Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Isokon - zanedbaný funkcionalistický klenot

  14:49aktualizováno  14:49
Isokon je název dříve obytného domu umístěného v severní části Londýna, ve čtvrti nazývané Belsize Park. Jak je vak možná zřejmé i z fotografie, je to budova v poslední době neudržovaná a nacházející se momentálně v docela tristním stavu. Přitom to rozhodně není budova jen tak ledajaká - ve třicátých letech, v dobách své největší slávy, byla považována za symbol moderního způsobu života a byla magnetem pro mnoho umělců, kteří zde žili.

Isokon je dílem architekta Wellse Coatse - jeho vizí bylo nabídnout kolektivní, avšak stylový způsob života pro představitele inteligence. Jméno budovy pochází z autorova vlastního popisu jeho návrhů budov a nábytku (''isometric unit construction'').

V Isokonu bylo 32 bytů, které byly z hlediska prostoru značně minimalistické, určené pouze pro jednotlivce či maximálně pro bezdětné páry. Jeden hlavní pokoj, jeden ''dressing room'', koupelna a malá kuchyňka - to bylo vše, s čím se nájemníci museli spokojit. Coates byl prý přesvědčen o tom, že samostatně a racionálně žijící osoba potřebuje pouze nějakých dvacet čtverečních metrů obytného prostoru.

Kuchyňka však byla pouze doplňkovou záležitostí - jedním ze znaků kolektivnějšího života, ke kterému byl Isokon určen, byla existence centrální kuchyně. S tou byly všechny byty spojeny domovním telefonem. V této centrální kuchyni ''úřadovali'' vyhlášení kuchaři a takto připravená jídla mohla být poté na přání roznášena číšníkem do jednotlivých bytů.

V Isokonu žila řada známých osobností - mimo jiné například Agatha Christie či Henry Moore. Kromě stálého rezidenství existovala ještě možnost členství v přízemním klubu Isobar. V souvislosti s Agathou Christie může kolemjdoucího napadnout, že Isokon musel být pro ni ideálním místem. Za budovou se totiž rozprostírá takový malý lesík, vede přes něj cesta pro pěší a lidé tudy chodí k metru. Tento lesík je chráněný a jmenuje se honosně ''Belsize Wood Nature Reserve''. Avšak spíše než rezervaci to připomíná nějakou mini džungli, jsou tam naházené odpadky a celé to působí tak nějak nevábně. Takže se nabízí myšlenka, že pohled do takovýchto míst byl jako stvořený pro spisovatelku detektivních románů a k promýšlení kriminálních zápletek.

Tak to byl původní život v Isokonu - v sedmdesátých letech byla budova koupena městskou částí Camden Town (kam Belsize Park správně náleží). Radnici v Camdenu připadala budova vhodná pro sociální byty. Tento záměr se však příliš neujal - budova prostě nebyla u nájemníků populární a postupem času se stávalo stále obtížněji byty pronajmout. Co dovedlo Isokon a do jeho současného stavu - radnice už nemá prostředky na opravy a údržbu (v současnosti je prý odhadováno, že bude nutné vynaložit částku minimálně 2 miliony liber k provedení oprav nutných k tomu, aby mohl být Isokon vyjmut z registru chátrajících památkově chráněných budov).

Naděje pro Isokon však existuje - radní z Camdenu se totiž v minulém roce rozhodli budovu prodat. Své nabídky předložilo jedenáct zájemců a ještě v únoru tohoto roku by se mělo rozhodovat o budoucím majiteli. Jedním z vážných zájemců je londýnský Groucho Club - tento privátní klub (pojmenovaný podle komika Groucho Marxe) má svoje sídlo ve čtvrti Soho a nahlíží na Isokon jako na vhodný doplněk ke své hlavní adrese.

Projekt pro Groucho Club připravil současný architekt Tchaik Chassay. Podle jeho záměrů by byl Isokon restaurován ve svém původním stylu, včetně originálního nábytku, a sloužil by jako ''apartment hotel''. Groucho Club ovšem musí soutěžit s dalšími zájemci - většinou s bytovými investory, avšak také s charitativní organizací Isokon Trust, která chce budovu otevřít pro veřejnost, či s asociací toužící využít Isokon pro studentské ubytování. V každém případě se očekává, že nový vlastník zahájí práce na obnově budovy již letos v létě. Rozhodování nebudou mít radní z Camdenu jednoduché - jelikož je Isokon obecním majetkem, je radnice pod tlakem prodat ho za dobrou cenu, na druhé straně si však nemůže dovolit prodat takovýto architektonický poklad čistě jenom na základě výše cenové nabídky.
 

 

 

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz