Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Jak jsme přišli o letenky do Afriky kvůli starému webu ministerstva zahraničí

  • 110
Člověk míní a české ministerstvo zahraničních věci to mění. Tak by se dala shrnout naše zkušenost z letošního července, kdy jsme měli s kamarády odcestovat do Afriky. Kvůli špatným informacím našeho MZV jsme totiž nikam neodletěli a přišli o úspory a letenky, píše čtenář idnes.cz Jan Brabec.

Letošní červenec jsme se já a můj kolega rozhodli strávit ve stopách svých přátel cestováním po afrických zemích Malawi a Tanzanie. Nedílnou součástí přípravy každé cesty je pochopitelně i zjištění podmínek pro vstup do země včetně vízové povinnosti.

Ověřená informace

Z osobní zkušenosti našich kolegů a přátel, kteří Malawi navštívili před dvěma lety, jsme věděli, že malawiská víza je možné získat dvěma způsoby: buď na hranicích při příletu do země nebo na velvyslanectví Malawi v Berlíně.

Abychom si tuto informaci ověřili, navštívili jsme webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, konkrétně sekci informací na cesty do jednotlivých států světa. Tedy místo, kam se český cestovatel přirozeně obrátí, pokud hledá oficiální a aktuální informace.

V informacích na cesty do Malawi se pak můžete dočíst: "Povolení ke vstupu lze získat i na hranicích; žadatel o vízum na hraničním přechodu však obdrží pouze tzv. vstupní dopis, se kterým je nutno se do tří dnů dostavit na nejbližší imigrační úřad, kde mu bude vystaveno řádné vízum.”

Informace o vízech do státu Malawi na MZV ČR

Informace o vízech do státu Malawi na MZV ČR

Uspokojeni vědomím, že budeme ušetřeni vyřizování víz spojeným s posíláním našich cestovních pasů minimálně měsíc před odletem na ambasádu Malawi do Berlína, připravili jsme si dokladové foto a stodolarovou bankovku pro vyřízení víza přímo v Malawi a dál jsme se tímto problémem nezabývali.

Rychlý konec

O aktuálnosti informací pro cestovatele (vycházejících z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV) jsme začali pochybovat v den odletu, tj. 30. června, když nás letecká společnost Ethiopian Airlines odmítla na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem odbavit s odůvodněním, že v pasech nemáme malawiská víza.

Následný telefonát na MZV nám žádné aktuální informace nepřinesl. Byli jsme pouze odkázáni na zastupitelský úřad Malawi v Berlíně, kde jsme se dozvěděli skutečnou pravdu o vízové povinnosti pro občany ČR: vízum se zařizuje předem a to právě přes zastupitelství v Berlíně.

Letiště v německém Frankfurtu. Ilustrační foto

Letiště v německém Frankfurtu. Ilustrační foto

Kdo někdy podobnou situaci s leteckými společnostmi řešil, ví co následuje. Propadlé dvacetitisícové letenky a v případě, že nemáte záložní finance na koupi letenek do zemí, které nevyžadují víza předem (např. sousední Tanzanie), zároveň i rychlý konec dovolené.

Žádná změna

Jsme přesvědčeni, že aktualizovat webové stránky nemůže být náročný úkol. A pokud se jedná o stránky tak důležité, je to věc více než žádoucí. O změně v podmínkách pro vstup do země musel přeci někdo někoho na MZV informovat, pak už jen stačí tuto informaci pozměnit na webu a ušetřit tak občanům České republiky, kterým právě tyto stránky mají sloužit, nemalé problémy.

Konzulární oddělení MZV o našich problémech s malawiskými vízy díky našemu telefonátu vědělo. Navíc z telefonického rozhovoru vyplynulo, že nejsme první případ, který z tohoto důvodu MZV v poslední době kontaktoval.

Ilustrační foto

O "aktuálnosti" informací pro cestovatele na webových stránkách MZV pak vskutku své vypovídá fakt, že ani po měsíci od našeho neuskutečněného odletu do Malawi se dostupná informace ohledně vízové povinnosti pro vstup do této země na zmiňovaných stránkách nezměnila.

Není zapotřebí mít hned webové stránky jako např. britský Foreign & Commonwealth Office. Mít ale možnost se na webových stránkách MZV alespoň dozvědět, kdy byly uvedené údaje naposled aktualizovány, nebo ještě lépe moci se na jejich aktuálnost spolehnout, by bylo více než žádoucí.