Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak jsem propásl setkání se žralokem

aktualizováno 
Potápěči – ovšemže jen ti, kteří se svěří seriózní agentuře – mají na týdenním safari po Rudém moři k dispozici celkem pěknou porci luxusu. Loď má tři paluby: v podpalubí jsou kajuty – každá se dvěma samostatnými lůžky, vlastní toaletou a sprchou, v úrovni boků je klimatizovaný salón a úplně nahoře prostorná vyhlídková paluba a kapitánský můstek.
V podmořských hlubinách Rudého moře

V podmořských hlubinách Rudého moře | foto: Planet Divers

NAD HLADINOU

Továrna na potápění

Záď je stoprocentně podřízená poslání lodi – dvojice kompresorů trůní přímo mezi deskou těsně nad čarou ponoru, odkud se vstupuje do vody buď skokem nebo po některém ze dvou žebříků.

A také zastřešeným prostorem, kde je během plavby naskládaná veškerá potápěčská technika a plní se tu i tlakové láhve. Tady se taky všichni před ponorem oblékají a po návratu – často s pomocí lodníků – zase unaveně zbavují výzbroje i neoprenových obleků.

Příjemně volný prostor s vyhlídkovou plošinou je i na přídi.

Pokyny jak přežít

Ubytovat se na lodi znamenalo naskládat všechny technické věci k potápění do plastových boxů – u nás se v nich vozí zelenina na trh – a zbytek prostě jen hodit na postel v přidělené kajutě. Víc nikdo nestihl, protože všechny už svolával René do salónu na vstupní "breafing".

Pitné vody je prý dostatek i na bezproblémové sprchování, toaletní papír odkládat po použití do košů NESPLACHOVAT HO!!! A pozor prý na dehydrataci. Veškeré další pokyny jsou spíš jen informativní pro ty, kteří na lodi ještě nikdy nebyli. Tak třeba nenechávat otevřená okénka spodních kajut během plavby – jsou velmi nízkou nad čarou ponoru...

Žádný žaludek nezůstal klidný

Rudé moře "uvítalo" účastníky safari hned napoprvé dost nevraživě – ukázalo jim vlny větší, než prý obvykle.

Na další lokalitu k potápění bylo třeba plout skoro tři hodiny. Nebyly to tři hodiny. Bylo to stoosmdesát zlých minut. Všechno bylo najednou v pohybu: třásly se sklenice za chromovaným zábradlíčkem minibaru a vysypal se špatně zastrčený prášek sušené smetany do kávy.

Jedna z umělohmotných beden plná výbavy za desetitisíce vyklouzla zpod lavice a teď šíleně opile pendlovala sem a tam po zadní palubě. V lednici se převalily plechovky Budvarů přes Gambrinusy a nikdo už přesně nevěděl, čí jsou které a kolik.

Ze slušných českých a moravských potápěčů byla už po první půlhodině parta v obličeji nazelenalých mátoh, připomínajících svými pohyby zchromlé notoriky. Vystoupit po schodech – i za pevného držení obouruč za obě roury zábradlí – znamenalo pořádně si namlátit alespoň jednu kyčli.

 

Záchranu hledej ve vodě

Kapitán vlny křižoval. Snad kvůli lepší snesitelnosti pro posádku, snad kvůli kurzu. Výsledkem byla naprostá dezorientace suchozemců, kterým směrem ta příští vlna se mnou sakra hodí! Směr se měnil, jednou přišel náraz přímo zepředu, jindy šikmo z boku.

Několik potápěčů po dvou hodinách potupně vrhlo.

Záchrana přišla po zakotvení. Moře sice bylo neklidné dál, ale ti z nás, kteří dávali nejlepší pozor kdysi v potápěčském kurzu, si teď vzali masku a šnorchl a ulehli na hladinu. To je ten nejzaručenější způsob, jak přivést alespoň do relativního klidu rozbouřené útroby. Pomohlo to, a záhy nato už jsme se soukali zase do neoprenů.

POD HLADINOU

Shaab Ayman, Khararim Reef, Abu Basala

Žralok?! Já ho neviděl!

Shaab Ayman je velmi živá podmořská zahrada na dokonale přehledném plató v hloubce kolem 15 metrů. Potopili jsme se sem hned po deváté ráno a barvy korálů a ryb velmi zajímavě rozehrávalo slunce, jehož paprsky sem dopadaly, takhle brzo po ránu ještě hodně šikmo.

Rovníková džungle pod hladinou

Zahrada plná vějířovitých korálů nabídla především nádherné chvíle s karetami – mořskými želvami. Proudnicový krunýř a velmi pomalé, zato ale sakramentsky účinné záběry čtyř ploutví tam, kde má normální želva nohy, jim umožňují snadno vyvinout nečekanou rychlost.

Karety se netváří nijak nerudně. Jejich výrazu dodává nejvýraznější rys jejich trochu jakoby papouščí zobák, který ale zároveň budí respekt. Kareta by dokázala ucvaknout prst natotata. A tak se omezujeme jen na "synchronizované plavání", z čehož si karety čerta starýho dělaj. Nejodvážnější si prstem opatrně sáhl na krunýř. Byl docela drsný.

1.díl reportáže"St.Johns: potápění v ráji" - ZDE


Co všechno lze přežít

Během skoro hodinového ponoru se mi přihodila nemilá věc. Dlouho už mě tak zvláštně šimralo v nose a pak – nic se s tím nedalo dělat – jsem nějakých devatenáct metrů hluboko třikrát mocně kejchnul. Sice jsem díky maximálnímu soustředění přitom nevyplivnul dýchací automatiku z pusy – zato jsem ale vyplašil všechno na deset metrů kolem.

Prvního žraloka viděli potápěči z "naší" lodi poprvé na lokalitě s názvem Khararim Reef. Tvrdili to po vynoření alespoň čtyři. Kde, kdy, kolik?!?!?! bombardoval jsem je dotazy poté na palubě. Na tohle safari jsem se těšil právě pro slibovaný masový výskyt žraloků v téhle oblasti. Dokonce jsem měl nastudováno, že statisticky čtyřikrát nebezpečnější jsou ti menší útesoví, než podstatně hrozivější kladivoun.

CO ŘÍKÁ PRŮVODCE...

Abu Basala - podlouhlý útes podkovovitého tvaru, s možností dobře chráněného noclehu. Jeho členité stěny vytvářejí mnoho převisů i menších jeskyněk a postupně přecházejí v mělké, ale bohaté korálové zahrady s velkým množstvím  korálových ryb a častým výskytem želv. Východní část nabízí možnost dalšího ponoru pro ty, které uchvátily podmořské labyrinty a tunely.

Shaab Ayman - patří k zajímavějším útesům této oblasti plný života, korálů a větších ryb.

Khararim Reef - malý útes ve tvaru věže, vyčnívající z hlubin až k hladině. Kolmo padající stěny jsou nádherně porostlé. Ponor brzy ráno - útesoví žraloci a další, případně i kladivouni. Bývají zde značné proudy, ale celý útes lze obeplavat během jednoho ponoru.

Překvapení během návratu

A teď jsem své první setkání se žralokem propásl! Zklamání bylo obrovské. A to i přes to, že Khararim je úžasný se svými tisíci jeskyňkami a miriádami nejtitěrnějších korálových rybek, kterým stačí nad hlavami lusknout palcem a oni zděšeně vletí mezi větvičky korálů a když se dvě vteřiny nic neděje, tak zase vyfrčejí drze ven. Koukat se na to dá desítky minut.

I závěr ponoru byl pikantní – při dekompresní zastávce v pěti metrech na tři minuty (to kvůli jistotě, že nadbytečný dusík se z krve z té nebezpečnější části už skutečně vysytil) nám přímo pod lodí dělal společnost ohromný napoleon. On byl na potápěče očividně víc zvyklý než oni na něj. On nás totiž tolik neočumoval. Ale byl to macek!!!

Jako přepadové komando

Abu Basala se prezentoval spoustou pěkných kaniců a hrozně vyjevených "jehel". Na ponor se sem muselo ale přijet od lodi asi čtyři stovky metrů zodiakem. Zní to jednodušeji, než se to dá provést. Potápěč v okamžiku nastupování na zodiak má na zádech už tlakovou láhev – plná něco váží – kolem pasu dobrých 14 kilo olova, ploutve v ruce a všechno se to houpe...

Na potápění v oblasti St.Johns se specializují např. Planet Divers.


Nakonec jsme se nalodili na vratký člun vždy po čtyřech a jeli na místo výsadku. Už cestou jsme si nazuli na neoprenové botky ploutve, utáhli pásky a nasadili na masky. V pravé ruce už každý svíral plicní automatiku.

Lodivod ani nečekal až člun zastaví, jen nás přejel pohledem. Narazili jsme si automatiky do pusy. "Go!" padl povel a čtveřice potápěčů se po zádech skulila pod hladinu. Člun okamžitě pod plným plynem zvedá příď a mizí v bílé brázdě pro další mátožné postavy. Scéna jako z Bondovky.

 

Autoři:
Nejčtenější

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Pohled z Ostré na hřeben mezi Ostrou a Zadnou ostrou
Podzimní ráj bez lidí. Projděte si nejhezčí celodenní túru ve Velké Fatře

Slovenské pohoří Velká Fatra je opravdu velké. Naplánovat tady jednodenní výšlap, který by ukázal tyto pusté a divoké hory v celé své kráse není jednoduché....  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.