Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se cestuje letadlem po Rusku

  7:55aktualizováno  7:55
Důvěra cestujících v leteckou dopravu je kvůli teroristům všude na bodu mrazu. Čtvrteční zřícení ruského letadla do Černého moře, při kterém zahynulo 76 osob, tenhle trend jen potvrdilo. Pověst ruských aerolinií nebyla ale dobrá ani v dobách, kdy se zdálo, že létání je bezpečné. Jak se vlastně v Rusku cestuje letadlem? O tom přináší aktuální reportáž naše spolupracovnice v Moskvě Jana Ustohalová.

Cestování po území bývalého Sovětského svazu vyžaduje pevné nervy, přizpůsobivost a duchapřítomnost. Pokud se rozhodnete nasednout do letadla, není na škodu absolvovat před tím let v akrobatické škole. Jedině tak se vyhnete tomu, že vás něco zaskočí. 

Zapomeňte na evropský komfort jak na letišti, tak v letadle samotném. Několik problémů navíc si člověk může vyrobit už tím, že je cizinec. Všichni ne-Rusové prochází zvláštní kontrolou navíc, protože už tím, že jsou cizinci, jsou podezřelí z něčeho nekalého. Pokud letíte na Kavkaz, letadlo bude obvykle obstoupeno ozbrojenci se samopaly, kteří tak střeží bezpečnost cestujících.

I když je většina letů nekuřáckých, na vnitrostátních letištích je dovoleno kouřit prakticky ve všech jejich prostorách. Kontrola zavazadel i pasažérů bývá opravdu důkladná. Policisté se kromě zbraní a narkotik (které by za této situace převážel jenom blázen) zajímají hlavně o filmy, kazety, fotoaparáty, videokamery a knihy.

Novináři tak nevyvolané filmy vozí raději po kapsách, protože detektor kovu je málokdy zachytí a osobní prohlídky se dělají jenom v ojedinělých případech.

Jedna z největších vnitrostátních leteckých společností Karat používá stroje značky JAK-42, staré několik desítek let. Nastupuje se do nich zezadu úzkými schůdky. Do kabiny si pasažér může vzít zavazadla prakticky jakékoliv váhy či rozměru, neboť na letišti je nikdo neváží.

Usadí se na sedadlech z umělé koženky, která očividně dlouho nikdo nemyl a zjistí, že bezpečnostní pásy nefungují. Nejdou zapnout. To už ale začíná kapitán uvítací řeč, při níž ani jednou nepadne zmínka o nějakých záchranných prostředcích, tedy žádné poučení co dělat, kdyby došlo k havárii.

Letušky, které začnou po několika desítkách minut rozdávat jídlo a pití, bývají upravené, leč strohé a odměřené. Ačkoliv je možné na palubě popíjet vlastní alkoholické i nealkoholické nápoje, málokdo tak činí. Výběr nabízených nápojů a jídel sice neoslní, ale jíst a pít se to dá. Cestující si vybírají z čaje, kávy, koly, minerálky a piva. K jídlu pak bývá šunka, rybí paštika, máslo, oříšky a moučník. Na každém tácku je malá vizitka, která upozorňuje, že pokrm je bez svininy, tedy že neobsahuje vepřové maso. To je kvůli muslimům, kterým konzumaci vepřového zakazuje korán.

Ačkoliv je letenka asi desetkrát dražší než jízdenka na vlak, je cestování letadlem (zvláště pak na velké vzdálenosti) dost oblíbené a létají doslova celé rodiny včetně kojenců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Najdete na iDNES.cz