Hrady a zámky otevírají jarní brány

  16:09aktualizováno  16:09
Milovníci památek se mohou radovat. Od 1. dubna se zase po zimní přestávce otevírají hrady, zámky a jiné památkové objekty. Po pěti měsících dnes také zahajují sezonu Palácové zahrady pod Pražským hradem. Turisté je přitom budou moci navštívít o třicent procent levněji než loni.

Většina památek je v dubnu přístupná zatím jen o víkendech. Celkem je zpřístupněných 140 hradů a zámků, které podle odhadu památkářů každoročně navštíví šest až sedm milionů lidí.

Se zahájením turistické sezony 1. dubna se také můžete těšit na rozmanité doprovodné akce na hradech a zámcích, počínaje šermířskými turnaji, mimořádnými kostýmovanými prohlídkami a konče trhy řemeslných výrobků, festivaly či koncerty.

Palácové zahrady
TIP MF DNES 

Vystoupá-li člověk do Palácových zahrad po strmých schodištích od Ledeburského paláce na Valdštejnském náměstí nebo do nich vstoupí ze zahrady Na Valech u Pražského hradu, naskytnou se mu nevšední pohledy na střechy malostranských domů a panoráma města.

Obdivovat může i kouzlo pěti navzájem propojených terasových zahrad - od severu Ledeburské (přístupná i vozíčkářům), Malé a Velké Pálffyovské, Kolowratské a Fürstenberské zahrady.

Fotkami z pražských zahrad se potěšíte ZDE

Zavírat budou později
Romantické místo plné soch, kašen, altánků a četných zákoutí má od letoška nového správce. Národní památkový ústav nebyl spokojen s klesajícím počtem návštěvníků a svěřil péči o zahrady společnosti Protocol service.

"Pro návštěvníky máme dobrou zprávu. Snižujeme vstupné o třicet procent na 69 korun," uvedl ředitel společnosti Luděk Nezmar. Rodinné vstupné do Palácových zahrad, které jsou denně otevřeny od 10 do 18 hodin, činí 139 korun. Při příležitosti oslav památkové péče (18. dubna) Pražané zaplatí pouze 10 korun.

Naopak cenu za pronájem Palácových zahrad za účelem pořádání firemních nebo společenských akcí hodlá provozovatel zvýšit.

"Pro Pražany připravujeme i speciální permanentku, která by umožňovala opakovaný vstup. Cena je zatím v jednání. Rádi bychom prodloužili otvírací dobu do pozdějších večerních hodin," řekl Luděk Nezmar. Ve fázi příprav jsou také hudební a divadelně-výtvarné projekty.

NOVINKY NA HRADĚ

Od 1. dubna se na pražském Hradě rozšířila nabídka prohlídkových tras, které jsou označeny písmeny A, B, C, D. Okruh zahrnuje všechny objekty: prohlídku katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří, Prašné věže, Zlaté uličky a Daliborky. 

Trasa A zahrnuje vstup do nové expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci.  Výstava, jejíž hlavní část nastíní vývoj areálu od prehistorie až po současnost, začíná také 1. dubna.

Zahrady otvírají i na Hradě
Vyšlápne-li si to člověk z Malé Strany Palácovými zahradami až k Pražskému hradu, octne se v dalších zahradách - takzvaných jižních: Královské, Rajské, zahradě Na terase Jízdárny, Na Valech, Na Baště a Hartigovské zahradě. I ty se dnes v rámci zahájení letní turistické sezony otvírají nejen zahraničním návštěvníkům.

Tyto zahrady vznikly na místě dřívějšího opevnění pod Pražským hradem. Po poslední rekonstrukci ze začátku 90. let 20. století je možné jižními zahradami obejít celý Pražský hrad, od západu z Hradčanského náměstí až po vyhlídku na Opyši při východní bráně. Jižní zahrady budou otevřeny od 10 do 18 hodin, stejně tak Jelení příkop. Zahrada Na Baště po dobu otevření areálu Hradu.

Zámecký park v Lánech bude přístupný až od 10. dubna čtyři dny v týdnu - ve středu a čtvrtek od 14 hodin, o víkendu a ve svátek od 10 hodin. V 18 hodin se park bude zavírat.

Vrtbovská zahrada v Praze

Palácové zahrady v Praze

Valdštejnská zahrada v Praze

Valdštejnská zahrada v Praze

Královská zahrada

Vrtbovská zahrada v Praze

Palácové zahrady v Praze

Palácové zahrady v Praze

Palácové zahrady v Praze

Zahrada Na Valech v Praze

Palácové zahrady v Praze

Autoři: , ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...Najdete na iDNES.cz