Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Informace o památkách jsou jen v češtině

  9:44aktualizováno  9:44
Olomouc - Turisté - cizinci stále nemají šanci sami poznávat Olomouc. Ani nové označení památek jim cestu po centru neusnadní. Velké mosazné tabulky sice nově označují nejvýznamnější památky v centru Olomouce. Ale zatímco místní a tuzemští návštěvníci si mohou přečíst, kdy a kdo vzácný palác postavil, nebo že poslední podobu orloje má na svědomí ten a ten, cizinci ostrouhají. Tabulky jsou totiž pouze v češtině.

"Dostali jsme takové zadání," tvrdí skupina pražských architektů - autorů šedesátimilionové rekonstrukce Horního náměstí. Tabulky jsou její součástí.

Tabulek je celkem třináct a objevují se postupně u všech památných objektů na náměstí. Označí kašny, Trojici, orloj, nejvýznamnější paláce a například také místo, kde při předláždění náměstí objevili archeologové středověký pranýř.

"Na jednom z kontrolních dnů se diskutovalo o tom, zda by tabule neměly být ještě také v jiném jazyce. Nakonec jsme ale dostali zadání jen v češtině," řekl architekt Petr Hájek.

Náměstek Jan Látal (ČSSD), zodpovědný za investice a vedoucí investičního odboru, kteří mají rekonstrukci na starosti, jsou na dovolené.

Radní Miroslav Petřík (ČSSD), který je městským manažerem cestovního ruchu, se k tomu odmítl vyjádřit. "Neprojednávali jsme to na schůzi rady. Nic o tom nevím," řekl pouze. Kdo rozhodl, že tabule budou pouze v češtině, tedy není jasné.

Přitom absence jakéhokoliv cizího jazyka na památkách je tristní zvlášť proto, že si Olomouc už několik let dělá ambice na jedno z významných českých turistických center.

"Kdyby byly tabule alespoň opatřeny čísly, mohli bychom k nim vydat průvodce v různých jazycích," míní zástupce vedoucího informačního centra radnice Jitka Lučanová.

"Zřejmě jde pouze o jakési čestné označení. V Itálii nebo ve Švýcarsku jsou památky, které nepřesahují význam státu, také popsány místním jazykem nebo třeba jsou jen v jazyce určitého kantonu," míní architekt Hájek.

Jedinou tabulí, u které se cizinci zřejmě zastaví, bude označení sloupu Nejsvětější Trojice. Ne kvůli jeho velikosti (1,5 metru krát 2,5 metru) ale proto, že bude výjimečně také v angličtině a ve francouzštině. Nejvíce cizinců, kteří přijíždějí do města, je přitom z Německa.

"Je to zřejmě proto, že francouzština je jazykem diplomatů a oficiálním jazykem UNESCO," domnívá se architekt Hájek. Trojice byla letos zařazena do seznamu světově chráněných památek UNESCO.

Pětatřicetimetrový barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (na archivním snímku z 13.9.1993)

Nová cedule v dlažbě, která popisuje olomoucký orloj. Nápis je ovšem jen v češtině, tedy zahraničním turistům nanic. (14.8.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz