Izrael stojí za návštěvu i přes kontroly a po zuby ozbrojené vojáky

Do Izraele nás napadlo vyrazit někdy v říjnu, když jsme s kamarádem seděli u piva. V té době se už den co den v novinách objevovaly zprávy o dalších útocích Palestinců na židovské obyvatelstvo. Spousta lidí nás od plánované cesty do Izraele odrazovala, ale my jsme už byli pevně rozhodnuti.
Náš český odkaz od Středozemního moře

Náš český odkaz od Středozemního moře | foto: Jakub Grossmannpro iDNES.cz

Koupili jsme letenky za pár korun přes WizzAir a k tomu si objednali auto. V plánu bylo projet napříč Izraelem, od Tel Avivu přes Jeruzalém, Betlém, Nazaret, Mrtvé moře nebo Golanské výšiny. I když jsme věděli, že pohybovat se ve volné přírodě mimo civilizaci nemusí být úplně bezpečné.

Odkázáni na hromadnou dopravu

Auto nám nakonec kvůli tomu, že jsme měli u sebe jenom debetní karty namísto požadovaných kreditek, neklaplo, a tak jsme byli odkázáni na hromadnou dopravu, čemuž jsme se původně chtěli raději vyhnout.

Už od prvních minut v izraelském vzdušném prostoru, kde je mimochodem podle zákona povinné být připoutaný v sedadle a musí být zamčeny záchody (stejně tak tomu je i v místních vlacích), jsme tušili, že nás nečeká žádná legrace. Předpokládali jsme, že Izraelci bezpečnost nebudou podceňovat, ale co jsme za ty čtyři dny zažili, očekávání výrazně předčilo.

Důkladná pasová kontrola

Po přistání jsme mířili na pasovou kontrolu. Celé naše letadlo (ať už místní, nebo cizinci) prošlo přes kontrolu relativně v pohodě a rychle. Jen nás dva celníci trápili něco přes hodinu. Po velmi nepříjemném pohovoru přímo u kontrolní „budky“ jsme byli odvedeni bokem do vedlejší místnosti. Po velmi dlouhém čekání, kdy jsme neměli tušení, co nás čeká, k nám přišla policistka, která s námi znovu absolvovala důkladný pohovor, u něhož se nás ptala na velmi nepříjemné až intimní otázky. Nakonec došlo i k prohledání batohů. Během celých těchto kontrol si tak připadáte, že jste aktuální největší hrozbou pro bezpečnost izraelského státu, ale asi je to tu běžné.

Celí propocení jsme nakonec dostali modrou kartičku (alternativa za razítko do pasu, takže vás to pak nemusí limitovat při návštěvě některých muslimských zemí) umožňující vstup na izraelskou půdu. Další věcí, která nás překvapila, byl „nenápadný“ tajný agent, který se k nám při čekání před letištěm připojil a snažil se navázat běžný turistický rozhovor. Při povšimnutí, že má pod límcem malý mikrofonek, jsme raději odešli.

Vzápětí nám ale zlepšili náladu místní velmi přátelští lidé v malé restauraci nedaleko letiště. Vzhledem k tomu, že nabídka menu byla jen v hebrejštině, jsme trochu tápali a raději si objednali „To nejtypičtější pro Izrael, co tu máte, prosím“. Ihned se nás ujal jeden z postarších hostů a obsloužil nás. Všeobecně chování místních bylo vůči nám velmi vlídné a osobní, častokrát se s námi na ulici dal někdo jen tak do řeči, spousta lidí nás v obchodech nebo restauracích objímala, což je zde běžné.

Během šábesu si připadáte jako ve městě duchů.

Česká republika má v Izraeli velmi dobrou pověst, svědčí o tom např. Masarykova ulice, která se v Tel Avivu nachází nedaleko Masarykova náměstí.

Kámen pomazání v Chrámu Božího hrobu, kde měl Ježíš dostat poslední pomazání a poté být zabalen do plátna.

Všudypřítomní vojáci a hlídky

Po obědě nás čekal přesun autobusem do Jeruzaléma. Trochu zmatené hledání toho správného autobusu neuniklo pozornosti opodál stojících vojáků na hlídce se samopaly a neprůstřelnými vestami. Znovu jsme tak absolvovali pohovor o tom, co zde děláme, kde jsme se tu vzali a kromě toho i prohlídka batohů a pasů. Velmi přísné a až strach nahánějící chování bezpečnostních složek po vysvětlení a kontrole vystřídala vlídnější tvář a ochota nám poradit s cestou a nakonec i dokonce vtipkovali. To, že nás v autobuse doprovázel voják v civilu se zbraní Maverick, kterou jsem doposud viděl jenom ve hře Counter Strike, nás už ani nepřekvapovalo.

Po příjezdu do Jeruzaléma jsme trochu zabloudili do ultraortodoxní části a vzhledem k tomu, že zrovna začínal šábes, tak byly ulice plné židů v různých kloboucích a pláštích. Jeden z nich se s námi zastavil na kus řeči, během které opěvoval Českou republiku, nakonec jsme ale byli upozorněni, že musíme respektovat jejich víru při pohybu v jejich čtvrti, jinak že se tu budeme cítit nikoli ohroženi násilím, ale velmi nekomfortně.

