Irulové vytvořili úspěšné družstvo pro odchyt jedovatých hadů

Příslušníci jihoindického kmene Irulů se sice v 70. letech ocitli na pokraji úpadku, ale ze svého jedinečného umu, který si osvojili při lovu hadů a krys, si dokázali znovu udělat výnosné živobytí. Století se živili lovem těchto zvířat a po tři generace byli hlavními dodavateli indického kožedělného průmyslu. Zákony na ochranu přírody však v sedmdesátých letech učinily přítrž jejich způsobu obživy a málem jim způsobily finanční kolaps. Irulové si ale dokázali nalézt takové živobytí, při kterém zachovali tradici a které je přivedlo až k prosperitě. Stali se totiž jedinými dodavateli hadího jedu pro indické laboratoře, jež z něho vyrábějí séra proti hadímu uštknutí.

Irulové jsou dokonce tak úspěšní, že žádají vládu, aby jim vydala povolení pro vývoz hadího jedu do zahraničí. Kmen žije ve svazových státech Ándhrapradéš, Karnataka a Tamilnád. V roce 1978 vytvořilo 25 členů kmene družstvo, kterému
nyní indická vláda každý rok uděluje 128 loveckých povolení. Na jejich základě mohou Irulové odchytávat nejjedovatější hady - kobry, bungary a dva druhy zmijí.
Představitelé družstva jsou přesvědčeni, že kdyby dostali povolení k vývozu hadího jedu, mohli by zajistit členům kmene práci po celý rok.

Lov hadů vyžaduje velké zkušenosti, protože plazy není snadné objevit. Mnozí hadi žijí v krysích norách; když se je podaří najít, je třeba je vykopat, což může trvat hodiny. Poté, co je lovci odchytí, předají plazy do družstevního střediska pro odběr
jedu.

Pro členy kmene to je výnosné zaměstnání. Náklady jsou malé a poptávka velká. Od té doby, co si založili družstvo, Irulové značnou část zisků investují a to, co zbyde, si příslušníci kmene rozdělí.