Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Izraelské restaurace - přísně střežená místa

  16:51aktualizováno  16:51
Sebevražedný pumový útok v pizzerii v západním Jeruzalémě, při kterém 9. srpna zahynulo 15 osob včetně palestinského atentátníka, donutil majitele četných izraelských restaurací k zavedení přísných bezpečnostních opatření. Vstupy mnoha kaváren a restaurací v Jeruzalémě a Tel Avivu od nynějška hlídají po zuby ozbrojení zaměstnanci bezpečnostních agentur. Jinde se mezi hosty pohybují muži v civilu monitorující podezřelé osoby.

Ředitel jedné z bezpečnostních agentur Ron Sagi uvádí, že v posledních 15 dnech obdržel od 25 různých pohostinských zařízení v Jeruzalémě žádost o ochranku. O jeho služby projevilo zájem také 20 restaurací ve městě Aškalón na jihozápadě země. "Každé obchodní místo, kde se shromažďují lidé, je hlídané - nebo by alespoň mělo být", říká pan Sagi. Nicméně uznává, že tato opatření jsou pouze dočasná, než se situace uklidní.
   

Na vchod do oblíbené restaurace Caffit v jedné z nejrušnějších jeruzalémských ulic dozírá stráž osm hodin denně. Její majitelka Irit Alataracová říká, že zpočátku "byla proti tomuto druhu hysterie dost rezervovaná, ale po atentátu z 9. srpna si několik klientů ostrahu přímo vyžádalo". Ochranka prohlíží obsah tašek a kontroluje přicházející hosty.
   

Ve stejné ulici o kousek výše zastává funkci ostrahy muž v civilu. Majitel asijské restaurace Joram Avital zvolil jemnější přístup: "Nechci, aby lidé panikařili," vysvětluje. Pan Avital byl také jeden z mála, kdo angažoval bezpečnostního agenta dva týdny před pumovým útokem v pizzerii Sbarro, ke kterému se přihlásilo radikální palestinské hnutí Hamas. "Měl jsem jen pocit, že situace je nejistá", uvádí Avital.
   

Zvýšená bezpečnostní opatření nezůstala hosty nepovšimnuta. Zdá se, že v kavárně Aroma jsou předmětem veškeré konverzace. Studentka Eliza Kulka uvádí, že do podniku bez viditelné ochrany by neváhala vstoupit, ale že "se přece jen cítí jistější, když někdo hlídá". Zároveň ale poukazuje na to, že ji ostraha již
několikrát nechala projít zcela bez povšimnutí. "Neví, kdo jsem, ani co nesu," stěžuje si.
   

Sandra, která nechtěla zveřejnit příjmení, si myslí, že "je třeba vědět, kde se nalézá hranice". "Do nehlídaného podniku bych nevstoupila, ale nešla bych tam ani, pokud by tam seděly davy," říká.
   

Náklady na zvýšenou bezpečnost by mohly být brzy naúčtovány zákazníkům. Majitelé pivnice Brew House v Tel Avivu již na účtenku přidali jednu kolonku navíc. Pod názvem "bezpečnost" nafoukla účet o jeden šekel (0,25 dolaru) na osobu. "Jsme rádi, že jste si k nám i přes události v zemi našli cestu," hlásá poutač před vstupem do restaurace. Vývěska dodává: "Pokud si nepřejete podílet se na výdajích za bezpečnost, informujte prosím obsluhu. Poplatek bude okamžitě zrušen."

Zdravotníci přenášejí zraněnou ženu do sanitky. Palestinský sebevražedný útočník odpálil v pizzerii v centru Jeruzaléma bombu. Zabil přitom nejméně 18 lidí a dalších 90 zranil. (9. srpna 2001)

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz