Humanitarni pomoc Kanadanu pro Kosovo

- Kanada posila do Jugoslavskeho Kosova jiz druhou letku bojovych letounu CF 18 s cilem urychlit akce na pomoc kosovskym Albancum, kde prezident Milosevic rozpoutal nejhorsi humanitarni krizi od doby 2. svetove valky. Kanadsky ministr obrany Art Eggleton oznamil, ze letka na zakladnu do Italie dorazi v pristich 48 hodinach (pise se streda 31. brezna). Kanada se rovnez zavazala poskytnout (pro zacatek) 10 milionu dolaru, materialni pomoc pro uprchliky a vojenska transportni letadla pro prepravu potravin, zdravotniho materialu a dalsich potreb.
     Celosvetove protesty "mirotvurcu" proti akci zemi NATO maji jednu dulezitou protivahu -  brutalne, pod pohruzkou smrti vyhnani kosovsti chudaci, po prichodu do relativniho bezpeci v Albanii, Makedonii a v mensim poctu i do srbske provincie Montenegro, maji spolecne  prani: "Nezastavujte bombardovani".
     Znamy kanadsky novinar, svetobeznik Matthew Fisher, ktery byl v posledni skupine zapadnich novinaru vyhnanych z Belehradu (samopalnici si pro nej prisli do jeho hoteloveho pokoje), o tom informuje z Makedonske Skopje: Exodus, ktery uz prekrocil pocet 100 000 lidi a dale narusta, ma zjevny ucel. Pozdeji totiz, kdy Milosevic bude donucen pristoupit k jednacimu stolu, bude pomer kosovskych Albancu k Srbum, jenz cinil pred zacatkem akce 90:10, mnohem vyhodnejsi pro Srby. Albansti uprchlici, kteri se stestim uniknou smrti a dostanou se konecne na hranice, jsou zbavovani veskerych osobnich dokladu a automobilovych poznavacich znacek ve zjevnem zameru znemoznit nebo alespon maximalne zkomplikovat jejich navrat. Vystraseni Albanci, s nimiz Fisher hovoril, upozornovali na jednu jistotu : "Jakmile prestanete bombardovat a akci nedokoncite, bude s nami konec." Tato hrozba je velmi realna. Uz i nejvetsi oponenti leteckych utoku z rad zapadnich politiku zacinaji otevrene pripoustet, ze v Kosove jde o genocidu.

     Po pondelni mirove demonstraci v Ottawe obdrzeli demonstrujici od kanadskych valecnych veteranu ostry protest. Na kanadskych vlajkach se totiz v nekolika pripadech objevily hakove krize. V Kanade sice neexistuje zakon ani narizeni, ktere by zakazovalo hanobeni a dezintegraci statni vlajky, ale  veterani, kteri za 2. sv. valky nevahali obetovat vse a za kanadskou vlajku byli pripraveni polozit i zivot, se ozvali zcela opravnene. S prihlednutim k faktu, co vsechno Kanada ve sve historii pro globalni demokracii a svobodu jiz udelala, kolika milionum lidi poskytla novy domov s temer neomezenymi materialnimi moznostmi, je kresleni hakovych krizu na kanadsky symbol nechutnou drzosti.

Z kanadskeho Ontaria srdecne zdravi Petr Kohout.