I smrt je třeba pojistit

"Vrátili jsme se z Dachsteinu bez Pavla, ulomil se pod ním kámen" říkali nedávno se sklopenými hlavami tři pražští horolezci svým kamarádům a krutě realisticky dodali: "Tělo naštěstí proletělo podél osmisetmetrové stěny až dolů na suť." I bez složitého spouštění nebo vytahování mrtvoly stěnou totiž transport do márnice a převoz domů stál sto tisíc korun. "Pavel zanechal dvě děti a ženu na mateřské dovolené, proto jsme se složili a zaplatili jí aspoň výdaje - nepamatoval na takovou smutnou možnost a nepojistil se!"

Velké evropské alpské svazy, které sdružují lidi od extrémních horolezců přes vysokohorské turisty až po milovníky přírody v údolích právě kvůli takovým případům pojišťují každého svého člena na záchranné akce od okamžiku, kdy zaplatí roční příspěvky. V Česku lze takových výhod požívat v rámci čtyř organizací. Automatického pojištění se dočkají členové rakouských spolků, tuzemské nabízejí pojistné jako doplněk ke členským příspěvkům.

Spíše výletnicky orientovaný OETK (Rakouský turistický klub) provozuje v Brně Montana klub při stejnojmenném časopisu. Vstoupit do něj lze za devět set korun ročně. Pojistka jeho členů kryje záchranku, první pomoc, trvalou invaliditu, smrt a repatriaci těla mrtvého domů u rakouské pojišťovací bursy. „Nejsou v tom zahrnuty léčebné výlohy a pobyt v nemocnici,“ upozorňuje manažerka Montany Eva Výrubková.

Renomovaný OEAV (Rakouský alpský svaz) proslulý nejdokonalejším pojištěním v Evropě při své Innsbrucké sekci založil několik českých Alpských klubů. „Jen navazuje na stav před válkou, kdy německo-rakouský alpský svaz měl své sekce po celém světě včetně Prahy a Liberce,“ vysvětluje instruktor horské turistiky Dušan Stuchlík. Za dobré služby se hodně platí, proto členství stojí dospělého 1700 korun, rodinu 3030 korun. K tomu je ovšem připočítat ještě vstupní poplatek 240 korun. Je možné si připlatit i na případnou invaliditu. Záchranou akci a první pomoc financuje rakouská pojišťovací burza do jednoho milionu korun, spoluodpovědnost za škody způsobené na lidech a věcech do 40 milionů korun. 

Český horolezecký svaz nabízí roční pojistku svým členům za 890 korun, ze které ČS-Živnostenská pojišťovna hradí výlohy za případné záchranné akce a první pomoc při úrazech v zahraničí. Za dalších 230 korun se lze připojistit na trvalé následky po úrazu. Například za padesátiprocentní invaliditu dostane klient sto padesát tisíc korun. Členové svazu musejí být organizováni v oddílech a platit dalších 250 korun členských příspěvků.

Nevýhodou horolezecké pojistky je, že ji provozuje málo známá pojišťovna a zahraniční lékaři si raději nechají zaplatit peníze od pacientů dříve, než udělají první zákrok. Navíc horní hranice pro výdaje za záchranku jsou jen sto tisíc korun, což při komplikované akci nemusí stačit.

Klub českých turistů má podobnou pojistku za 1350 korun u stejné pojišťovny, jako horolezci. Členské příspěvky se pohybují mezi stem a pěti sty korunami.  „Záleží na regionu a oddílu, ale rodina se dvěma dětmi průměrně platí příspěvky okolo dvou set korun ročně,“ odhaduje generální sekretář klubu Jaroslav Liberský. „Spojení příspěvků s pojištěním se vyplatí hlavně těm, kteří několikrát ročně cestují do ciziny.“ 

Co všechno může krýt pojistka v rámci sportovně-turistického svazu:

Smrt
Úraz
Náhlé onemocnění
První ošetření zubů
Spoluodpovědnost za osobní i věcné škody
Záchranná akce
První pomoc
Transport do Česka
Invalidita po úrazu (obvykle se připlácí)

Co bývá vyloučeno z pojištění:

Událost spojená s válkou, násilným činem nebo přírodní katastrofou
Některé území (např. bývalý Sovětský svaz, Špicberky, Island)
Některé sporty (např. letecké či vodní)

Horolezec