Istanbul: tepající město dvou kontinentů

- Když císaři hledali, kde založit nový Řím, zvolili místo, které je svou polohou jedním z nejfantastičtějších na světě - poloostrov mezi Zlatým rohem, Bosporským průlivem, dělícím Evropu od Asie, a Marmarským mořem. Dnes, šestnáct a půl století poté, co si císař Konstantin vybral toto místo za nové sídelní město římské říše, zůstává Istanbul, jak Konstantinopol po dobytí v roce 1453 pojmenovali osmanští Turci, stále fascinující a tepající metropolí, městem, jež v mnohém nemá na světě obdoby.
Rozkročen mezi Evropou a Asií je dnes megapolí (má 11 milionů obyvatel), která má mnohem blíže k Jakartě či Mexiko City než k Londýnu a Paříži. V bludišti paláců, slumů, vilových čtvrtí, panelových sídlišť, ucpaném miliony troubících a páchnoucích aut se skrývá omamné dědictví dvou velkých říší - byzantské a osmanské -, které svými kořeny sahá až hluboko do antického starověku.
Branou ke hledání stop zašlých civilizací je Aja Sofia, po století největší chrám křesťanského světa, jímž chtěl jeho tvůrce, císař Justinián, zastínit i bájný chrám Šalamounův. Klenby chrámu proto podpírají sloupy ze starověkých metropolí Baalbeku a Efesu, na stavbě pracovalo deset tisíc dělníků pět let a na výzdobu bylo použito šestatřicet tun zlata. Dnes, po patnácti stoletích, patří Aja Sofia k největším svatostánkům světa. Z krásné byzantské výzdoby se do dnešních dnů zachovaly jen fragmenty mozaikové výzdoby, v níž dosahovali Byzantinci dokonalosti. To málo, co pod bílou omítkou po pěti stoletích po přeměně chrámu na mešitu zůstalo, patří k nejskvělejším ukázkám tohoto druhu umění. Osmanská doba přidala chrámu jen minarety, lustry, trochu vnitřní výzdoby, což je důvodem k zamyšlení o pokoře dobyvatelů před starodávnou civilizací. Hned naproti Aji Sofie je pod zemí ukryt další ze zázraků Byzance - obrovská podzemní cisterna, kam se přiváděla akvadukty, jejich část zůstala také zachována, voda z několik desítek kilometrů vzdálených lesů. Tajemně působící cisterna je spíše než technickou stavbou obřím podzemním chrámem, jehož klenutý strop podpírají stovky antických sloupů.
Vedle Aji Sofie bylo také centrum byzantského Konstantinopolu - Hipodrom. Z této stavby pro 100 000 lidí se zachovalo málo - jen ovál, uprostřed něhož jsou dva obelisky: první, egyptský, byl kdysi ozdobou chrámu v Karnaku, druhý, byzantský, je "až" z desátého století. V putování za dědictvím Byzance nelze minout klášter Chora (Kariye muzeum), kde se daleko lépe než v monumentální Aji Sofii zachovala vnitřní výzdoba, jež zůstala pod zabílením osmanských dob takřka neporušená. Velikost středověkého Konstantinopolu dokreslují i mohutné hradby, jež staletí jen mírně pošramotila. Osmanská říše, která se prohlašovala za nástupkyni té byzantské, se snažila svoji předchůdkyni překonat a také to, co po sobě ve městě zanechala, je podobně velkolepé. Do doby sultánů, vezírů, eunuchů a harémů vede cesta přes palác Topkapi na Zlatém rohu, který ukrývá mnoho osmanských pokladů, přes harém na asijské straně Bosporu až k velkolepému paláci Dolmabahce, postavenému na březích průlivu v polovině minulého století. Stejně pozoruhodné jsou mešity. Modrá mešita z první čtvrtiny sedmnáctého století tvoří protipól původně křesťanské Aji Sofie a v mnohém ji překonává. Krásou a rozmanitostí však tuto mešitu předčí Sulejmanova mešita, jejíž rozmanitý komplex je sám o sobě malým městem. Fascinující je ovšem i život Istanbulu, balancující na rozmezí Evropy a nefalšovaného Orientu. Takřka povinná je návštěva Velkého bazaru, obrovitého labyrintu obchůdků, zlatnictví a čajoven, který je sice dnes už hlavně atrakcí pro turisty, ale v některých méně navštěvovaných zákoutích lze ještě popít v klidu skleničku silného dobrého čaje.
Přestože ceny jsou zde šité na obíraní turistů, lze tu při troše smlouvání i poměrně výhodně nakoupit - především
zlato, oblečení a stále ještě i kožené zboží. Jinde ve městě lze však to samé pořídit levněji. Poznat opravdový istanbulský život lze hned, jakmile ve starém městě odbočíte z turistických tras. Je to napínavé dobrodružství, protože s většinou lidí se jinak než turecky nedomluvíte, a tak je dobré mít s sebou napsaný název a adresu hotelu. Večer je především v letním Istanbulu tou nejkrásnější částí dne. Nejlepší je najít si kavárnu nebo hospůdku na břehu Marmarského moře, při dobré finanční situaci i restauraci v historické výletní čtvrti na březích Bosporu. Doporučit naopak nelze místní diskotéky a noční kluby, jejichž návštěva bývá velmi drahá. V okolí Istanbulu se dá i koupat v moři, které je ve městě znečištěné, avšak třicet kilometrů od centra jsou na březích Černého moře pěkné pláže. Koupat se jezdí i na Princezniny ostrovy na jih od města, které jsou oblíbeným výletním sídlem místních boháčů.

RADY NA CESTU:
Pokud můžete, jezděte po Istanbulu co nejméně autem. Zácpy ve vnitřním městě jsou nepřetržité. Proto přes den hlavně žádné okružní jízdy. Pozor na turecké liry - je jich 250 000 za dolar a milionové a statisícové bankovky jsou si podobné. V okolí hlavních pamětihodností pozor na náhončí do obchodů - připraví vás o čas i o peníze. V Turecku mají dobré místní pivo Efes, které však nepodávají v kavárnách. K turecké klasice patří mentolová Raki, turecká káva v džezvě, a především silný čaj.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...