Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Italské Bormio může nabídnout i dovolenou

aktualizováno 
- Křižovatku tří velkých údolí, zaplněnou nánosy kamení a půdy tak, že tvoří širokou údolní plošinu, si pro svou existenci vybralo italské město Bormio. Je považováno za srdce přírodní oblasti Alta Valtellina, pohraniční části italských Alp. Tato jedinečná část největšího pohoří starého kontinentu zasahující vedle italského také švýcarské území patří mezi nejvíce chráněné přírodní oblasti Evropy.

Skýtá totiž podmínky vhodné pro život ohrožených zvířecích, ale i rostlinných druhů. Nedotknutelnost tohoto všeho zaštiťuje statut národního parku (Stelvio), pod který oblast Alta Valtellina spadá.
Oblast se navzdory své nadmořské výšce může pochlubit po většinu času příjemným počasím, zataženo bývá v průměru pouze devětašedesát dní v roce.
Pro svůj půvab je tamní krajina vyhledávána jak v létě, tak v zimě. Samozřejmě nezůstává skoupá ani k milovníkům lyžování. Najdeme zde vedle Bormia hned několik proslulých lyžařských oblastí: Santa Catarinu, Valdidentro a Valdisotto (Ski Area San Colombano), Stelvio (ledovec určen pouze pro lyžování v létě) a Livigno.
Město Bormio je obklopeno velikány přes 3000 metrů vysokými, přičemž samo se nachází v nadmořské výšce 1225 metrů. Pro svou geografickou polohu sehrálo důležitou roli v dějinách, a to nejen italských. S městem a jeho historií jsou také úzce spjaty termální prameny, známé již od prvního století po Kristu. V okolí vyvěrá devět zřídel o teplotách od pětatřiceti do jednačtyřiceti stupňů, která díky obsahu radioaktivních příměsí pomáhají při léčbě oběhových, trávících, gynekologických a dalších obtíží. Úspěšné ozdravné pobyty významných historických osobností výrazně přispěly k věhlasu města.
Dnes se můžete ohřát v termální vodě (což je po lyžování mimořádně příjemné), zavítáte-li do městského lázeňského centra, kde vedle dvou bazénů můžete navštívit i páru či saunu. Za návštěvu stojí i přírodní tůně s termální vodou, v níž se můžete málokdy někým rušeni po celý rok koupat ve zhruba čtyřicet stupňů teplé lázni. Najdete ji v postranním údolíčku po pravé straně silnice mezi Bormiem a Valdidentrem.
Bormio osloví svými lyžařskými možnostmi především náročné experty. Sjezdovky jsou vystaveny pod 3012 metrů vysokým vrcholem Cima Bianca na severozápadním svahu, takže svahy jsou po celý den sluncem pouze "olizovány". Má to tu výhodu, že lyžaře paprsky příjemně hřejí, aniž by však negativně působily na kvalitu a kvantitu sněhové pokrývky. Tratě jsou pestře modelovány, zákruty s různými stupni sklonu společně s gravitací dokáží přichystat nejeden adrenalinový zážitek. Ve "druhém patře" střediska již nenaleznete porostlé svahy, což přivítají zájemci o jízdu ve hlubokém sněhu. Za příznivých podmínek mohou využívat veškerou volnou plochu mezi krajními sjezdovkami. Sjezdy volnými terény do jiných údolí jsou zde pro vysoké lavinové nebezpečí zakázány.
Výškový rozdíl mezi počáteční a konečnou stanicí kabinové lanovky činí bezmála 1800 metrů, což je převýšení, které na sjezdovkách i v takových horách jako jsou Alpy naleznete zřídkakdy. Celkem Bormio nabízí osmnáct tratí, z toho dvě černé a devět červených, transport lyžařů směrem vzhůru pokrývá sedmnáct lanovek a vleků. Jeho svahy každoročně hostí nespočet mezinárodních závodů v alpském lyžování, téměř všechny v obřím slalomu. Pořadatelství téměř výhradně obřích slalomů (občas sjezdů) také mnohé napoví o tom, jaký typ lyžařů dojde v Bormiu nejvyššího stupně uspokojení: především milovníci dlouhých a rychlých oblouků, případně zdatní carveristé. Což samozřejmě neznamená, že by ostatní přišli zkrátka.
V kotlině města Bormia lze provozovat mnoho dalších sportovních aktivit - vedle již zmíněného koupání v termálním bazénu a tůni můžete navštívit rychlobruslařský stadion a také vyrazit na běžky, což v Alpách nebývá pravidlem. Okruhy u Bormia nabízí strojové stopy dlouhé pět a 7,5 kilometru, nedaleké a skibusy propojené Valdidentro potom osm tratí délek od dvou do pětadvaceti kilometrů. Ve Valdidentru se též nachází další poměrně rozlehlý sjezdařský areál se třinácti přepravními zařízeními a odpovídajícím počtem sjezdovek. Bormio, budete-li chtít, vám nedá odpočinout.

Mazistanicové kabinkové lanovky Bormio 2000 s dojezdem závodní trati

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz