Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Hemingway objevil v Itálii Floridu

  15:45aktualizováno  15:45
O Ernestu Hemingwayovi je známo, že měl sice velký cit pro krásu, ale jako bývalého novináře, načichlého skepticismem tohoto řemesla, ho hned tak něco neuchvátilo. Italské letovisko Lignano Sabbiadoro nedaleko Benátek ale slavnému spisovateli doslova učarovalo.

Lignano Sabbiadoro je vyhlášené dlouhými písečnými plážemi, které se táhnou podél pobřeží v délce devíti kilometrů.

Letovisko má navíc výhodu v tom, že sem turisté nejezdí jen v sezoně kvůli koupání, ale celoročně. Návštěvníci míří hlavně do rozsáhlého lázeňského komplexu poblíž centra, nabízejícího různé léčebné procedury, např. talassoterapii (léčba mořskou vodou, mořskými řasami, léčivým bahnem), helioterapii, inhalační léčbu dýchacích cest... Cenové rozpětí procedur se pohybuje zhruba od 10 eur výše.

Pro sportovně zaměřené typy je připraveno profesionální 18jamkové golfové hřiště, množství tenisových kurtů s různými povrchy či špičkový stometrový bazén, v němž se nedávno konaly olympijské hry mládeže.

Itálie, Lignano

Poprask na laguně

Pokud by vás koupání omrzelo, můžete se vydat na projížďku lodí po nedaleké laguně Marano. Já jsem vyzkoušel loď kapitána Adriana Zentilina, což byl nezapomenutelný zážitek.

"Vítejte na palubě, na začátek si dáme trochu hudby," zahalasí, jen co odrazí od mola, a spustí ryčné popěvky, při nichž se sám doprovází na kytaru či trumpetu. Ty posléze vystřídá recitace poezie a vyprávění barvitých rodinných historek, kdy v řeči plynule přechází z italštiny do němčiny či angličtiny.

Při tom všem stačí charizmatický kapitán ještě kormidlovat své plavidlo, což není jednoduché, laguna je totiž dost mělká, takže musí dodržovat určité trasy, jinak by mohl uvíznout na dně. Pro ty, co zde projíždějí poprvé, jsou tady dokonce připraveny podobné ukazatele směru, jaké známe z turistických cest, což na "řece" působí poněkud komicky.

Itálie, Lignano Sabbiadoro

Cestou míjíme malinké domečky, vypadající spíš jako z pohádky než z reálného světa, obvykle v nich žijí rybáři. Na hladině či těsně pod ní mají rozhozeny obrovité sítě, takže zřejmě musí držet něco jako stálou službu, aby je před proplouvajícími loděmi vždy stačili včas vytáhnout.

Asi tak po hodině plavby přirážíme k molu a v "plavbě" pokračujeme v Adrianově restauraci, kde na nás čeká skvělá hostina. Dál se zpívá, také tancuje a kapitán vypráví, jak se původně malinká osada s pár desítkami obyvatel poté, co sem byla prodloužena moderní silnice, začala rychle měnit na jakousi "turistickou metropoli".

Itálie, Lignano Sabbiadoro

Itálie, Lignano

Zelené centrum

Dnes se hlavní komunikace vine jako pověstný had podél pláží na mořském pobřeží, kde se soustředí i většina hotelů, od nejluxusnějších až po ty skromnější pro běžnou klientelu. Centrální čtvrť Pineta je vlastně jedna velká zelená oáza, obklopená uličkami s vilami, penziony a nájemními domy.

Vůni stromů či květin, které jsou opravdu všude, nelze uniknout, možná právě ta omámila Ernesta Hemingwaye, který dokonce Lignanu přezdíval "Florida Itálie". Známý romanopisec se při svých cestách do Evropy vždy v Lignanu zastavil, pamětníci říkají, že se často válel na lehátku se sklenkou Martini v ruce. Našel si zde také řadu přátel, a zřejmě i vlivných, jelikož jako "malou" pozornost dostal čtyřhektarový pozemek. Dnes je na něm zábavní park, který nese jméno slavného romanopisce a kde se slavnostně uděluje "jeho" cena za literaturu.

V blízkosti je i množství zábavních parků pro děti, nejlepší atrakce včetně zdařilých napodobenin prehistorických zvířat najdou v tzv. Gulliver Landu. Následují Aquasplash nebo lunaparky Strabilia či Gomosi. Nelze vynechat ani zoologickou zahradu, čítající přes 1 500 živočichů.

K večeru se po celém letovisku často konají koncerty pod otevřeným nebem, improvizovaná divadelní představení, ohňostroje...

Itálie, Lignano

Výlety za vínem a šunkou

Pokud zde budete trávit dovolenou, vyplatí se vydat na výlety do přilehlých lokalit. Zhruba hodinu cesty jsou vzdálené slavné Benátky, za podívání stojí i "vinná farma" Vigneti Pittaro u osady Codroipo. V ní lze ochutnat i zakoupit místní značky vín, prohlédnout si stálou výstavu exponátů z historie místního vinařství, ale i skla a grafiky.

Nedaleké městečko San Daniele zase proslavila výroba šunky "prosciutto". Ta patří k nejoblíbenějším nejen na Apeninském poloostrově, a to i proto, že přes moderní technologie se stále používá tradiční výrobní postup. Vepřová kýta se potře dřevěným popelem a zavěsí nad otevřené ohniště tak, aby k ní mohl nejen hustý dým, ale i vzduch - musí tam být totiž průvan. Dřevo, které se k tomuto účelu používá, je vyzkoušené po celé generace - není divu, že šunka chutná opravdu výtečně, navíc je téměř bez tuku, a proto i zdravá.

Může se hodit

Doprava
Z Prahy je to po silnici asi tak 700 km. Nejobvyklejší trasa vede přes Linec, Salcburk až do Udine. Cesta vlakem je komplikovanější, nejbližší stanice je až Latisana (20 km). Nejrychlejší je pochopitelně letecká doprava, lze použít letiště v Benátkách, Terstu, ale i Slovinské Lublani, odkud je to přibližně dvě hodiny autem.

Ubytování, jídlo
Platí, jako všude, že nejlevnější ubytování je v kempech, kde lze apartmán pronajmout již od 160 euro na týden.
Ceny potravin se dají srovnat s našimi, ovoce a zelenina může být v sezoně i levnější, jídlo v restauracích je v různém rozpětí, ale v jejich záplavě není problém vybrat si tu pravou. Za slunečníky a lehátka na plážích se platí, ale často jsou také součástí hotelového servisu.

Užitečné weby
www.ud.camcom.it
www.turismofvg.it
www.lignanosabbiadoro.it 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz