Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I když je špatná zima, na snowboardech se jezdí

  9:05aktualizováno  9:05
Vyrazit na snowboard? V této nepodařené zimě? Ano, protože střediska dělají všechno možné, aby přilákaly aspoň nějaké snowboardisty. A navíc má začít každou chvíli sněžit. V Krkonoších ve Špindlerově Mlýně najdou snowboardisté speciální areál s uměle vysněžovanou akrobatickou rampou na černé sjezdovce ve Svatém Petru. Rampa je sto metrů dlouhá a její parametry umožňují pořádání mezinárodních závodů. Zaměstnanci lyžařského střediska několikrát za zimu poblíž snowparku nastříkají kupy umělého sněhu, ze kterých si snowboardisté podle vlastního uvážení mohou vytvořit různé skoky a terénní nerovnosti. Výstroj si mohou snowboardisté vypůjčit v několika půjčovnách, ve středisku fungují i lyžařské školy s intenzivní výukou snowboardingu.

Snowboardový areál letos znovu roste i u lyžařského vleku Na muldě v Peci pod Sněžkou. Snowboardisté tam najdou speciální dráhu s klopenými zatáčkami, terénní vlny i skoky. Základ větších nerovností stejně jako v loňském roce tvoří obrovské pytle s drceným polystyrenem. V rámci večerního lyžování je navíc každý čtvrtek u vleku Javor zábavný program, v jehož průběhu si mohou zájemci o jízdu na snowboardu zdarma vypůjčit vybavení a využít služby některého z přítomných instruktorů. Výuka je rovněž bezplatná. V ostatních dnech mohou snowboardisté využít placené služby několika peckých půjčoven a lyžařských škol.

Z Janských Lázních musí vyznavači jízdy na jedné lyži za většími sněhovými boulemi vyjet lanovou dráhou na Černou horu k vlekům Sport 1 a Sport 2. Zajímavý terén snowboardistům nabízí i nová kilometrová sjezdovka v průseku kabinové lanovky. Půjčovnu prken i sídlo lyžařské školy najdou zájemci přímo v dolní stanici lanové dráhy.

V Harrachově si letos přijdou snowboardisté na své především na akrobatické rampě v lyžařském areálu ADOS, novinkou jsou i adrenalinové jízdy z dopadového bubnu velkého skokanského můstku. Přímo ve středisku funguje několik půjčoven i lyžařských škol.

Úplně nový snowpark s akrobatickou rampou a dvěma skoky je letos pro vyznavače jízdy na jedné lyži poprvé připraven také v lyžařském středisku SK Rýchory v Mladých Bukách na Trutnovsku. Snowboardisté si mohou v mladobuckém areálu rovněž vypůjčit výstroj a využít služby místní lyžařské školy.

Půjčovna snowboardů a výuka jízdy na jedné lyži je letos k dispozici i ve Skiparku v Černém Dole. Provozovatelé areálu budou rovněž pro snowboardisty připravovat menší nerovnosti a skoky ze sněhu.

Ve většině krkonošských lyžařských areálů mohou snowboardisté bez problémů využívat také všechny běžné sjezdové tratě. Jediné výrazné omezení čeká vyznavače snowboardingu pouze v Rokytnici nad Jizerou, kde stále nemají přístup na sedačkovou lanovou dráhu na Lysou horu. "Horní stanice lanovky leží v nejpřísněji chráněné zóně, kde správa parku používání snowboardů zakázala," vysvětlil Roman Ruščak z tělovýchovné jednoty Spartak, která dopravní zařízení provozuje. Všechny ostatní rokytnické vleky i sjezdové tratě však jezdci na jedné lyži využívat mohou.
IVAN TRUHLIČKA (MF DNES)

ORLICKÉ HORY
Speciálním snowboardovým areálem se může pochlubit lyžařské středisko Čenkovice. Snowpark, který letos prošel další modernizací, nabízí akrobatickou rampu, klopené zatáčky, skoky i jiné atrakce. Snowboardové vybavení si lze v Čenkovicích zapůjčit, výuka jízdy na jedné lyži zatím ve středisku chybí.
S velice skromnými podmínkami se naopak musí snowboardisté smířit v Deštném. Provozovatelé je sice bez problémů pustí na všechny vleky, žádné zvláštní atrakce však pro vyznavače jízdy na jedné lyži nepřipravují. Ve středisku mají snowboardisté k dispozici půjčovnu prken i lyžařskou školu.
Také v lyžařském středisku v Říčkách zatím speciální snowpark chybí, vyznavači snowboardingu však mohou bez omezení využívat všechny běžné sjezdové tratě. Jezdci na jedné lyži se mohou vyřádit také na přibližně dvě stě metrů dlouhém neupraveném úseku, který je přístupný z horní části turistické sjezdovky. Přímo ve středisku funguje půjčovna snowboardů i lyžařská škola.
IVAN TRUHLIČKA (MF DNES)

MORAVSKOSLEZSKÉ BESKYDY
Ač jsou Beskydy na snowboardování chudší, než Krkonoše, na Pustevnách je v půjčovně lyží a lyžařského vybavení k dispozici i pět snowboardů s pevným vázáním, na které není nutné mít speciální boty,
ale pouze klasické lyžáky.
V lyžařské škole je i několik instruktorů, kteří v případě zájmu učí jízdu na snowboardu. Žádnou speciální trať ani snowpark však tady nehledejte.
Správce lyžařského areálu zatím žádná omezení nezavedl. Podle jeho slov však o nich bude uvažovat, pokud se snowboardisté budou chovat jako doposud, tedy čím dál bezohledněji. Často jezdí mimo sjezdovky, naopak na upravovaných tratích někdy přímo ohrožují ostatní lyžaře.
Podle náčelníka Horské služby Beskydy Jaroslava Kozáka tady patří k nejčastějším úrazy kloubů. Trpí hlavně kolena, většinou se jedná o naražení nebo vykloubení. Záchranáři často ošetřují i vykloubená
zápěstí. Občas dojde i k vážným úrazům, protože svobodomyslní snowboardisté jezdí bláznivě a bezhlavě, sjezdovky jsou jim často malé, někdy jako každý přeceňují své síly. Někteří také hloupě riskují,
protože jezdí pod vlivem alkoholu nebo marihuany.
Menší snowparky jsou nyní v areálech U Zachovy studánka na Horní Bečvě a Soláň.
PAVEL GALÍK (MF DNES)

ŠUMAVA
Největší šumavský areál Zadov upravuje malý snowpark s jednou přírodní U-rampou a dvěma skoky. V půjčovně jsou k dispozici prkna a boty, měkké i tvrdé. Součástí služeb v areálu je i snowboardová škola.
Na Zadově nejsou žádná omezení pro snowboardisty. Zatím tady nezaznamenali ani jeden těžký úraz, protože se nejezdí v příliš náročném terénu. Nejčastějšími úrazy tak zůstávají klasické zlomeniny a otřesy mozku.
VÁCLAV DOLEJŠÍ (MF DNES)

Snowpark v Peci pod Sněžkou

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz