Jak na průjem v Himálaji? Slivovicí!

  15:46aktualizováno  15:46
Oči nám málem vypadly z důlků. Za blízkým masivem se něco začalo klubat z mlhy. K2! Neskutečný pohled. Jsme právě na týdenním pochodu do základního tábora. Ale už je vidět, jak obrovská hora to je, píše z expedice na K2 český horolezec Radek Jaroš. Společně s Martinem Minaříkem a Petrem Maškem se chystají vystoupit na K2 a sousední Broad Peak.

K2 (8.611 m; druhá nejvyšší hora světa) i Broad Peak (8.047 m) leží v odlehlém pohoří Karakorum na hranici Číny a Pákistánu.

Ze zápisků Radka Jaroše
Minulou středu jsme bez komplikací přistáli ve Scardu, východisku expedic do oblasti pákistánských osmitisícovek. Odtud to bylo terénními auty 100 kilometrů. Od té chvíle jsme na víc než stokilometrovém pochodu do základního tábora, který je stejný pro K2 i Broad Peak.

Ze začátku bylo po cestě přes den strašné vedro, 35 stupňů je tady normální teplota. Když jsme se brodili pískem, říkali jsme si, že je to jako při operaci Pouštní bouře. Naše karavana má 64 nosičů. Každý nese 25 kilo a všichni nafasovali od mého sponzora nové ponožky a triko.

My neseme asi jen deset kilo. Ale vzhledem k tomu, co nás čeká, nemusíme dělat hrdiny a zhuntovat se ještě před akcí.

Jsme v pořádku, až na to, že nás všechny trápil průjem. Ale teď se zdá, že na nějakou chvíli pominul. Hlad a slivovice zabraly. Slivovice je skvělá. Každé ráno pijeme "na červa".

V posledních dnech se počasí začalo horšit a v pondělí pršelo. Mezi nosiče jsme rozdělili čtyřnohé konzervy, živé maso. Byli to dva kozlíci. Šel jsem filmovat, ale vyměkl jsem. Styl porážky je asi přece jen na českého diváka příliš. Stačí, že jsem zdokumentoval dělení masa. Mají na to takovou zvláštní motyku.

Ale hlavní věc: jsou z nás všech zase úplní plešouni, máme takovou tradici. Proběhla i celková očista těla, nohy jsou připravené do trekových bot. A na velké prádlo taky došlo. Přece jenom už jsme venku déle než týden.

13. na světě
Pokud se českým horolezcům podaří vystoupit na K2, bude Radek Jaroš 13. člověkem na světě, který bude mít na kontě tři nejvyšší hory planety. Expedici na K2 můžete sledovat na www.radekjaros.cz.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz