Jak se chovat v Saúdské Arábii

  12:14aktualizováno  12:14
V Saúdské Arábii našlapoval prezident Václav Havel minovým polem staré arabské etikety, v níž jednání může ohrozit třeba i to, jak máte zkřížené nohy. Jen si to představte: už jste se téměř domluvili, uvolněně si začínáte pohupovat nohou přes koleno, v tom váš saúdskoarabský protějšek změní náladu a jednání ztroskotá. Možná vám někdo dodatečně vysvětlí, že jste partnera urazili, neboť vaše noha směřovala proti němu. A to je v Saúdské Arábii velká urážka.

V konzervativní a mnoha tradicemi spoutané zemi, kde dosud nejsou kina a muž nesmí políbit na veřejnosti ženu, zůstává kód chování v mnohém jiný než v Evropě či Americe. Doprovod prezidenta Havla při návštěvě Saúdské Arábie obdržel pro informaci seznam hříchů, jimiž lze podráždit hostitele. Některé body byly zvýrazněny velkými písmeny, aby bylo zřejmé, jak moc je právě takové počínání v zemi neseno nelibě. NIKDY nesedět tak, aby podrážka na někoho směřovala, NIKDY nohu přes nohu, praví se například v pokynech. Podobné rady však dostávají i jiné delegace a cizinci mířící do oblasti Perského zálivu.

Jeremy Williams, britský odborník na tento region, ve své knize Copak nevědí, že je pátek? s nadsázkou píše, že jde téměř o srážku civilizací. Varuje, že je velká nehoráznost ptát se po zdraví ženy muže, s nímž hovoříme. Ale také jít přímo na věc je nezdvořilé. Než začne jednání, je třeba nezávazně pohovořit o všem možném. Také ten, kdo odmítne čaj či kávu, je považován za někoho, kdo právě slezl ze stromu. "I kdybyste kávou již přetékali z předchozích setkání, musíte si vzít," píše Williams. Doporučuje se také nikdy nejíst nebo nekouřit levou rukou, přestože už dávno neslouží ke svému sanitárnímu účelu. A dodává, že hlavní ctností při jednání je trpělivost, neboť Arabové považují za normální, pohrouží-li se také do mlčení.

"Možná je to všechno už spíše jen tradice," řekl jeden Evropan s praxí v Arábii. "Mnozí Saúdové mají rozhled, protože studovali v cizině, takže vědí, že když se návštěvník nezachová podle norem, nechce je tím zrovna hned urazit." Některé kulturní odlišnosti je však třeba mít při jednání stále na paměti. "Arabové neumějí kvůli své zdvořilosti a pohostinnosti říkat ne, odmítnutí je pro ně nevychovanost," píše Williams.

Totéž platí u špatných zpráv. Williams popisuje případ Araba, jemuž oznámili, že jeho dědeček onemocněl. Další den mu sdělili, že zdravotní stav se zhoršil. Ve skutečnosti byl však dědeček již před prvním oznámením mrtev. Věc se vlekla, protože příbuzní považovali za citlivější nesdělit hned plnou pravdu a vnuka na špatnou zprávu postupně připravovali. Obecně platí, že než by Arabové někoho zarmoutili, raději zdvořile manévrují a vykrucují se tak, až dotyčný sám pozná, jak se věci mají, nebo až se vše samo vyřeší.
 Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz