Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hřebenovka Orlických hor, báječný tip na podzimní výlet

aktualizováno 
Na výletu po hřebenovce Orlických hor uvidíte už zase pěkné lesy, historii pak připomenou betonové bunkry a osamocená kaple. Výstup dá sice trochu zabrat, ale dál už je to pohoda - Orlické hory jsou až překvapivě placaté. Z hřebene se vám otevřou příjemné vyhlídky, do vnitrozemí i do Polska.

Orlickohorská hřebenovka v úseku Tetřevec - Kunštátská kaple | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Orlické hory, nižší i mnohem méně navštěvované než nedaleké Krkonoše a Jeseníky, zůstávají mezi českými horstvy tak trochu popelkou. Nad českou kotlinu však vystupují docela výrazným hřebenem a k českému státnímu území patří i dodnes zapomenuté, málo frekventované údolí horního toku Divoké Orlice. Ta teče "za horami" a dnes tvoří státní hranici s Polskem.

Přes vyhlídková skaliska na hřeben

Tip na dovolenou

Vyberte si pobyt na dovolená.iDNES.cz a užijte si podzimní relax na horách.

Přirozeným nástupním místem na orlickohorskou hřebenovku je sice silniční sedlo Šerlich (980 m) pod známou Masarykovou chatou, tady to ale za pěkných víkendových dnů bývá "jako na Václaváku". Chcete-li se vyhnout davům, doporučujeme začít výlet právě v odlehlém údolí Divoké Orlice. Budete sice muset překonat několik set metrů převýšení, ale půjdete nahoru skoro jistě sami, navíc odměněni pěknými vyhlídkami.

Od chaty Bedřichovka (720 m), položené na půl cesty mezi Šerlichem a středem obce Orlické Záhoří, vystupuje na hřeben modrá značka. Asi po půldruhém kilometru, na úrovni horní stanice lyžařského vleku, se ze skalky otevře nádherný pohled k východu, směrem do hraničního údolí a dál do Polska. Pod sebou vidíte řídké, rozptýlené osídlení a tušíte, že bývaly doby, kdy toto území obývané dříve etnickými Němci bylo daleko hustěji zalidněné než dnes.

Přes hřeben Orlických hor

K rozcestí Pod Jelenkou (1 050 m) pak už stoupá tvrdá lesní cesta spíše pozvolně. Turistická křižovatka signalizuje, že jste se dostali na hřebenovou magistrálu, v těchto místech vyasfaltovanou. Asi půldruhého kilometru vpravo, severozápadním směrem, leží nejvyšší orlickohorská kóta Velká Deštná
(1 115 m) . Pokud jste tam ještě nebyli a patříte ke sběračům vrcholů, tak asi neodoláte. Nepočítejte ale s bůhvíjakým výhledem, vrchol Velké Deštné je zcela plochý a improvizovaná dřevěná rozhledna byla nedávno stržena.

Ke Kunštátské kapli

Po případné odbočce na Velkou Deštnou pokračujte od rozcestí Pod Jelenkou po hřebeni k jihu, povede vás červená značka. Narazíte tu na občasné cyklovýletníky, ale místa je na asfaltce pro všechny dost. Trochu fádní úsek si můžete zpestřit pozorováním, jak se orlickohorské lesy nadějně zmlazují. I když to ještě v žádném případě není ideální stav, zdraví porostů je dnes v porovnání s mrtvými stromovými pahýly z 80. let 20. století podstatně lepší.

Asi po dvou kilometrech uvidíte vlevo od cesty vysoký posed. Když na něj vylezete, získáte slušný přehled o celém středním úseku orlickohorské hřebenovky a opět se vám otevře pěkný výhled do údolí Divoké Orlice.

Na rozcestí pod Homolí, položeném ve výraznějším sedle, se cesty pěších a cyklistů rozcházejí. S pohorkami na nohou zůstaňte věrní červené pěší značce, která nyní sleduje úzkou a místy podmáčenou, ale jako když bičem práskne přímou pěšinku. Ta stoupá na temeno vrchu Tetřevec (1 043 m), z jehož úbočí se otevře krásná vyhlídka ve fotograficky příjemném směru, tedy k severu. Pak se terén narovná a pokračujete pěknou cestou střídavě vysokým lesem, střídavě mezi kosodřevinou až ke Kunštátské kapli.

Kunštátská kaple

Kunštátská kaple

Barokní kaple, postavená zřejmě již koncem 17. století, působí dnes na opuštěném hřebeni hor jako přízrak. Přispívá k tomu její charakteristický kruhový půdorys, kuželovitá střecha i bílá barva fasády, která se ostře odráží od okolního zelenohnědého prostředí. Kaple původně sloužila pro bohoslužby lesních dělníků a po 2. světové válce jí, podobně jako stovkám dalších církevních staveb v Sudetech, hrozil zánik. Nakonec byla "jen" vydrancována a po roce 2000 se dočkala důstojné obnovy. U kaple stojí informační tabule, lavičky se stolem vybízejí k pikniku.

Na obranu republiky

Jedinými dalšími pevnými stavbami, které na hřebeni Orlických hor potkáte, jsou bunkry prvorepublikového opevnění, tzv. řopíky (od zkratky ŘOP = Ředitelství opevňovacích prací). Těch se zde ve 30. letech marně postavily stovky, neboť dnešní česko-polská hranice tvořila mezi válkami hranicí československo-německou a hřeben Orlických hor se považoval za jedno z nejvíce strategických míst podél hranice. Očekávalo se, že případný útok německé armády by vedl právě sníženinami po okraji hor.

Na jeden řopík narazíte pár set metrů za Kunštátskou kaplí vpravo od cesty. Fandíte-li militáriím, pak ale nejspíš budete chtít dojít po hřebenovce až k bunkru zvanému Průsek, vzdálenému asi 4 kilometry od rozcestí Pěticestí (1 010 m). Ten už dlouho rekonstruuje parta nadšenců a pokud tam na někoho narazíte, dostanete se nejspíš i dovnitř. Od Průseku je to pak už jen kousek k nově otevřené rozhledně na Anenském vrchu (991 m).

Údolí u Černé Vody

Údolí u Černé Vody

Bezejmenný řopík mezi Kunštátskou kaplí a Pěticestím

Bezejmenný řopík mezi Kunštátskou kaplí a Pěticestím

Zpět do zapadlého údolí

Každopádně nadejde čas sejít z hřebene zpět dolů. Z Mezivrší, kousek od Průseku, vede dolů do osady Černá Voda zelená značka, její trasování však sleduje z valné části silnici. Pokud jste došli až na Průsek, tak mnoho jiných možností nemáte, ale bez této zacházky doporučujeme zapojit orientační smysl a spustit se dolů bez značení – odměnou vám bude lesní klid a pro nohy příjemnější lesní cesty.

Od kiosku Horské služby na Pěticestí pokračujte po červené hřebenovce (nikoli po cyklostezce) dál k jihovýchodu a asi po kilometru, v mírné levotočivé zatáčce, zahněte kolmo vlevo na lesní cestu. Ta vás přivede na další křižovatku, kde se dejte opět vlevo a sestupujte nádhernými bukovými porosty až k silnici. Zde narazíte na zelené značení a dejte se po něm s kopce dolů.

Značka po pár stech metrech opustí silnici a naviguje vás do malebného údolíčka, kde souvislý les vystřídají louky se soliterními stromy a nakonec dojdete do torza osady Černá Voda (670 m). Hraniční Divoká Orlice teče ještě asi o kilometr dál, místo dýchá klidem a nezkaženou přírodou.

Na silnici z Bartošovic objevíte u hájenky autobusovou zastávku, odkud je spojení zpět na Bedřichovku a dál na Šerlich.


Zobrazit místo Orlické hory na větší mapě

Může se hodit

Délka trasy (bez odboček)
18 kilometrů

Užitečné informace
http://orlickehory.net: Detailní informace o Orlických horách včetně dobových fotografií, pověstí apod..
www.orlickehory.ochranaprirody.cz: Webové stránky Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.
www.destne.info: Oficiální internetové stránky obce Deštné v Orlických horách.

Ubytování
Hotel Kunštát, Orlické Záhoří/Kunštát
Jedno z mála ubytovacích zařízení, které funguje i v mimosezonním období, najdete v Orlickém Záhoří/Kunštátu u kostela. Ceny 250–290 Kč za osobu a noc, děti mají slevu.

Doprava
Z Prahy do Orlického Záhoří dojedete autem přes Hradec Králové a Dobrušku. Cesta měří 180 km, počítejte se 3 hodinami jízdy. Z Deštného přes Šerlich do Orlického Záhoří a dál až do Bartošovic jezdí autobusová linka několikrát denně. Spojení najdete na jizdnirady.idnes.cz.

 

Autor: pro iDNES.cz
Nejčtenější

Tyrkysová hladina jezera Iskanderkul
Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Fanské hory v severozápadní části Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dechberoucími scenériemi. Díky své kráse byly hojně navštěvovány již v...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...
V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana Tkalčića ji ale znají pouze mapy, mnohem...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.