Pohled z Olivové hory na Staré město

Krásy Starého města pod dohledem zbraní

Večer jsme se vydali na prohlídku Starého města, které je opravdu nádherné, ale zároveň dost nebezpečné, o čemž svědčí statistika z posledních dvou měsíců, kdy bylo zabito takřka 130 lidí. Po podzimních každodenních vražedných útocích, které se odehrávaly především právě ve Starém městě, bylo evidentní, že všichni jsou velmi ostražití a nedůvěřiví. Na každých 50 metrech stojí minimálně dvoučlenná po zuby ozbrojená hlídka policie nebo armády. Překvapilo nás také velké zastoupení žen - často velmi pohledných - v armádě, z celkového počtu 160 tisíc členů tvoří třetinu.

Prošli jsme všechny čtyři části – židovskou, křesťanskou, muslimskou i arménskou, než jsme se dostali ke Zdi nářků. Vzhledem k tomu, že byl šábes, jsme nikde nemuseli platit za vstup a ani jsme nebyli nijak přehnaně kontrolováni. Po další kontrole dokladů a důrazném doporučení jednoho z vojáků, že bychom se tady v tuto dobu už neměli pohybovat, jsme raději zamířili pryč do Nového města.

Další den jsme si prošli takřka celý Jeruzalém, který je opravdu krásný a neuvěřitelně různorodý. Při pohledu na město z Olivové hory se nám naskytl také pohled na nedaleký silný černý kouř vycházející z oblasti Východního Jeruzaléma, odkud se také po dobu asi 10 minut ozývala střelba. Při návratu do města nás ale místo uklidnění čekal další silný zážitek, když jsme byli svědky zatčení odhadem 15letého muslimského chlapce, který odmítl vojenské hlídce v uličkách ukázat, co má v kapse od bundy, a během mrknutí oka byl přišpendlen obličejem ke zdi, prohledán, zatčen a odveden. To vše za pozorování okolostojících muslimů, kteří častovali zasahující vojáky nadávkami a provoláváním „Allahu Akbar“.

Za celou dobu se nám ani jednou z asi pěti pokusů nepodařilo dostat na Chrámovou horu, kde nekompromisní policie vrací všechny nemuslimy zpět. A tak jsme se vydali autobusem směr Tel Aviv.

Mimochodem na každém autobusovém nebo vlakovém nádraží musíte projít bezpečnostním rámem a nechat si zkontrolovat batoh rentgenem. Bezpečnostní rámy má také každý větší obchod, samozřejmostí jsou pak na poštách a dalších podobných institutech.

Košer je zde všechno, i McDonald ́s.

Velmi dobré bylo i místní pivo.

Téměř všechny nápisy jsou arabsky, hebrejsky i latinkou.

Koupání v Tel Avivu

I když Tel Aviv leží od Jeruzaléma jen asi 45 minut cesty, připadne vám, že jste se ocitli v úplně jiné zemi, evropské. Na žida v klobouku a s pejzy téměř nenarazíte, o mešity tu taky zrovna nezakopáváte. Přes den je i v prosinci okolo 25 stupňů a vzhledem k tomu, že i moře mělo 24 stupňů, skočili jsme do vln. Místní sice chodili v kabátech a zimních bundách, my jsme si ale užívali evropského letního počasí. V ulicích Tel Avivu na vojáka nebo policistu takřka nenarazíte, v porovnání s Jeruzalémem opravdu nezvyk.

Netroufneme si za současných podmínek tvrdit, jestli cestu do Izraele doporučit, nebo ne, to necháme na zvážení jednotlivce, ale každopádně v nás zanechala tato cesta velmi silný dojem plný neuvěřitelných a krásných zážitků. Izraelci patří mezi velmi přátelské a pohostinné lidi, i když se současná vyhrocená situace silně podepisuje i na jejich vřelém chování.

A i když někdo Izrael za jejich extrémně tvrdý a nekompromisní přístup kritizuje, u mě si zaslouží všichni Izraelci plný respekt.

Může se hodit

Doprava

  • Z Prahy létá do Tel Avivu několik přímých spojů různých společností. Nejlevněji vychází nízkonákladová společnost WizzAir. Zpáteční letenka zakoupená asi dva měsíce dopředu nás přišla na 3 500 korun. Let trvá asi tři a půl hodiny. Z letiště do centra se dostanete vlakem, který projíždí přímo letištěm nebo sdíleným taxi. Nicméně pozor pokud přilétáte v době šábesu, kdy nejezdí žádná veřejná doprava kromě taxi.

Ubytování

  • Z naší zkušenosti můžeme jednoznačně doporučit jeruzalemský Abraham Hostel, kde nás dvě noci přišly asi na 2000 na jednu osobu. Pokoj včetně sprch a sociálního zařízení byl velmi čistý. V ceně je i snídaně formou bufetu, navíc téměř každý večer se zde pořádají různé společenské akce, takže se zde dá seznámit se spoustou zajímavých turistů, ale i místních.

Kontroly

  • Pokud plánujete cestu do Izraele, rozhodně mějte neustále u sebe cestovní pas s modrou kartičkou turistického víza, které dostanete při příletu na letišti (pokud uspějete u pohovoru s celníky). Během čtyř dnů jsme byli kontrolování ozbrojenou hlídkou bez přehánění asi 10x, jednou na nás dokonce mířili zbraněmi, vždy nás ale zachránil pas s vízem a vysvětlení, že jsme jen obyčejní turisté hledající cestu.

Ceny

  • Připraveni buďte i na velmi vysoké ceny v porovnání s českými. Například půllitr piva v lahvi v supermarketu stojí zhruba 20 šekelů (cca 125 korun).
  • Litr benzinu přijde cca na 6,5 šekelů (cca 40 Kč).
  • Jídlo v levné restauraci pro jednoho (hummus, falafel, pita) přijde asi na 40 šekelů (250 korun).
Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...