Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsem na cestách objevoval střed Evropy. Ale který je ten pravý?

aktualizováno 
Zaručeně pravý a jediný střed Evropy, to je tuze zajímavá věc. Když jsem se s ním setkal poprvé, udivilo mě to, protože tam bych ho fakt nečekal. O to větší bylo moje překvapení, když jsem po letech narazil na další, také "zaručeně pravý" střed Evropy. V úplně jiném státě, stovky kilometrů od toho prvního.

Autor článku u ukrajinského středu Evropy | foto: Michal Kupsapro iDNES.cz

V prvním případě jsem to bral jako jednu z kuriozit na svých cestách, v tom druhém už jsem se tomu smál a často to dával k lepšímu při různých příležitostech. A nakonec se mi nedávno stalo, že jsem úplně náhodou téměř doslova zakopl o další, v pořadí již třetí střed Evropy. Tentokrát to bylo u nás, v České republice, a i tento bod byl stovky kilometrů vzdálený těm předchozím.

Na středy Evropy jsem narazil v tomto pořadí.

1. Ukrajina

S prvním středem Evropy jsem se setkal už skoro před 20 lety na Ukrajině. Hned po revoluci jsem si řekl, že "západ" je nuda a že je čas vyrazit na "východ". Jednou z prvních zemí, která mi učarovala, byla právě Ukrajina, konkrétně Podkarpatská Rus. A právě tady jsem potkal ten "svůj" úplně první střed Evropy.

Středy Evropy

Určila ho již v roce 1887 Vídeňská akademie věd, tato část Ukrajiny totiž tehdy spadala pod rakousko-uherskou monarchii. Jak tehdejší c. a k. geodeti při výpočtu postupovali, se mi bohužel zjistit nepodařilo, nicméně ještě téhož roku zde vybudovali geodetický bod v podobě malé kamenné stély s latinským nápisem LOCUS PERENNIS. Dilicentissime cum libella librationis guae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum. МD ССС LХХХVІІ
Což v překladu znamená zhruba toto: Stálé, přesné a věčné místo. Zde byl velmi přesně, speciálním přístrojem vyrobeným v Rakousko-Uhersku se škálami poledníků a rovnoběžek určen střed Evropy. 1887

V dobách Sovětského svazu místo ještě doplnila litinová tabule, která v ruštině sděluje v podstatě totéž. Dále zde byla vybudována asi pětimetrová nerezová plastika, která je sice zajímavá, ale nějak nevím přesně, co vlastně znázorňuje.


Zobrazit Střed Evropy - Ukrajina na větší mapě

Třetí označení v podobě velké tabule s nápisem Geografický střed Evropy sem bylo umístěno po vzniku samostatné Ukrajiny a úprav se také dočkalo celé okolí tohoto místa. Vyrostla tu pěkná koliba s restaurací a v létě se tu konají trhy, kde můžete koupit spoustu dobrot domácí výroby jako třeba kravské, ovčí a kozí sýry, uzené maso a slaninu, brynzu, marmelády, med a další pochoutky.

Místo samotné je dobře dostupné, najdete ho přímo u hlavní silnice H09 z Užhorodu a Mukačeva směrem na Rachov a Jasiňu. Kolem prochází také železniční trať, bohužel však s minimálním provozem. Navíc trať nevede až do Užhorodu jako za první republiky, kdy tudy dokonce jezdily přímé vlaky až do Prahy, ale je přerušena rumunskou hranicí. V provozu je také turistické infocentrum a návštěvníci si mohou prohlédnout i řadu naučných panelů, a to i v angličtině. V současné době už navíc na cestu na Ukrajinu nepotřebujete vízum a k překročení hranice stačí jen platný cestovní pas.

Ukrajinský střed Evropy, novodobé označení v ukrajinštině

Ukrajinský střed Evropy, novodobé označení v ukrajinštině

2. Litva

V pořadí druhý střed Evropy jsem potkal o několik let později, a to v zemi, kde bych ho opravdu čekal ještě méně než na Ukrajině. Ze všech tří středů Evropy, které jsem dosud navštívil, je tento asi opravdu nejhezčí, protože je nejen on, ale i celé okolí velmi pěkně upravené a rozhodně stojí za vidění.


Zobrazit Střed Evropy - Litva na větší mapě

A proč je vlastně středů Evropy hned několik? Především proto, že pokaždé bylo použito jiné výpočetní metody, případně jiných bodů, považovaných za okraj našeho kontinentu. Francouzský Geografický institut zvolil v roce 1989 metodu výpočtu těžiště a vyšlo jim právě toto místo, kousek severně od hlavního města Litvy Vilniusu.

V roce 1991 tady postavili malý kamenný pomníček s pamětní deskou a základními údaji. O rok později pak úřady celou oblast prohlásily za Chráněné území topografického středu Evropy. Do rezervace spadá i nedaleké a krásné jezero Girija a Bernotajský pahorek, který je dávným bájným pohanským obětištěm, kde bylo objeveno velké množství archeologických nálezů.

Tento střed Evropy je také velmi dobře dostupný přímo u hlavní silnice A14 z Vilniusu na sever k městu Moletai. Na úpravě okolí si dali Litevci záležet a vybudovali zde reprezentativní památník se vzornou parkovou úpravou, parkovištěm a turistickým infocentrem. Celek krásně zdobí stožáry s vlajkami všech evropských států. V infocentru vám za drobný poplatek vystaví pěkný certifikát, "úředně" stvrzující, že jste stanuli v samém středu evropského kontinentu. Litva je dnes součástí Evropské unie, cesty tam jsou bez problémů.

Velkolepě pojatý litevský střed Evropy

Velkolepě pojatý litevský střed Evropy

Certifikát potvrzující návštěvu středu Evropy v Litvě

Certifikát potvrzující návštěvu středu Evropy v Litvě

3. Česká republika

A zatím "můj" poslední střed Evropy jsem našel u nás, v České republice. Jeho provedení je ze všech tří zde jmenovaných nejmenší. To ale neznamená, že by byl právě tento střed Evropy méně zajímavý, je tomu totiž právě naopak. Najdete ho velmi snadno tady, na souřadnicích N 50.003177, E 14.976801.


Zobrazit Střed Evropy - Česká republika na větší mapě

Kouřimský střed Evropy je pro změnu astronomický a jde vlastně o průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku, který zde zaměřila Česká astronomická společnost za podzimní rovnodennosti 23. září 1995. Bod samotný se nachází v polích těsně za městem, jeho památník byl ale umístěný nedaleko odtamtud na důstojnějším místě v centru města na Mírovém náměstí, a to v listopadu 2010. Důvodem byly i nevyjasněné majetkové poměry pozemků.

Autorem pěkně provedeného pomníku, jehož odhalení se těšilo velké pozornosti médií i místních občanů, je místní rodák Jaroslav Poula. Místo je zajímavé také tím, že právě odsud je přesně měřitelný takzvaný pravý sluneční čas, jímž se vymezuje středoevropské časové pásmo.

Střed Evropy uvidíte přímo uprostřed náměstí, tedy myšleno samozřejmě místo s pomníkem. Samotný průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku pak snadno najdete například pomocí GPS.

Kouřim, kam je dobré spojení autem, vlakem i autobusem, se může pochlubit nejen hezkým a fotogenickým centrálním Mírovým náměstím, ale také spoustou okolních křivolakých uliček s parádní kamennou dlažbou.

Kouřimské náměstí se středem Evropy
Pomník středu Evropy v Kouřimi

Pomník středu Evropy v Kouřimi

Další středy Evropy

Tyto tři středy Evropy rozhodně nejsou jediné. Jen v České republice jich je dalších asi osm. A podle informací, které se mi podařilo zjistit, najdete další "zaručeně pravé" středy Evropy také na Slovensku, v Německu, v Polsku, ale třeba i v Bělorusku. Ale o tom až někdy příště, až zase na nějaký narazím...

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Mnozí nás mají za šílence. Trek drsnou divočinou Yukonu nás ale dostal

V této části parku nejsou značené stezky. Cestovatel se v terénu musí...

Žádné značené stezky, jen kompas a topografické mapy. A taky drsné počasí i všudypřítomní medvědi. Kdo miluje trekking...

Kurz přežití a pušku s sebou. Tak se studuje na Špicberkách, píše Češka

Na střelnici nedaleko Longyearbyenu nás půl dne v teplotách okolo minus dvaceti...

Je to jediná vysoká škola na světě, kde musíte nejdřív absolvovat kurz přežití, aby vás přijali. Univerzitní centrum na...

Samota na rozvodí oceánů. V divočině na Aljašce nemá čas žádný význam

Mezi jezery využíváme potok a táhneme naložené lodě vodou pěšky.

Tam, kde je ticho nejhlasitější a především daleko od signálu, teplé sprchy a měkké postele jsme se vydali splouvat...

Najdete na iDNES.cz