Zámecká půda vydala dávné tajemství: šlechtična měla dítě s černochem

  14:36aktualizováno  14:36
Je konec suchým poučením o míšeňských vázách nebo barokním nábytku. Kasteláni v Libereckém začali sázet na příběhy, jimiž hrady a zámky oplývají přinejmenším tak, jako starodávné Čechy mlékem a strdím. Překvapivá tajemství dokázala vydat třeba půda na Hrubém Rohozci.

Rozlehlé půdy Hrubého Rohozce jsou plné zapomenutých tajemství. | foto: Jiří Berger

 "Šlechtici měli na půdách podobná skladiště nepořádku jako obyčejní lidé," říká kastelán z Hrubého Rohozce Jiří Holub. "Ale našli jsme tam i věci, díky nimž se o osudech zámeckých pánů dozvídáme novinky."

Des Foursové, kterým Rohozec patřil, odkládali na půdu také rodinnou korespondenci.

"Ležely tam dopisy z doby od konce devatenáctého století až po druhou světovou válku," prozrazuje kastelán. "Zjistili jsme z nich jeden rodinný hraběcí skandál."

Právě tajuplné rohozecké půdy zařadil zámek během uplynulého víkendu do zvláštních víkendových prohlídek. Turisty však průvodci brali nejen tam, ale i do sklepů. A jakou pikantní story ze života Des Foursů půda zámku vydala?

Vznešená Leopoldina se zamilovala do prostého černocha

"Sestra Mikuláše Des Fours Leopoldina se při pobytu ve Španělsku zamilovala do černocha, otěhotněla s ním a narodilo se jim dítě. On zřejmě pracoval na nějakém šlechtickém dvoře," podotýká Holub.

"Černoch v rodině je pro mnoho lidí v Čechách problémem doteď. Pro panstvo z Hrubého Rohozce tenkrát znamenalo smíšení ras pochopitelně mnohonásobně větší problém," dodává kastelán.

Des Foursové Leopoldinu vydědili a přestali se s ní stýkat. Obživu našla v dílně nebo v prádelně.

Šlechtična si dala umělecké jméno Madame Dusaline

Vyobcovaná šlechtična přijala později umělecké jméno Madame Dusaline a svou dceru, mulatku Polyxenu, vyslala na dráhu tanečnice.

"Když se později přestěhovala do Vídně, zamotala des Foursům hlavu," dodává Holub. "Psali si, že jim může způsobit problémy, když je tak blízko."

Leopoldina nebyla jediná z rodu Des Fours, kdo si vybrala exotického partnera. Heinrich Cudenhove si vzal za manželku Japonku Mitsuko Ayoamu a měli spolu šest dětí.

Ani nalezené účetní dokumenty nejsou mrtvými doklady. Vyplývá z nich třeba, že Des Foursové nakoupili tři tisíce kartonů cigaret. A kouřili tedy jak tovární komíny.

Návštěvníci památek ale neprahnou jenom po poznání osudu šlechticů. Zajímají se rovněž o životy jejich zaměstnanců.

Služebnictvo ze zámku si žilo nad obecné poměry

"Nejvýše postavený z nich, majordomus, bral v roce 1930 na Rohozci osm set korun, ostatní tak čtyři sta padesát až pět set korun," poznamenává Holub. "Služebnictvo na zámku si tenkrát žilo výrazně nad poměry prostých lidí."

Také na zámku v Zákupech na Českolipsku není o přitažlivé historky nouze. Když se tam v roce 1900 ženil následník rakousko-uherského trůnu, vévoda František Ferdinand d'Este, císař František Josef I. mu poslal pouze telegram.

Na svatbě chyběl stejně jako další příslušníci císařské rodiny. Vévodova choť Žofie Chotková pro ně byla jako pouhá hraběnka málo urozená. Nepočetní svatební hosté se při fotografování vešli na malou prosklenou verandu.

V císařově telegramu se však ukrývala potěšitelná zvěst - dosud opovrhovanou Chotkovou povýšil na kněžnu.Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...Najdete na iDNES.cz