami, vyznačené trasy lesem, středně těžké i lehké sjezdovky.

Blackcomb nabízí i více terénů pro adrenalinové lyžaře, např. pět terénních parků se skoky a klopenými zatáčkami, U-rampu a snowcrossovou trať.

Celé středisko se dá přirovnat k velkým francouzským nebo švýcarským střediskům, přestože maximální nadmořská výška není v porovnání s alpskými největšími lyžařskými areály nejvyšší. I tak je zde nejdelší sjezdovka 11 km dlouhá.

Areál využívá sněžná děla pouze v nižších partiích, jelikož zde každou zimu napadne několik metrů sněhu. Na okolních svazích je pak možné vyzkoušet i heliskiing a sjíždět opuštěné kopce v neporušeném sněhu.

Městečko Whistler pod sjezdovkami se neustále rozrůstá, ještě před deseti lety zde byla malá vesnička a nyní zde vyrůstají další a další hotely, restaurace a zábavní centra.

Věhlas místa, které je největším lyžařským areálem v Severní Americe, přesahuje hranice regionu i státu, proto na sjezdovce potkáte lidi z USA, vzdáleného Toronta nebo i z Británie a Japonska. To se odráží i na cenách, kdy cena jednodenního skipasu bez dalších slev vyjde na 93 kanadských dolarů (cca 1 700 korun).

Městečko samo je tak trochu "Disneylandem" mezi horami. Nabízí absolutně všechny druhy zábavy a je obýváno pouze personálem a turisty.

A kde probíhají olympijské závody? Mužský sjezd se startuje z vrcholu Chic Pea v oblasti Whistleru z výšky 1662 metry a jede se po sjezdovce Dave Murray Downhill dolů do vesnice Creekside. Jde o regulérní sjezdovou "černou" trať. Na stejné sjezdovce ale z nižších míst se pak startuje většina dalších sjezdových disciplín olympiády s výjimkou ženského sjezdu, super G a obřího slalomu, které se jedou po sjezdovce Wild Card a navazující Franz´s.

Kanada, Whistler

whistler, jedno z nejlepších lyžování na světě

Whistler je jedním z nejlepších lyžařských center světa. Je to rozsáhlá propojená lyžařská zóna se třemi ledovci, náročnými tratěmi s velkým převýšením a výbornými sněhovými podmínkami.

Oblast nabízí výborné terény zejména pro náročnější až ty nejnáročnější lyžaře různého zaměření. O tom svědčí už rozložení obtížnosti sjezdovek. Jen asi jedna pětina sjezdovek je lehkých, polovina středně těžkých a třetina náročných.

Whistler je proslulý i výbornými sněhovými podmínkami. Za rok tu dohromady napadne průměrně přes 10 metrů sněhu. Právě teď je tam kolem tří metrů.

Na jaké ploše se lyžuje: 3300 hektarů

Počet sjezdovek: 200 sjezdovek

Lanovky a vleky: 38 lanovek, 65 500 lyžařů / hodinu

Nejvyšší bod: nejvyšší bod leží prakticky o tisíc metrů níž než v hlavních alpských centrech - "jen" 2270 metrů. Ale lyžuje se tu až do cca 650 metrů, takže převýšení je stále úctyhodné - cca 1600 metrů, tedy jako celá Sněžka.

Nejdelší sjezd: dva nejdelší sjezdy z vrcholu Whistleru i Blackcomb měří shodně kolem 11 km.

Mapy © Google

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...Najdete na iDNES.cz