Hřebenovka Rychlebských hor, jedna z nejhezčích u nás

  9:06
K nezapomenutelným turistickým zážitkům patří přechod hlavní hřebenovky Rychlebských hor, jež patří k našim nejodlehlejším a nejhůře přístupným pohořím. Není divu, že právě na těchto místech se před rokem 1989 setkávali čeští a polští disidenti.
Přechod Rychlebských hor - Východní část Rychlebských hor nad obcí Lipovou

Přechod Rychlebských hor - Východní část Rychlebských hor nad obcí Lipovou | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Rychlebské hory se často přiřazují k Jeseníkům, ve skutečnosti je to však samostatné pohoří, které vyplňuje jihozápadní okraj javornického výběžku ve Slezsku. Hlavní hřbet se táhne směrem na severozápad od Ramzovského sedla a tvoří hranici mezi Českem a Polskem.

Není tomu tak dávno, co tady dávaly lišky dobrou noc, časy se však mění a také do zapomenutých a zapadlých Rychlebských hor začínají pozvolna pronikat turisté. Zásluhu na tom má hlavně postavení rozhledny na Borůvkové hoře a bezproblémová prostupnost státních hranic. Navzdory tomu však přechod hlavní hřebenovky Rychlebek symbolizuje především samota, ticho a absence komerční turistiky.

Za hezkého počasí se z vrcholků Rychlebských hor otevírají velmi nezvyklé pohledy na některé české hory, které jsou odtud vidět ze zcela opačné strany, než je člověk zvyklý.

V Bílé Vodě vznikla česko-polská hranice

Zahájit přechod hřebene Rychlebských hor je možné buď na Ramzovském sedle anebo v obci Bílá Voda na samém konci javornického výběžku. Ramzová má dobré vlakové spojení a příjemnou nadmořskou výšku 760 m, takže se odtud nemusí moc do kopce. Jako východisko se proto zdá být ideální.

Nevýhodou ovšem je, že z Bílé Vody, kde druhý den skončíte, se budete velmi zdlouhavě a složitě dostávat domů. Navíc tu není ani pořádná hospoda, kde byste mohli počkat na odpolední autobusový spoj. Jistější a pro návrat domů výhodnější je tedy začínat nikoli na Ramzové, ale v Bílé Vodě, byť se odtud šlape více do kopce.

Bílá Voda je pozoruhodná vesnice, dříve spíše městečko, která stojí za vidění. Leží v nejsevernější výspě českého Slezska a v podstatě ze tří stran ji obklopuje státní hranice. Jen málokdo by tu očekával pozoruhodný architektonický komplex tvořený kostelem, pozdně barokní piaristickou kolejí a několika cennými sochami. Nad obcí dokonce objevíte i zámek, sloužící jako psychiatrická léčebna.

Přechod Rychlebských hor

Přechod Rychlebských hor

Bílá Voda se roku 1742 významně zapsala do evropských dějin. Právě tady byl totiž podepsán protokol mezi Pruskem a Rakouskem o úpravě hranic po skončené válce o rakouské dědictví. Na základě tohoto protokolu přišly české země na úkor Pruska o Kladsko a převážnou část Slezska. Hranice zde vytyčené platí dodnes, byť už ne mezi Rakouskem a Pruskem, ale Českem a Polskem. A právě po této státní hranici se ubírá i trasa hřebenovky Rychlebských hor.

Přechod Rychlebských hor

Totalitní polská cedule na hranici přežila do dnešních dob

Kde se střetávali disidenti

Dlouhých 9 km nenáročného, ale vytrvalého stoupání po červené značce vás z Bílé Vody dovede na vrchol Borůvkové hory, vysoké 899 m. Její plochý masiv patří k dominantám Rychlebských hor a jméno odpovídá realitě. Borůvek zde v druhé polovině léta dozrávají opravdu tuny. Ještě donedávna sem skoro nikdo nechodil, před rokem 1989 se tu setkávali čeští a polští disidenti. Z historických fotek prezentovaných na informační tabuli poznáte například i Václava Havla a předáka polské Solidarity Adama Michnika.

Od roku 2006 však nastala velká změna a na vrcholu Borůvkové hory vyrostla nová rozhledna s turistickou útulnou. Blízké město Javorník tím završilo mnohaleté úsilí o turistickou propagaci a pozvednutí zapomenutého kraje. Záměr se zdařil a k vrcholu míří zejména v létě četní výletníci z české i polské strany.

Přechod Rychlebských hor

Rozhled z 24 m vysoké, dřevem obedněné válcové věže stojí opravdu za to. Přes Kladsko dohlédnete až do Krkonoš na Sněžku, Orlické hory, Broumovské stěny i Králický Sněžník spatříte z úplně opačné strany. Samozřejmě jsou vidět také Jeseníky s Pradědem. Zkrátka veškeré hory česko-polského pohraničí jako na dlani a k tomu navíc nekonečné dálavy slezských nížin s Otmuchovskými jezery.

Pozoruhodné také je, že na jih od Borůvkové hory se rozkládá území našich "severních" sousedů, Polsko, zatímco směrem na sever naše Česko. Snad nikde jinde tomu tak není.

