Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přežít vlastní smrt na moři

aktualizováno 
Pět námořníků se zachrání z potápějící lodi na malém gumovém člunu. Pod nimi plavou desítky žraloků, nemají ani kapku vody a nikdo je nehledá. Jsou odsouzeni k smrti a vědí to.

Uprostřed oceánu, bez pomoci a bez zásob, na dně sil | foto: Discovery Channel

Příběhem o ztroskotání pěti námořníků začíná britská série hraných rekonstrukcí krajních situací "I Shouldn't Be Alive." Pokud může něco dodat televiznímu dílu na působivosti, tak je to právě nálepka "podle skutečné události." Zažijte spolu s těmi, co přežili, beznaděj i odhodlání na gumovém člunu opušťeném uprostřed Atlantického oceánu.

Spolupráce s ČT1

Seriál Přežít! odvysílá dnes (15. května) od 20:00 Česká televize. V tomto článku, který vychází v rámci naší spolupráce s Českou televizí,  je prozrazeno, jak příběh skončí, proto, pokud se chcete nechat překvapit, článek si přečtěte až po zhlédnutí pořadu.


Přežít! Díl 1. - Žraloci

Parta najatých námořníků má dopravit luxusní plachetnici jejímu majiteli na Floridu. Kapitán John si sestavil tým ze zkušených mořeplavců: Deborah, Brada a Marka. Kromě toho měl na palubě ještě svou přítelkyni Mag. Vypadalo to jako idylická plavba, i přes občasné neshody, zejména mezi Markem a ostatními. "Byl povýšenecký a nepříjemný, nelíbil se mi," vzpomíná Deborah.

Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociV tomto složení se posádka plavila poprvé, nejzkušenější z nich byla Deborah (Debbie), která absolvovala prestižní Whitbreadův závod kolem světa. Právě kvůli ní se na palubu prý přihlásil i Brad.

Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociPrvní den a noc šlo vše hladce. Jachta brázdila oceán v ideálním počasí a nikdo nečekal, co přinesou následující chvíle. Bude už ale jenom hůř.

Bouře a zranění

"Debbie, vstávej. Je bouřka a Meg upadla, je zraněná, pojď se na ni podívat," budil uprostřed noci kapitán svoji nejzkušenější námořnici. Zlom vyrazí dech jak nám, tak námořníkům. Meg je zraněná, protože upadla na palubě. Mark je opilý u kormidla a John nemá mapy pobřeží pro tuto oblast. "To mě jen utvrdilo v tom, že je to průšvih a že to John nezvládá," podotýká Debbie. Johnova přítelkyně má velké bolesti, a tak se kapitán rozhodl, že ji dopraví na pobřeží.

Pobřežní hlídka se snažila rádiem navigovat jachtu Trashman k pobřeží, k Wilmingtonu v Severní Karolíně. Ale po změně kurzu se zhoršily už tak špatné podmínky a loď narážela do vln. Vítr strhal plachty a když se kapitám pokusil vymanévrovat za pomoci motoru, přišli o něj. " Začalo to pípat a motor se přehřál. Přišli jsme o motor, a tím pádem jsme nemohli dobíjet baterie," vysvětluje nepříjemný důsledek Brad.

Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - Žraloci

Tím se snižovala naděje nejen na řízení, ale i na pozdější navázání rádiového spojení. John si nevěděl rady, a tak se rozhodl udělat něco, s čím se ostatní těžko smiřovali. Zavolal vysílačkou o pomoc. 

"V životě jsem nebyla na lodi, která volala o pomoc, bylo mi to nepříjemné... jako bychom to vzdávali. Jenže Johnovi šlo o to, aby se Meg dostala z lodi," říká Debbie. Také Marka to naštvalo.

Pomoc je na cestě

Dvě obchodní lodě, které hlídka požádala o pomoc, se vydaly na cestu k jachtě Trashman. To posádce dodalo pocit bezpečí, a tak se uklidnili a někteří si šli odpočinout. Bez plachet a motoru se stejně nedalo dělat víc, než zajistit kormidlo a čekat.

"V jednu chvíli se ta vlna zlomila, jako na Havaji, a my jsme padali z hřebenu dolů," vzpomíná Brad na začátek konce.

Loď se potápěla neuvěřitelně rychle. Všichni vyskákali a Mark se snažil nafouknout velký záchranný člun. Ale nepovedlo se! Člun uplaval. Bradovi se podařilo uvolnit jediný další únikový člun - malý, gumový, bez zásob.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

"V záchranném člunu bylo všechno potřebné, abychom mohli přežít. Byl v něm nouzový navigační systém, podle kterého nás mohlo zachytit letadlo, a taky destilační zařízení na výrobu pitné vody ze slané... jídlo, rybářské náčiní, zrcadla, signalizační zařízení. A zásoby, světlice... lékárnička... Možná i vysílačka. Kdežto v gumovém člunu jsme neměli nic. Absolutně nic," vysvětlují bezútěšnou situaci Debbie a Brad.
Meg byla navíc těžce zraněná a museli jí pomáhat. První noc, poté, co sledovali, jak se jachta potápí, strávili schovaní pod člunem, protože vzduch měl jen čtyři stupně. "Naskládali jsme se na sebe jako svazek palivových tyčí v jaderné elektrárně nebo hromádka dříví v krbu, a tak jsme se vzájemně zahřívali," použil Brad poněkud zvláštní přirovnání.
Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - ŽralociRáno člun obrátili a vyzvedli do něj Meg. Její rány od ráhna a lanoví, to byl drásající pohled. Ostatní zůstali ve vodě.
"Hele, co mě kopeš?" stěžoval si Mark.
"Já tě nekopu!" brání se Debbie.
"Teď zas! Nech toho!"
Debbie se potopila a podívala dolů pod vodu.
"Žraloci!"
"Jsou tu žraloci z celýho oceánu!" Ne jedna nebo dvě ploutve, ale desítky trojúhelníkovitých ploutví se zlověstně stahovalo kolem člunu.
Přežít! Díl 1. - Žraloci
"V životě jsem neviděla tolik žraloků, ani během plavby kolem světa. Ještě nikdy jsem neměla takový strach jako tehdy. Dodneška nechápu, jak to, že nás ti žraloci nenapadli tu noc, když jsme pod člunem šlapali vodu a Meg krvácely rány," vzpomíná Debbie.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Teprve začátek
Světlo, světlo, vidím světlo!
"Když jsme poprvé zahlédli světlo, rozrušilo nás to tak, že jsme se stěží ovládali. Blížila se záchrana! A pak... jsme si uvědomili krutou realitu: byla tma jak v ranci, byli jsme uprostřed Atlantického oceánu a nikdo nás nemohl vidět," přibližuje Brad krutou realitu ztroskotaných."Věděl jsem, že dokud nepohlédnu někomu na té lodi do očí, tak není vyhráno. Řekl jsem si, že pádlovat k ní je zbytečné mrhání sil, že jsem dva dny nic nejedl a nechci plýtvat energií, když je mi hrozná zima."

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Všechny sužovala žízeň, vláha deště nestačila. Brad si stoupnul a nadával Bohu, že nepošle "něco pořádnýho". Debborah se na to s hrůzou koukala: "Já v tu chvíli neměla nejmenší chuť proklínat Boha, protože on byl naší jedinou šancí na přežití."
Pobřežní hlídka nepřijede
Krutá realita, že pátrání nejspíše nepřinese výsledky a možná vůbec neprobíhá, k nim dolehlo třetí den. Posádka navíc nevěděla, že jsou tři sta kilometrů od pobřeží a vítr je odnáší dál a dál.
Přežít! Díl 1. - Žraloci
Debbie s Bradem si pošeptali, že musí držet při sobě. Že se z toho musí dostat společně a živí, navzájem se hlídat. "Kdyby Bradovi někdo ublížil nebo ho chtěl dokonce zabít, tak bych ho bez milosti odrovnala, protože Bred byl můj parťák a já věděla, že mi ho nikdo nesmí vzít. Ani za nic," mluví bez falešného patosu Debbie. 
Na dně člunu plavala odporná břečka, směs moči, krve a hnisu. Začala se šířit infekce. Meg umírala. Třetí noc už měli infekci všichni.
Nepijte mořskou vodu
 
