I na cyklostezkách dávejte pozor na auta!

Jedete si na kole krajinou, kocháte se přírodou a najednou proti vám se řítí auto. Na cyklistických stezkách na Liberecku to není nic mimořádného. "Jezdíme s rodinou na kole přes Stráž nad Nisou do Machnína. Letos sem dali malé žluté značky pro cyklisty, ale přitom je to pořád normální silnice, takže se nám už párkrát stalo, že proti nám vyjelo auto. Jen tak tak jsme se vyhnuli. Řidiči asi netuší, že tudy jezdí i cyklisté," uvedl výletník Karel Fiala. Cyklistická trasa totiž vede po běžné silnici, kudy jezdí jak místní obyvatelé, tak i hráči na nedaleké golfové hřiště.

"Tam, kde by lidé na kolech museli vjíždět na frekventovanou silnici, se snažíme budovat oddělené stezky. Nemá ale smysl stavět zvláštní cyklostezku vedle nějaké okrajové silničky," uvedla vedoucí referátu dopravy libereckého okresního úřadu Stanislava Jakešová. "Cyklisté by si ale měli uvědomit, že nejedou po cyklostezce, ale jen po vyznačené trase, a to je rozdíl," připomněla.

Nové žluté značky, ukazující směr k různým cílům cyklotras, si totiž cyklisté pletou s označením cyklistické stezky, na kterou auta vůbec nesmějí vjíždět. Podobných míst je na Liberecku více. V některých okrajových částech Liberce vedou cyklistické trasy i po poměrně frekventovaných  silnicích. "Zatím se nezdá, že by na těchto cyklotrasách bylo více nehod, než jinde. Platí však, že když už ke střetu dojde, tak na něj cyklista vždy doplatí," upozornila Jakešová.

Záleží pak jen na ohleduplnosti řidičů, jestli po silnici, po které vede cyklistická trasa, pojedou pomaleji. "Je to stále se opakující problém agresivity. Určitě by nikdo nechtěl cyklistu úmyslně srazit, ale sundat nohu z plynu dělá řidičům také občas problém."

Nebezpečná cyklotrasa ve Stráži se však nakonec dočká dopravních značek. "Určitě řidiče nějakým způsobem upozorníme, možná tam i omezíme rychlost," slíbila Jakešová. Většího bezpečí se cyklisté dočkají pravděpodobně ještě před začátkem letních prázdnin.