Opuštěný kout Rychlebek

Z Borůvkové hory následují dvě varianty dalšího pochodu. První vede po modré dolů kolem poutní kaple a pramene zázračné vody do vesnice Travná a následně opět vzhůru po loukách na horní konec vesnice Zálesí ke státní hranici. Druhá, která neztrácí výškové metry, prochází důsledně hřebenem a hraničním průsekem kolem patníků do Landeckého sedla po polské zelené a odtud již beze značek.

Obě trasy se spojují u turistického rozcestníku nad posledním domem vesnice Zálesí, kde zároveň vyvěrá silný pramen vody. Krajinářsky zajímavější je asi varianta první, druhá však šetří čas i síly.

Ze Zálesí je nejlepší pokračovat po české modré na vrch Koníček a Černý kout, kde opět narazíte na tabule informující o setkávání disidentů a pašování nelegálních tiskovin za socialismu.

Z Černého koutu klesá česká modrá značka hluboko do údolí, snazší je proto pokračovat po polské zelené, která se drží hřebene. Procházíte právě místy, kde vás obklopují lesní porosty prostoupené tichem, potkáte maximálně zbloudilého houbaře. Výletníci z Borůvkové hory zmizeli na nejbližším parkovišti v Landeckém sedle nebo v Travné a další partie Rychlebek je již nezajímají.

Po delší době se les otevře až v bývalé osadě Hraničky, kde dnes stojí již jenom jedna chalupa. Další domy již dávno spadly a proměnily se v ruiny. Při nepohodě může nečetným kolemjdoucím posloužit dřevěný přístřešek s dalšími informacemi o okolní přírodě a opuštěné krajině.

Přechod Rychlebských hor

Přechod Rychlebských hor

Na nejvyšší trojhraniční Smrk

Za bývalou osadou Hraničky stoupá červená značka pod vrch Špičák, kde začíná poslední úsek hřebenovky Rychlebských hor. Je značený žlutě a opět se na něm začínají objevovat sem tam lidé, kteří putují většinou směrem od Ramzovského sedla.

Krátká výhledová odbočka vás zavede na vrchol Špičáku, ten však v posledních letech zarostl mladým lesem a není z něj již skoro nic vidět. Les pohlcuje i ostatní vrcholky včetně překrásné 889 m vysoké Kovadliny, z níž je však stále ještě hezký výhled na celé pásmo Rychlebských hor.

Tento žlutě značený úsek rychlebské hřebenovky je poměrně členitý a náročný. Dlouhý a táhlý výstup o délce téměř 3 km vede na nejvyšší Smrk (1 125 m) s velkým hraničním kamenem, kde se stýkaly hranice dávných panství – dnes hranice Moravy, Slezska a Polska (či chcete-li Kladska). Tato část Rychlebek byla před 20 lety postižena rozsáhlými a ošklivými holosečemi, v současné době se tvář krajiny zacelila a slouží opět jako pohlazení pro oči.

Ze Smrku vede nejkratší cesta po červené na Ramzovou, o něco delší variantu, kterou lze sejít k vlaku do Horní Lipové, představuje žlutá boční hřebenovka přes Lví horu. Při dostatku času by jistě stálo za to také sejít po zelené či modré k vodopádům Stříbrného potoka a pak přes Nýznerov na vlak či autobus do Žulové.

Přechod Rychlebských hor

Přechod Rychlebských hor


Přechod Rychlebských hor

Hraniční kámen na Smrku

Může se hodit

Itinerář trasy
Bílá Voda – sedlo Růženec (červená), 6 km – Borůvková hora (červená), 9 km – Travná (modrá), 13 km – Zálesí (modrá), 17 km – Černý kout (modrá), 20 km – Hraničky, Gierlatówské sedlo (polská zelená), 25 km – Špičák (červená), 28 km – Kovadlina (žlutá), 33 km – Smrk (žlutá), 38 km – Ramzová (červená), 44 km.
Trasu je dobré rozdělit do 2 dní, s sebou si vezměte vše nutné pro pobyt v přírodě.

Kde nabrat vodu
Stráž pod Špičákem (rozc. u červené značky)
Zálesí, horní konec (50 m pod rozcestím u modré značky)

Místa pro stanování a bivakování
Hraničky, přístřešek
Stráž pod Špičákem, lovecká chata

Jak se tam dostat
Do Bílé Vody: Do Bílé Vody jezdí autobusová linka z Jeseníku. Pokud nepojedete z Jeseníku, lze na tento autobus přistoupit od vlaku v Lipové-lázních, Žulové nebo v Javorníku.
Na Ramzovou: Nejlépe přímým vlakem z Brna nebo Olomouce. S přestupem v Jeseníku, Zábřehu nebo Hanušovicích lze na Ramzovou dojet docela rychle také z Ostravy, Prahy nebo Pardubic.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Znovuzrozená z popela. Navzdory děsivé minulosti má Varšava co nabídnout

26. března 2024

Premium Kdo se rád toulá křivolakými uličkami s kamennou dlažbou a obdivuje hlavně středověká náměstíčka s...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...