Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Ginger a Fred roztančili pražské nábřeží

aktualizováno 
Zpočátku zatracovaný a odsuzovaný. Posléze chválený, obdivovaný a oceňovaný. Jen málo lidí má na něj neutrální názor. Řeč je o Tančícím domě na pražském Rašínově nábřeží.
Tančící dům, 2004

Tančící dům, 2004 | foto: David PortMF DNES

Jak později řekl jeden z autorů, český architekt s chorvatskými kořeny Vlado Milunič: "Musím říct, že vymyslet Tančící dům bylo relativně jednoduché. Se stavbou do existujícího sídliště by to bylo mnohem horší."

Tato "jednoduchá" stavba získala v roce 1997 v prestižní anketě amerického časopisu Time hlavní cenu v kategorii designu.

Tam, kde dopadla americká bomba

Na místě Tančícího domu nebylo původně nic. Tedy stál tam běžný činžák, ovšem na sklonku války padl po zásahu americké bomby. Od roku 1945 až do počátku devadesátých let minulého století zůstávala atraktivní parcela na vltavském nábřeží prázdná.

Už v osmdesátých letech se architekt Milunič s tehdejším disidentem Václavem Havlem, který bydlel hned vedle vybombardovaného objektu, domlouvali, jak by bylo fajn, kdyby v proluce vznikl dům s knihovnou, divadlem a kavárnou.

Protože se ovšem ukázalo, jak těžké je získat na takový bohulibý čin peníze, vstoupila do hry nizozemská pojišťovna Nationale Nederlanden. S architektonickým návrhem souhlasila, chtěla však, aby nová stavba byla využita komerčně.

Další podmínkou zahraničního investora bylo, aby se na konečném řešení podílel přední světový architekt. Tak do Prahy přicestoval Američan Frank O. Gehry.

Později se nechal Čecho-Chorvat Milunič slyšet, že Gehry byl ochoten pro zemi, která dala Americe Jágra, udělat cokoliv.Jiráskův most, celkový pohled ze smíchovské strany v roce 1934. Rohový činžák na nábřeží o 11 let později zmizel, spadla na něj americká bomba. Dnes na tom místě stojí Tančící dům.
Zdroj:
Národní památkový ústav
* PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA FOTO

Je to spíše socha než klasický dům

Dům vyrostl v letech 1992 až 1996. Oba architekti vytvořili dílo, o němž se mnohdy říká, že nejde ani tak o dům jako spíše o sochu.

Dvě nárožní věže – ústřední motiv domu - mají skutečně připomínat slavný taneční pár Ginger Rodresovou a Freda Astaira.

Jde o ojedinělý výtvor. Jako jeden z mála objektů v Praze překračuje obvyklý půdorys a masivními železobetonovými sloupy vstupuje do prostoru ulice.

"Tančící dům je naprosto originálním tvůrčím činem, který mohl vzniknout právě počátkem devadesátých let, v nestabilizované porevoluční atmosféře, kdy neexistovala žádná pevně daná pravidla a zákony, kterými společnosti likvidují cokoli neznámého a výjimečného ve jménu osvědčených hodnot," napsala Irena Fialová ve své knize o Tančícím domě.

Budovu ocenil i Klub za starou Prahu, který je jinak znám svým kritickým postojem k současným stavbám.

"Jeho dynamické zvlněné průčelí invenčně doplnilo řadu nábřežních činžovních domů a ukázalo, že klíčem k soužití historické a současné architektury není historizující nápodoba, ale respekt k urbanistickým zásadám a regulativům svého prostředí," uvedl klub v publikaci, v níž hodnotil architektonický vývoj v letech 1991 až 2005.Stavba Tančícího domu, 1995
Autor: Michal Růžička/ MAFA
* VÍCE FOTEK TANČÍCÍHO DOMU - ZDE

Řekli o Tančícím domě

Marta Kubišová, zpěvačka: "Můj hlas má i Tančící dům. Proti němu bylo sice hodně námitek, podle mě jde ale o nádherně postavené nároží."

Ondřej Neff, publicista a spisovatel: "V roce 1985 byla Praha naprosto mrtvým městem, které se po všech stránkách změnilo. Některé moderní stavby, které se nyní stavějí, by před dvaceti lety vůbec neměly šanci. Kdyby v osmdesátých letech chtěl někdo stavět Tančící dům, tak by ho zavřeli do blázince."

Milan Knížák, výtvarník: "Nesnáším takzvaný Tančící dům, který uzurpuje Jiráskovo náměstí a kulhá v důstojné až procovské zástavbě nábřeží."

Knížák: Je to skoro kýč

Stavba vyvolala ohromnou odezvu už během příprav.

"Projekt Tančícího domu vzbudil v letech 1993 až 1994 nejrozsáhlejší veřejnou diskusi o architektuře, která se dosud v Praze odehrála, o čemž svědčí více než dvě stě mediálních ohlasů," napsal Jan Kratochvíl na odborném serveru Archiweb.

Jak si postěžoval historik architektury Zdeněk Lukeš, moderní atraktivní projekty veřejnost spíše odrazují.

"Stačí si připomenout stavby, které vybočily, a následné křeče, které kolem toho byly. Mám na mysli Tančící dům, kde to naštěstí holandský investor ustál," řekl nedávno v MF DNES Lukeš.

S Tančícím domem se například nikdy nesmířil známý výtvarník Milan Knížák, podle něhož je "nesoučasný, předekorativnělý a zpupný až do kýče".

Čeští architekti ho však ocenili, v anketě časopisu Architekt se Tančící dům dostal mezi pět nejvýznamnějších českých staveb devadesátých let.

STROJ ČASU


Redakce děkuje ústřednímu pracovišti Národního památkového ústavu na Valdštejnském náměstí v Praze za poskytnutí historických snímků.

 SERIÁL: Stroj času

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Najdete na iDNES.cz