Klid, který srovná hlavu. Výlet na irský jihozápad je jako cesta časem

Irský jihozápad umí být drsný, ale odměňuje malebnými výhledy. Z útesů můžete pozorovat velryby, ve vesnicích přihlížet výrobě sýra a v národních parcích dojít až k vodopádům. Okolí poloostrovů v hrabství Cork je jako vystřižené z příručky romantiky, ale když se počasí obrátí, dokáže se rychle proměnit v dobrodružný film.
Výhled směrem na jižní část poloostrova ze stezky Goat´s Path

Výhled směrem na jižní část poloostrova ze stezky Goat´s Path | foto: David Buřič

Jet do Irska v dubnu je vždycky tak trochu vabank. Irské počasí předem nevybádáte, a tak přibalíte nepromokavou bundu a doufáte. Obzvlášť pokud jako my jedete na severozápadní pobřeží, kde se k dešti přidává i poměrně silný vítr. Odvahu vzít to mimo hlavní turistickou sezonu však letošní přelom dubna a května odměnil sluncem a oblohou často bez mráčku.

V Dublinu jsme si půjčili auto a přejeli Irsko až do jihozápadního cípu země na poloostrov Sheep ́s Head. Ze tří cípů vybíhajících do Atlantického oceánu je to ten nejmenší a nejméně navštěvovaný.

Pro milovníky tepajících náměstí, kulturních akcí a vybraných restaurací to rozhodně není, ale pokud vám nevadí, když vám budou dělat společnost stáda ovcí, útesy a pár vesničanů, tak je to pro vás to pravé.

Asi „nejživějším“ bodem je tu vesnice Durrus, kterou v zásadě tvoří pošta, hospoda a obchod.

Za Durrusem v kopcích sídlí vyhlášená farma, ze které se vyváží sýr do celého okolí. Majitelka je neskutečně milá paní, která vám povypráví o výrobě sýra, dá vám ochutnat a nechá vás sledovat přípravu (nebojte, jen přes okno, takže veškeré hygienické zásady jsou dodržené). Sýr si můžete přímo na farmě koupit a stojí za to!

Pokud jste však ten typ člověka, který si nic nehledá předem a spoléhá na směrovky, tak tady to nedělejte. Směrovka k farmě je až v kopcích a správnou odbočku byste tak na hlavní silnici hledali jen těžko. My si pomohli internetovými stránkami farmy, ale sýr z Durrus je tu natolik známý, že místní vás určitě snadno navedou.

Pohled z jednoho malého ostrůvku u poloostrova Sheep ́s Head.

Maják s výhledem na delfíny

Zhruba v půlce poloostrova leží vesnice Kilcrohane - tentokrát dvě hospody, cukrárna a jeden koloniál. Takzvanou kozí stezkou tudy můžete projet na druhou stranu poloostrova. Pokud však budete pokračovat po hlavní silnici dál, dostanete se až na samotný okraj Sheep ́s Head s výhledem na oceán a když budete mít štěstí i na velryby a delfíny.

Na vyhlídku k majáku už však musíte po svých po značené stezce. Pokud máte odvahu, můžete v některých místech dojít až na kraj skály. Útesy, které se pod vámi otevřou, jsou dechberoucí. Všechny průvodce a rady na internetu mluví o Cliffs of Moher ležících podstatně severněji. Byla jsme u nich dvakrát, ale výhled z Sheep ́s Head je u mě předčil.

Výzvou pro nadšence může být stezka, po které se dá celý Sheep ́s Head obejít. Stezka má 88 kilometrů a podle průvodců vám zabere pět dní. Všechna zastavení jsou značená viditelnými žlutými značkami a zvláštní ukazatele jsou i na krásné vyhlídky.

Cestou k majáku na poloostrově Sheep ́s Head.

Cestou k majáku na poloostrově Sheep ́s Head jsou sem tam překrásné vyhlídky.

Mořské speciality v Bantry

Nejbližším větším městem pro vesničany z poloostrova je Bantry, kde bývají na hlavním náměstí o víkendech farmářské trhy. Bantry je důležitým dopravním uzlem, pokud se chcete vydat na ostrov Whiddy. Lodě tam jezdí každý den a stejný den se dostanete i zpátky.

Do Bantry se však vyplatí zajet i z jiných důvodů - kvůli rybím specialitám. Krevety, mušle i ústřice tu mají každý den čerstvé z moře. Vyhlášená je restaurace The Fish Kitchen, která sídlí přímo nad obchodem s rybami a mořskými plody. Mušle umí perfektně a obsluha vytváří pocit, jako byste byli na večeři u kamaráda rybáře.

O kus dál ležící Brick Oven jim přesto dobře sekunduje. Jejich rybí chowder je bezkonkurenční, a to jsem v Irsku tuhle misku lehce navinulé hutné polévky plné odřezků všeho, co v rybí kuchyni “zbylo”, měla nejednu.

Asi hodinu cesty od Bantry je národní park Killarney, který je tím prvním, co vám místní doporučí, pokud se zeptáte, co neminout. Odtud z jihu máte víc možností, jak se tam po silnici dostat a po každé odbočce se tak trochu zdá, že všechny cesty vedou do Killarney. Tou nejdobrodružnější je ale takzvaná Priest’s Leap: klikatá silnice v kopcích, kde občas musíte počkat než přejdou ovce, ale zase se zde můžete kochat výhledy. Varování, že hodinu nespustíte ruce z volantu, je zde na místě.

Klášter Muckross Abbey v národním parku Killarney.

Čas od času je třeba počkat, než se ovce v klidu uráčí opustit vozovku.

Romantika jak podle návodu

Samotný park Killarney vystačí na celý den i dva procházek. Záleží na tom, jak si naplánujete trasy. Hlavní památky však stihnete oběhnout i za jedno odpoledne. Hned jednou z prvních staveb, ke které můžete dojít od parkoviště, je Muckross Abbey. Dostupnost kláštera neubírá nic z jeho krásy a upřímně, je to jedno z nejhezčích míst v celém parku.

Přilehlý hřbitov a ticho dodávají celému klášteru určitou tajemnou atmosféru a fakt, že si jej můžete projít bez průvodce či dalších desítek lidí nalepených na zádech, zase pocit svobody. Po nájezdu Cromwellovy armády v 17. století stavba hodně utrpěla a zůstává bez střechy, ale jedno boje nezasáhly: majestátní strom uvnitř hradeb, který je podle pověstí tak starý jako samo opatství a jeho věk tak dosahuje skoro šesti set let.

U pár kilometrů vzdáleného Muckross House mají zase co nabídnout jeho zahrady a park. Za zastavení stojí hlavně obří rododendrony. Vydat se pak můžete buď na procházku kolem jezera, nebo dále na jih k vodopádům Torc waterfall. Samy vodopády jsou krásné, ale protože je kus od nich další parkoviště, nájezdy davů turistů v pravidelných intervalech jsou tu bohužel téměř samozřejmostí.

Klášter Muckross Abbey v národním parku Killarney.

Klášter Muckross Abbey v národním parku Killarney.

Kontinentální městečko, irská metropole

Posledním zastavením, které k jihozápadnímu Irsku patří, je jeho hlavní metropole: Cork. Druhé největší město Irska má přes sto tisíc obyvatel a oproti pustině na pobřeží hned několik možností vyžití. Po vesnicích s jedním koloniálem, kostelem a hospodou, jsem uvítala hlavně kavárny. V Corku se kavárenská kultura v posledních letech pozvedla a dobrou kávu si tak můžete vychutnat hned na několika místech.

Příhodně položená je kavárna Alchemy, která je jen pár uliček nad katedrálou svatého Fin Barra. V útulném malém podniku si můžete za pár eur koupit staré knihy, kterými tu mají obložené police. Ke čtení v obřích křeslech se pak nic nehodí víc než domácí scones s marmeládou. Je to ideální místo pro rozjímání po prohlídce gotické katedrály, která zaujme vypracovanými chrliči zvenku i detailními rozetovými okny uvnitř.

Pohled z jednoho malého ostrůvku u poloostrova Sheep ́s Head.

Kousek dál ve městě si můžete nakoupit i se dobře najíst na krytých trzích English Market, které kdysi navštívila i anglická královna Alžběta II. Jejich součástí je i restaurace v prvním patře, ale levnější a lepší jídlo vám naservírují přímo u stánků v přízemí. Trávit po obědě pak můžete v přilehlém parku Bishop Lucey, kde v létě kolem poledne sedí dost lidí, kteří si sem přijdou vychutnat sendvič.

Jako rozloučení s Corkem pak ideálně poslouží třída Oliver Plunkett Street. U budovy pošty tu často vyhrávají místní umělci a v převážné většině případů vyhrávají velice dobře. Třída žije především v noci, kdy se zaplní místní bary a hospody. Uvnitř bývá po mnoho večerů živá hudba a žízeň uhasí čerstvě natočený Guiness. Cheers!

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...