Invaze medúz: za záhadou stojí člověk...

  11:17aktualizováno  11:42
Desetitisíce turistů již v letošní sezoně požahaly medúzy při koupání či potápění ve Středozemním moři. Některé španělské pláže jsou kvůli tomu uzavřeny. Medúzy okupují i pláže sicilské a pobřeží plné žahavců hlásí též pevninská Itálie od Janova na severu až po letoviska pod Římem. Invaze medúz zasáhla i africké břehy.

Na četných plážích zavedly úřady dokonce nový varovný systém: kromě červených a černých vlajek, které tradičně upozorňují na rozbouřené moře a zákaz koupání, teď před nebezpečnými živočichy varují vlajky s modrou medúzou na bílém pozadí.

Již počátkem července upozorňoval španělský mořský biolog Damia Jume z Institutu pro středomořská studia na Mallorce, že pozoroval mělčiny plné medúz u menších ostrovů v okolí Mallorky.

Výzkumná organizace Oceana poté vyslala průzkumnou loď podél španělského pobřeží - a konstatovala, že nastala medúzí invaze. V některých pobřežních oblastech Španělska napočítali biologové více než deset medúz na metru čtverečním.

"Kam jsme se podívali, byly medúzy," řekl listu Independent Ricardo Aquilar, který se plavby zúčastnil. Podle výzkumníků převažoval druh talířovka svítivá (Pelagia noctiluca), v menším množství měchýřovka portugalská (Physalia physalis).

Talířovka svítivá je malá, nejvýš deseticentimetrová medúza s fialovými tečkami na zvonovitém těle, která, jak napovídá její název, umí světélkovat. Zatímco většina druhů medúz prochází za život stadiem přisedlého polypa i volně plovoucí medúzy, u talířovky "usedlé" stadium chybí a medúzy vznikají přímo z plovoucích larev. Žijí v koloniích a živí se planktonem nebo drobnými rybkami.



Medúza - ilustrační foto

To, čím je medúza tak nepříjemná, jsou žahavé buňky na povrchu zvonu a zejména chapadel. Dotek žahavého orgánu talířovky způsobí okamžitou bodavou bolest. Na kůži naskočí pupínky a intenzivní žahnutí může zanechat na kůži trvalou jizvu. Požahání je velmi nepříjemné. Může člověku způsobit bolestivé popálení, otoky, pálení, alergické reakce. Životu nebezpečné však není. Jen zcela výjimečně může skončit setkání s tímto žahavcem ztrátou vědomí, ale většina případů tak těžký průběh nemá.

Ubývá nepřátel

Medúzy tráví většinu života na otevřeném moři, protože tam bývá slanější a teplejší voda, avšak někdy jim začnou vyhovovat i místa při pobřeží. "Důvod pro přemnožení medúz může být dvojí: teplejší moře a nadměrný rybolov," vysvětluje zoolog Jan Andreska z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Ideální příležitost pro přemnožení těchto tvorů vytváří spojení horkého léta s úbytkem jejich přirozených nepřítel. Těmi jsou pro medúzy především tuňáci, mečouni, makrely a mořské želvy, hlavně kožatky. Početnost těchto velkých druhů ryb se snižuje, jak pozorují biologové s obavami řadu let, a některým hrozí kvůli stále dokonalejším metodám lovu vyhubení.

Francesc Peters z Instituto del Ciencias del Mar v Barceloně pak v BBC zmiňuje ještě další důvod pro přemnožení medúz: pobřežní vody jsou slanější než obvykle, neboť horké počasí snížilo přítok sladké vody z řek. Slanější pobřežní voda zároveň odrazuje přirozené sladkovodní konkurenty medúz, což také přivádí nepříjemné žahavce blíže k pobřeží.

Je tu ještě další důvod, kteří odborníci na mořské ekosystémy zmiňují: odpadní vody přinášejí do moře fosfáty a nitráty, tedy látky, které jsou obsažené v pracích prášcích stejně jako prostředcích používaných v zemědělství.

Takto "obohacené" vody jsou příznivé pro růst řas a planktonu, které jsou zase potravou pro některé druhy medúz (toto znečištění ostatně vede v některých sezonách i k přemnožení toxických řas). Medúzy jako velcí žrouti malých rybek mohou odstartovat ještě další pohromu: některé drobné druhy mohou být zcela zdecimovány. Italští vědci z univerzity v Palermu každopádně na podzim zahajují na toto téma výzkum.



Medúza - ilustrační foto

Pohromě neunikl ani sever

Žahavá kalamita se netýká jen moře Středozemního: před týdnem se podle BBC neobvyklé množství medúz objevilo i na pobřeží severního Irska. Jedná se rovněž o talířovku, druh Cyanea capillata, což je největší medúza, se kterou se lze v chladných evropských mořích setkat.

Obvyklá velikost těchto žlutavě či červeně zbavených medúz se pohybuje okolo třiceti centimetrů v průměru, ale podle internetových Stran potápěčských (www.stranypotapecske. cz) měli největší známí jedinci zvon o průměru až dva metry a chapadla dlouhá přes třicet metrů. Je to jedna z nejžahavějších medúz: může způsobit puchýře, křeče a při intenzivním požahání i problémy s dýcháním nebo srdeční činností.

S letošní pohromou ekologové opět varují: globální oteplování nahrává tomu, aby se podobné kalamity opakovaly i v následujících letech. Jiní experti zase připomínají, že invaze medúz do oblíbených přímořských letovisek by měla být dalším upozorněním na bezohledný rybolov a narušování přirozených ekosystémů.

 

Medúza

Medúza

Typ medúzy, která žije ve Středozemním moři

Medúza

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...