Jak přenocovat v buši a přežít

  18:33
Přespat lze v australské přírodě mnoha způsoby. Ekologicky nejvhodnější jsou kempy či hotely, které mají přijatelné ceny i velmi dobré vybavení. Někdy je ale nutné přenocovat pod širou oblohou. Pokud dodržíte základní pravidla, nemusíte se stát lahůdkou mořského krokodýla či skončit s jedovatým hadím uštknutím, tvrdí cestovatelé z expedice Australis.
Nocování ve volné australské přírodě

Nocování ve volné australské přírodě - Pokud se dodržují základní bezpečnostní pravidla, je možné přenocovat ve volné australské přírodě bez problémů. ( | foto: Australis

V Austrálii se u frekventovaných cest nalézají odpočívadla, z nichž většina je připravena k přespání motoristů alespoň tak, že zde najdete zásobník s pitnou dešťovou vodou. Je ale nutné respektovat dopravní značení, které vás může rovněž upozornit, že nejbližší kempinková plocha se nalézá tak a tak daleko a přespání je na tomto místě zakázáno.

Pozor na soukromé pozemky
Někdy se můžete pohybovat po území soukromých farem a domorodců. Pokud projíždíte farmou, narazíte dříve či později na vrata, která oddělují jednotlivé pastevní plochy farmy. Pokud jsou vrata otevřená, pouze projeďte, pokud jsou však uzavřená - opět je po projetí vašeho vozu uzavřete.

Majitel farmy by měl o vaší přítomnosti vědět předem, není-li to však možné a dojedete-li až k farmářovu domu nebo jej potkáte, pozdravte, požádejte o další průjezd a zeptejte se, zdali nemáte zaplatit nějaký poplatek. Obyčejně se platí několik symbolických dolarů. Cesty, které se totiž na území farmy nacházejí, jsou soukromé a za jejich vybudování musel farmář zaplatit.

Pro vjezd do domorodé rezervace je nutné povolení, které je možné zakoupit na nejbližší policejní stanici nebo roadhausu před rezervací. Někdy je povolení velmi drahé a přijde Vás až na 50 AUD. Bez povolení Vám však nikde na území rezervace neprodají pohonné hmoty a zakoupit ho přímo na místě už možné není.

Přežití v buši
V buši a pouštích je však všechno jinak. Zpravidla zde neexistuje žádná infrastruktura natož kempinkové plochy. Musíte si tedy vhodné místo k přespání nalézt sami. Pokud má automobil velkou zahrádku, je výhodné přespat na ní.

Mějte na paměti, že žádný z hadů na člověka samovolně nezaútočí, není-li drážděn nebo necítí-li se být ohrožen. Obecné pravidlo je, že pokud hady nevyhledáváme, většinou je ani nespatříme.

Některé zapůjčené typy terénních vozidel umožňují i přespání uvnitř vozu, ale nejpohodlnější je uložit se přímo na zemi vedle vozu.

Jako podklad pro spací plochu použijete přeloženou velkou plachtu, která je nutnou výbavou vozu a na rozích ji zatížíte kameny či stanovými kolíky. Plachta vás nejen izoluje od vzlínání zemní vlhkosti či sypkého písečného podkladu, ale zároveň vás i ochrání před nenadálou noční návštěvou hadů.

V tropických částech severu kontinentu použijeme nad plachtu zavěšenou moskytiéru, jejíž okraje pečlivě zastrkáme pod okraj plachty, kterou posléze zatížíme kameny nebo zavazadly, aby při spánku nedošlo k nadzvednutí moskytiéry. Australští komáři jsou sice velmi nepříjemní a je jich mnoho, ale nepřenášejí žádnou z forem malárie.

 Ráno po probuzení je důležité důkladně vyklepat obuv nežli si ji nazujete. Předejdete tak mnoha problémům a ještě se leckdy podivíte, co všechno zajímavého se Vám přes noc do bot schovalo.

Vyhněte se zubům mořského krokodýla
Mořské pláže na severu Austrálie jsou k přespání naprosto nevhodné a nebezpečné. V tom nejlepším případě vás pokoušou písečné blechy, což rozhodně není příjemné. V horším případě neodhadnete dobu odlivu a celé ležení se vám promočí mořskou vodou. V tom nejhorším případě se můžete stát obětí mořského krokodýla, který dosahuje délky šesti metrů a hmotnosti jedné tuny.

Ze stejného důvodu nikdy v tropických oblastech nespěte v bezprostřední blízkosti většího vodního toku nebo rezervoáru. Místo k přespání si zásadně vyhledejte mimo cestu po níž jste přijeli a spěte na odvrácené straně vozu. Tím snížíte riziko, že do vás někdo v noci narazí, či vás přejede.

Ekologie a vyprazdňování se
Zcela samostatnou kapitolou je vyprazdňování se v outbacku. Na Tasmánii je dokonce k dispozici celá publikace o tom, jak a co zařídit ,abychom zbytečně nezatěžovali životní prostředí.

V písčitém pouštním terénu a suchém podnebí exkrement zahrabeme v blízkosti nějakého keře či trsu spinifexové trávy včetně toaletního papíru, přibližně deset centimetrů pod povrch. Umožníme tak poměrně rychlou recyklaci pomocí všudypřítomných nejrůznějších členovců a baktérií.

V tropických oblastech a v oblastech s kamenitým povrchem exkrement nezahrabáváme pod úroveň okolního povrchu, ale přihrneme na něj prašnou hlínu nebo humózní zeminu z blízkého okolí. V žádném případě exkrement nezarovnáváme kamením či nezahrabáváme hluboko pod zem. To však neplatí o toaletním papíru, který je naopak vhodné v mělkém důlku zatížit a zahrnout zeminou. Zásadně se nevyprazdňujeme na březích řek a creeků a na plážích, ať jsou jakkoliv opuštěné.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...