Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak cestovat vlakem po celé Skandinávii

aktualizováno 
- Pokud cestujete vlakem do Skandinávie, vyplatí se vám pořídit si speciální třítýdenní nebo měsíční jízdenku, která platí na všechny vlakové spoje ve všech zemích Skandinávského poloostrova.
Před odjezdem z Čech si můžete zakoupit jízdenku Interrail, která pro zónu Norsko, Švédsko a Finsko platí 22 dnů a stojí pro dospělého 7690 korun a pro mladší dvaceti šesti let 5376 korun. Máte přitom nárok na poloviční slevu na vlak do vybrané stanice, kde začíná platnost této jízdenky. Vzhledem k cenám jízdenek se vám však nejspíše vyplatí přibrat si k této zóně ještě zónu, která pokrývá i Dánsko, Německo a Švýcarsko.
S poloviční slevou z Čech na německé hranice pak budete moci cestovat po všech čtyřech skandinávských zemích za 9968 korun, a pokud jste mladší dvaceti šesti let, pak za 7120 korun. Jízdenka Interrail na tyto dvě zóny vám navíc bude platit o týden déle - celý měsíc. U nás ji prodává například cestovní kancelář Wasteels na pražském Hlavním nádraží (tel. 24231946).
Pokud byste na cestu vyráželi přímo z některé ze severských zemí, poptejte se u jejich drah po speciální jízdence Scanrailpass. Ta vám umožní cestovat po všech čtyřech zemích po dobu 21 dnů a její cena se pohybuje v přepočtu okolo 7500 korun pro mladší dvaceti šesti let. Ve všech případech platí, že vám tyto jízdenky zároveň nabízejí slevy na trajekty, kterých si ve Skandinávii užijete požehnaně, ať už se vydáte kterýmkoliv směrem.
Počítejte s tím, že čím více na sever se vydáte, tím je síť železnic řidší. Vaše možnosti tedy budou dány tím, kde jsou položeny koleje. Máte však tu výhodu, že ve vlaku můžete překonávat ohromné skandinávské vzdálenosti bez přestupování a že se mnohdy podíváte do míst, kam byste se nijak jinak ani nedostali. V některých místech, kudy nebylo možné trať vést, je vlak v určitých úsecích nahrazen autobusem, jehož cena je zahrnuta v ceně vaší jízdenky. Autobus je mimochodem i jediné spojení Narviku se zbytkem Norska. Cestu nádražním autobusem byste si určitě alespoň v jednom směru neměli nechat ujít.
Silnice z Narviku do Boda, kde končí norská železniční trať, se totiž zakousává do strmých skalních stěn fjordů a místy mizí na molu trajektových lodí, na něž se autobus po cestě několikrát naloďuje. Opačným směrem se z Narviku můžete vydat až na Nordkapp - na autobus tu s jízdenkou Interrail dostanete poloviční slevu. Vzhledem k tomu, že při toulkách po Skandinávii strávíte ve vlaku (či autobuse) poměrně dlouhou dobu, naplánujte si proto cestu tak, abyste si z ní co nejvíce odnesli.
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz