Jak se lyžuje na slovenském Hrebienku?

  • 9
Známé horské středisko Hrebienok ve Vysokých Tatrách právě prožívá nejvyšší sezonu. Na svazích leží dost sněhu, dny jsou delší než začátkem zimy a často se ukáže i slunce. Před pár lety sem zamířil na dovolenou i ruský prezident Vladimir Putin. Hrebienok vypadá na první pohled jako výjimečné středisko, je tomu tak ale doopravdy?

Hrebienok nabízí pět sjezdovek, tři vleky a jednu lanovku. Když si k tomu na letáku přečtete, že dvě sjezdovky jsou dlouhé okolo tří kilometrů, bude to znít v česko-slovenských poměrech lákavě. Nakonec ale zjistíte, že Hrebienok je sice dobré zimní středisko, ale ničím výjimečné. Dlouhé sjezdy jsou jen mírně ukloněné svahy do města.

Lanovka na kolejích
Ve Starém Smokovci kousek nad nádražím se nastupuje do kolejové lanovky. Vypadá podobně jako funiculairy ve Francii a Rakousku, nebo jako nakloněné metro v Praze. Nejede pod zemí, ale pomalu se šine lesem k horní stanici zvané Hrebienok. Můžeme pohodlně pozorovat, jak kolem nás po turistické značce stoupají pěší turisté.

Z Hrebienku pokračujeme vleky Dolná lúka a Horná lúka I a II na široké úbočí Slavkovského štítu. Tady začíná nejlepší lyžování. Osluněná široká a prudká stráň dovoluje vychutnat carvingové oblouky stejně jako klasické smýkané kristiánky.

Ruský prezident s ochrankou
Před pár lety tady lyžoval se svojí ochrankou i ruský prezident Vladimír Putin. Kdyby nebylo mohutných "goril" okolo něho, nešlo by ho rozeznat od úplně obyčejných rekreačních lyžařů v okolí. Jezdil totiž za běžného provozu. Možná proto na Hrebienku zní hned po slovenštině a češtině nejvíce ruština. Lyžují tu nejen Rusové, ale i lidé z pobaltských republik.

Po pár stech metrech sjedeme na Dolní louku a jsme v prostoru pro začátečníky. Mírná loučka s malým vlekem jim nenahání hrůzu, a tak si popojíždějí i padají podle libosti.

Dlouhé mírné sjezdovky
Příjemné je párkrát za den sjet modrou sjezdovku z Hrebienku do Smokovce k dolní stanici lanovky. V Alpách by kandidovala na zelenou, protože je lehoučká a málo skloněná. Je dobré, že je obrácená k jihu a svítí na ni slunce, a zároveň vede lesem, a proto na ni nefouká.

Ještě jednodušší je sjezd bývalou bobovou a sáňkařskou dráhou podél lanovky. Zhusta ji využívají lyžaři, kteří se s těžkými batohy vracejí z horských chat. Je to vyloženě rekreační záležitost, kdy se v poklidu sunete dolů a při tom si můžete třeba popovídat s partnerem. Jediné, na co musíte dávat pozor, je, aby vás nepřejely plastové boby nebo sáňky s veselou posádkou. Dole je totiž půjčovna.

Najíst a napít se můžete ve Starém Smokovci. Pod lanovkou na hlavní silnici najdete velký bufet, ale restaurací je tu mnoho. Samoobslužná restaurace je i přímo na Hrebienku.   

KOLIK TO STOJÍ
Jednodenní permanentka:
550 SK (děti 450 SK)
Šestidenní permanentka:
2.580 SK (děti 2.060 SK)

Lyžařská střediska Vysokých Tater:
Tatranská Lomnica, Skalnaté pleso, Štrbské pleso, Nový Smokovec, Bachledova dolina u Ždiaru, Srednica u Ždiaru. Aktuální informace o jednotlivých střediscích najdete ZDE

Kam jinam, než na sjezdovky
Z Hrebienku začínají skialpinistické a turistické túry k vysokohorským Téryho a Zbojnické chatě. Při dobrých sněhových podmínkách se dá přejít pod Slavkovským štítem i na Slezský dům.

Kratší túra vede na Zamkovského chatu. Ta stojí pod hranicí lesa a je tedy vhodným cílem i pro rodiny s dětmi.

Čtvrt hodiny od Hrebienku je vzdálená Rainerova chata, kde je umístěno malé muzeum tatranských nosičů.

Hrebienok - Horná lúka

Sjezdovka na Hrebienku

Sjezdovka na Hrebienku

Sjezdovka na Hrebienku

Na sjezdovce na Hrebienku