"Každý ví, že se mořská voda nesmí pít. Říkali nám to, už když jsme byli děti... to ví každý, " nechápe Brad, proč námořníci John a Mark začali hltat slanou vodu. "Slaná voda jen urychluje dehydrataci těla, pak přestanou fungovat ledviny a přijdou halucinace, " osvětluje problém Debbie. Na jejich rady ale námořníci nedali. Následky na sebe nenechaly čekat víc než pár hodin.
Přežít! Díl 1. - Žraloci
Čtvrtý den byl podle Debbie jako nějaká absurdní divadelní hra. Omámení John a Mark mluvili pro sebe, naprosté nesmysly, a nebyli k utišení.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

John z ničeho nic řekl, že skočí pro auťák, a skočil ze člunu. Nikdo neměl sílu cokoli udělat, jen na něj volali, aby se vrátil. Ztratil se z dohledu. A pak zaslechli drásavý křik. Ticho. Žraloci.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - Žraloci

Během noci se Meg z posledních sil vrhla jako šílená na Brada. Pak začala dělat nesmyslné taneční pohyby. Oběma zbylým námořníkům bylo jasné, že je úplně mimo. Když se ráno probudili, našli na dně člunu její tělo bez života.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Přežít! Díl 1. - ŽralociPřežít! Díl 1. - Žraloci

Nedlouho na to vyskočil ze člunu i Mark. Také on se stal obětí žraloků.
Kanibalismus na moři
"Měli jsme hlad a člověk slýchal o kanibalizmu na moři. A napadlo nás, jestli se zasytíme, když... nějak vymyslíme, jak ji... rozporcovat a sníst. Nebo... Nebo co máme dělat?" váhá Brad, jak divákovi vysvětlit, jak ho jen mohlo něco takového napadnout. Debbie ho přesvědčila, že ji musejí hodit do moře. Udělali improvizovaný obřad, odříkali modlitbu Otčenáš a 23. Žalm z Bible.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Na konci sil
Břečka na dně člunu byla nesnesitelná. Debbie přesvědčila Brada, aby se člun pokusili převrátit. Brad přitom přepadl do vody. Neměl sílu se vydrápat zpátky. A Debbie mu nedokázala pomoci, místo toho se vyčerpáním rozplakala: "Strašný... Bylo mi... jako bych... ho odsoudila na smrt. – Kdyby se objevili žraloci, - byl by to konec – zkusila jsem to znovu, pak jsem znovu propukla v pláč, sesula se do člunu a nebyla jsem schopna ničeho."
Přežít! Díl 1. - Žraloci
"Bylo mi fuk, co si Debbie v tu chvíli myslí. Seděla si tam a byla naprosto [cenzurováno] a já ještě žil a ona mi chtěla pomoct zpátky..."
Z posledních sil se Brad do člunu nakonec vydrápal, ale na palubě zavládlo naprosté, naštvané ticho.
Záchrana
Právě v ten okamžik připlula záchrana. Na obzoru se objevila loď a plula přímo k nim. "Loď připlula až k nám a na můstku se objevil chlápek a koukal na nás. A já koukal na něj a on na mě, zamával jsem mu, on zamával mně a vzápětí tam najednou bylo pět šest lidí a další vycházeli ven... a házeli nám všechno záchranné vybavení, co měli," vzpomíná Brad na nejkrásnější okamžik v životě. Debbie a po ní i Brad vyskočili z člunu a plavali k lodi. Námořníci je v záchraném kruhu vytáhli na palubu.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

"Všechny jsem je miloval, bylo úžasné, že nás zachránili a vzali na palubu. Páni, to byla paráda. Všechno bylo najednou růžové. - Život byl nádherný."

Záchrana byla podle Brada teprve začátek návratu do normálního života. Vzpomínky zůstávají, člověk prý už nikdy není stejný. Zachránila je jejich obrovská vůle přežít.

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Ukázalo se, že člun urazil 420 km od místa potopení jachty směrem od pevniny. Loď neměla světlici ani vysílačku, a tak bylo téměř vyloučené, aby je někdo náhodou našel. Pobřežní hlídka odvolala pátrání, protože jí anonymní telefonát oznámil, že jachta je v pořádku v přístavu.

Všechny díly seriálu Přežít najdete zde

Poslední slova necháme říci Debbie: "Nejvděčnější jste za život v den, kdy málem umřete. Nemám výčitky svědomí, ničeho nelituji. A každý den se probouzím do nového dne a jsem šťastná... a vždycky, když se mi stane něco zlého, snažím se... najít v tom něco dobrého."

Přežít! Díl 1. - Žraloci

Autor:
Nejčtenější

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Další z rubriky

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.