Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak dostat půllitr piva ve Švýcarsku? Musíte ho objednat kýbl

  11:35aktualizováno  11:35
Jiný kraj, jiný mrav. A to platí i o Švýcarsku, kam mnozí Češi již za několik dní zamíří na zápasy Eura 2008. Přinášíme jedenáct zvláštností, nad kterými se v této zemi můžete pozastavit.

Švýcarské pivo Hopfenperle | foto: Profimedia.cz

1. Jazykový babylon

Většina Švýcarů mluví třemi jazyky - nejčastěji německy, francouzsky a anglicky. V italských a francouzských kantonech však lidé neradi používají jinou než rodnou řeč. Přesto platí, že anglicky se v zemi domluvíte takřka všude. "Mladí lidé z různých kantonů se docela neradi učí řeči jiných kantonů, a tak mezi sebou čím dál raději mluví anglicky, aby si při různých jednáních dobře rozuměli," říká Čechošvýcarka Judith Ramos.

2. Prokleté parkování

Pokud se rozhodnete pro cestu autem, počítejte s tím, že parkování v zemi je problém. A to nejen ve městech. I na venkově bývají prakticky veškerá parkovací stání soukromá, a tak musíte hledat zpoplatněná veřejná místa s parkovacími hodinami.

Nechat vůz na soukromém stání se ani nepokoušejte, odtah a tučná pokuta jsou jistotou. Za hodinu parkování dáte 1 až 3 CHF, na dlouhodobých stáních mívají slevy - například u fancampů mohou jejich hosté parkovat za 3 až 10 CHF za 24 hodin.

3. Poštovní autobusy

Ve Švýcarsku nenajdete dálkové autobusy, jež znáte třeba z trasy Brno - Praha, obsluhované současně železnicí. Švýcarský systém veřejné dopravy představuje dokonale fungující soukolí bez zbytečného dublování, postavené na spolehlivé návaznosti přesných vlaků, městské dopravy i žlutých poštovních autobusů, vozících kromě pošty též pasažéry do míst bez kolejí. A to celé doplňují ještě husté linky parníků na jezerech, početné lanovky a horské dráhy.

4. Železniční mistři Evropy

Nikdo kromě Japonců nejezdí ve světě vlakem častěji než Švýcaři - v průměru 44krát za rok. "Roční síťová jízdenka na vlak patří v zemi k podobně populárním benefitům jako u nás stravenky. Běžní zaměstnanci jezdí druhou třídou, bossové jedničkou. Spousta lidí na cestách pracuje, tratě včetně tunelů mají důkladně pokryté mobilním signálem,“ vysvětluje Alena Koukalová ze Swiss Tourismu. Oblibou drah se řídí dokonce i reklama: billboardy tu místo silnic lemují nádraží.

5. Malé pivo jako norma

Pokud si ve Švýcarsku přejete půllitr piva, musíte o něj obsluhu v restauraci výslovně požádat výrazem "kübel". Vzhledem k výslovnosti "kýbl" si to jistě dobře zapamatujete. Bez tohoto "kouzelného“ slůvka dostanete jen třetinku piva.

6. Horký talíř je základ

Švýcaři jsou gurmáni a večeři si dokážou vychutnávat při klábosení a popíjení s přáteli klidně pár hodin. I v samoobslužném bistru nebo třeba v jídelním voze ve vlaku proto zacházejte s talířem patřičně obezřetně: všude v zemi - zdaleka nejen v luxusních hotelech - totiž bývá talíř důkladně nahřátý, aby vám jídlo pomaleji stydlo.

7. Muži nosí náušnice

Překvapivé množství Švýcarů má propíchnuté a ozdobené ucho. Traduje se, že to není rozmařilá móda, nýbrž přežitek z dávných časů, kdy se chudí pastevci v zimě živili vyšíváním, a aby dobře viděli, nechávali si prý muži propichovat boltce v místech, kde jsou akupunkturní zrakové body.

8. Pořádek nade vše

Singapur - a pak Švýcarsko. To jsou dvě světová synonyma takřka hygienické čistoty veřejných prostor. Ve Švýcarsku vás přitom překvapí vedle nablýskaných měst či vlaků též dokonale upravená krajina na venkově: i louky - navzdory kopcovitému terénu - jako by někdo pravidelně čistil a zametal. Často je důkladně spásají zvonící stáda krav či ovcí.

"A pro sekání pastvin platí přísná pravidla. Kvůli zachování alpské květeny musí zemědělci nechat louky nejdřív vykvést, aby měli nárok na dotace," říká znalkyně Švýcarska Alena Koukalová.

9. Obchody nejsou nonstop

Pamatujte, že českou kulturu leckdy nonstop otevřených hypermarketů ve Švýcarsku neznají. Větší samoobsluhy bývají otevřené v pracovní dny a v sobotu od rána do 18 či 19 hodin (podle kantonu, na venkově zavírají obvykle už po 17. hodině), v neděli mívají zavřeno. Večer (obvykle do 22 hodin) a o nedělích lze nakupovat pouze ve větších obcích v nádražních obchodech.

10. Peníze jsou tabu

Zajímá-li vás finanční stránka života Švýcarů, zkuste si vystačit s tím, že průměrný plat je kolem 5 000 franků a daň z přidané hodnoty 7,6 %. Otázky na příjem platí ve Švýcarsku za nejhrubší urážku!

11. "Prázdné" hřbitovy

Nehledejte na švýcarském hřbitově staleté náhrobky. Nejsou tam - leda snad s výjimkou několika horolezeckých památníčků prvních obětí Matterhornu v Zermattu. Nebožtíci ve Švýcarsku mají běžně "nárok" na místo na hřbitově jen po dobu 25 let, pak se hroby ruší. Tím se vysvětluje - navzdory dlouhověkosti zdejších obyvatel - "záhada" miniaturních švýcarských hřbitůvků, na nichž kolem kostelíků neustále zbývají volná místa.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz