Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italský citrusový ráj, který Češi neobjevili

  13:37aktualizováno  3. července 7:52
Citrony tu najdete všude. Živé zrající na stromech, vymačkané v lahodném nápoji limoncello, umělé jako turistický kýč nebo na jako pozadí na keramických číselnících domů. Jejich vůni společně s častým vánkem ucítíte téměř všude. Hodinku jízdy příměstským vlakem z Neapole se ukrývá jedno ze zatím Čechy málo objevených míst – poloostrov Sorrento.
Sorrento

Sorrento - Z Punta Penna či Punta Campanella je na Capri (vzadu) nejblíže, lodě ale odsud nejezdí. | foto: Jan SůraiDNES.cz

Díky přímému leteckému spojení s hlavním městem Kampánie tu ale začíná přibývat i českých turistů, které láká propojení malebných vesniček, rozeklaného pobřeží a všudypřítomných citroníků.

Vlakem z Neapole

Již samotná cesta vlakem z Neapole místní železnicí Circumvesuviana je zajímavým zážitkem. Z ošklivého hlavního neapolského nádraží se úzkorozchodné omšelé soupravy prodírají ještě méně lákavými předměstí podél Neapolského zálivu. Pokud není opar (ten je však dost často), po levici se občas naskytne pohled na sopku Vesuv majestátně shlížející na okolí.

Projedete i okolo Pompejí a za městem Castelammare vjede z nížin do rozeklaného pobřeží, které překonává dlouhými tunely a odvážně postavenými mosty.

Městečko Sorrento je hlavní základnou pro výlety na celý poloostrov. Ke klidu to tu má daleko: místo si oblíbili hlavně Angličani, které tu uslyšíte na každém kroku. Díky tomu je to ale ideální místo, kde se před cestou po poloostrově zásobit nebo i najít levnější ubytování, než v jiných vesničkách a městech. A také ideální místo pro plavby na nedaleký ostrov Capri.Jihovýchod poloostrova Sorrento nabízí úplně jiné pohledy, než sever: opuštěnější a mnohem divočejší krajinu, jako třeba Punta Penna.

I přesto, že už na začátku sezóny se tu musíte prodírat davy úzkými uličkami, stojí město alespoň za krátkou pozornost. Například bělobou zářící katedrála nebo impozantní Palazzo Correale. Pořádnou pláž tu ale budete hledat obtížně: město leží na skalnatém ostrohu nad mořem, jediná je necelý kilometr od města směrem na západ – Marina Grande. Luxusní vykoupání ale příliš nečekejte.

Magnetem poloostrova je hlavně okolí Sorrenta. Krásně zvlněná krajina s nekonečnými sady citrusů či olivovými háji a malebnými vesničkami. Ideální k prozkoumání jsou nesčetné pěší stezky, které poloostrovem vedou.

Mapu všech značených tras nazývaných Passegiate nella Terra delle Sirene (Stezky sirén) seženete bez problémů na informacích, kde jsou vyznačeny i kilometráže. A nezbytné vrstevnice, ty se vzhledem k velkým převýšením velmi dobře hodí. Jsou i na internetu, velmi dobrým zdrojem informací je server zdejších kartografů www.giovis.comSorrento - stezky poloostrovem se hlavně na severozápadě vinou mezi rozlehlými olivovými háji a sady s citróny

Malebnými stezkami

Několik stezek vede přímo ze Sorrenta. Díky jeho poloze u moře vás čeká hned na úvod strmý výstup. Tomu se ale dá vyhnout, pokud sednete na jeden z mnoha místních SITA autobusů, které vás rychle vyvezou o několik set nadmořských metrů více.

Stačí jen pár minut a z ruchu Sorrenta se ocitnete na klidných chodníčcích vinoucích se mezi zdejšími pozemky. Citrony samozřejmě všude kolem. I když většina jde po velmi dobře zpevněných cestách, které jsou postaveny tak, aby se na ně vešly místní nákladní tříkolky, občas se dostanete na nepříliš pohodlné úseky, kde se vyplatí mít lepší boty.

Pokud na vás přijde únava, vesničky tu jsou po pár kilometrech a vždy tu najdete možnost občerstvení nebo zastávky autobusu, které tu jezdí velmi často a v pravidelných intervalech.

Stezky mají různou barvu, hlavní je červená CA1 a CA2, které celý poloostrov obchází a z nich navazují cesty na další malebné pobřeží Amalfi. Značení je "italské". Někde na vás budou značky koukat každých padesát metrů, jindy na ně kilometr nenatrefíte. Navíc se vyplatí sledovat cestu opravdu pozorně: značkou je často kachlík s namalovaným směrem ukrytý na zemi.Najít značku bývá někdy problém. Jsou často ukryté na zemi na malých speciálně vyrobených dlaždičkách.

Divoké pobžeží

Celý poloostrov se dá rychle projít za dva dny, pokud si chcete dovolenou užít, tak jsou ideální čtyři dny. Cesta se dá přerušit prakticky v každé vesnici, ubytování různých cenových kategorií je všude dostatek. Díky relativně malým vzdálenostem se dá chodit i na lehko: mít základnu v Sorrentu a každý den se autobusem autobusem vracet.

Poloostrov je hodně rozmanitý: severozápadní cíp je osídlený nejhustěji a cesta tu vede mezi vilami s obrovskými sady, občas se naskytne pohled na moře. Často tu potkáte malé manufaktury, které zpracovávají citrony nebo olivy. Takovým centrem je například Massa Lubrense.

Postupem na jihovýchod osídlení klesá, vzdálenosti mezi vesničkami roste. Navíc terén je o dost hornatější. Ve vesničce Nerano se již cítíte jako na zapadlém italském venkově, ne jen hodinu od Neapole.

Nedaleká osada Marina del Cantone je pak úplně naprostým opakem Sorrenta, Ty tam jsou davy turistů, vesnička je příjemně ospalá celý den. Dá se tu vyjít také na dvě krásné cesty podél neobydleného pobřeží na jihovýchodní cíp, z kterého je nejblíže na ostrov Capri. Jedna okružní cesta vede na mys Punta Penna, druhá náročnější na mys Punta Campanella. Obě mají společnou krajinu a hlavně nádherné výhledy na pobřeží.

Podobná panoramata nabízí i pobřežní cesta přes Torcu až do Colli di Fontanele. Výška hor tu začíná stoupat, je předvěstí podstatně dramatičtějších útesů okolo měst Positano či Amalfi. Na některých místech máte šanci jít i přímo po hřebenu dělící poloostrov a vidět tak jeho jižní i severní část.

Nejlepší výhled nabízí 642 metrů vysoká hora Monte Vico Alvano, ke které se šplhá nejlépe z městečka Colli di Fontanella. Náročný výstup stojí v případě hezkého počasí za to: je vidět Neapol s Vesuvem i naopak jižní strmé svahy hor Monti Lattari, které celý poloostrov protínají.Jižní pobřeží Sorrenta nedaleko vesnice Colli di Fontanela. Díky vysokým horám je na pobřeží značně nestabilní počasí, během dne se tu dokáží déšť a sluníčko vystřídat několikrát.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Najdete na iDNES.cz