Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad v křivoklátských lesích, který stojí za hledání

aktualizováno 
Hledáte romantický hrad, který není přecpaný turisty? Na západní hranici Křivoklátska najdete Krakovec, zachovalou zříceninu postavenou na ostrohu nad soutokem dvou potoků. Slovo najdete není pouhou frází, hrad je ukryt v širokém údolí a trefit k němu hned napoprvé není bez mapy snadné, jak se o tom přesvědčil i autor tohoto článku.

Hrad Krakovec | foto: Stanislav DrahnýMF DNES


Klikněte na mapu

Hrad bez hradeb

První, co vás na Krakovci zaujme, je to, že mu skoro chybí hradby. Ze tří stran ho chránily pouze mohutné zdi paláce. Jeho stavitele ovlivnila dlouhá doba míru v Čechách za panování Karla IV. a jeho syna Václava IV., a proto dal přednost pohodlnému sídlu.

Podle mnohých je proto Krakovec vlastně nejstarší zámek a jako stavba předběhl o mnoho let svou dobu. Vývoj architektury šlechtických sídel však zastavily husitské války; v jejich průběhu se opět ukázala hodnota nedobytných pevností, opravdových hradů.

Chalúpka: nejluxusnější sídlo v zemích Koruny české

"Obranné prvky jsou na Krakovci podřízeny luxusu, tedy jsou potlačeny na nejmenší tehdy možnou míru,“ říká zdejší kastelán Jiří Sobek. "Bylo to svého času nejluxusnější sídlo v zemích Koruny české. Jak velikostí obytného prostoru, tak kvalitním vytápěním s průduchy. Podobné topení si začali pořizovat až o dalších 200 let později na zámcích.“

Kastelán ukazuje dva výklenky ve zdi, kde byly vestavěné skříně. "Musíte si to tu představit obložené dřevem a omítnuté,“ říká. Všech 27 místností bylo na svou dobu pohodlně vybavených. Unikátní jsou zdejší křížové klenby, které jsou dokonce i ve sklepích. Místnosti jsou asymetrické, ale klenby pravidelné.
Muž, který si Krakovec postavil, Jíra z Roztok, patřil k oblíbencům Václava IV. Kromě mnoha dalších titulů byl i vedoucím dvorské stavební huti – čili zjednodušeně řečeno pokračovatelem Petra Parléře. Měl peníze a možnost cestovat, navštívil Itálii a Francii. Proto postavil něco tak výjimečného.

Kastelán Sobek rád mluví o Krakovci jako o chalúpce. Není to však jen jeho rozmar. Hrad tak nazval sám Jíra. Když Krakovec v roce 1410 prodával, v jednu chvíli si to rozmyslel a chtěl od obchodu odstoupit. Vyzval proto kupce, aby netrval na kupní smlouvě a "té chalúpky mu popřál“. Kupující mu nevyhověl, a tak se zanedlouho začala psát historie hradu spojená s pobytem mistra Jana Husa.

Toho pozval na Krakovec v červenci 1414 právě druhý majitel hradu Jindřich z Lažan. Muž, který byl popotahován za kacířství již v roce 1412, nakonec padl v husitských válkách na katolické straně.

Jan Hus prožil na Krakovci své poslední léto na svobodě, a právě zde napsal své dopisy před odjezdem do Kostnice. Kaple, ve které až do 11. října 1414 kázal, je ve druhém patře paláce a není bohužel přístupná.

Ať žijí duchové 

Další atrakce hradu je vlastně úplně novověká a souvisí s romantickým vzhledem Krakovce. Ve sklepě umístěná dřevěná tabule se spoustou dětských podpisů připomíná film Ať žijí duchové, asi nejznámější, který se zde natáčel. Jinak filmaři využili Krakovec vícekrát, známá je i pohádka Princ a Večernice.

Unikátní most

Chloubou kastelána je i hradní most postavený přesně podle středověkých technologií – bez jediného železného hřebu. Dřevěné klínky spojují přitesané dubové trámy. Jen tam, kde se dřevo dotýká kamenného podloží, jsou olověné spoje. Pokud budete mít štěstí a bude tak jako při mé návštěvě svítit slunce, uvidíte, jak výplety zábradlí házejí na most stovky stínů připomínajících kočičí oči.

Historie hradu byla zajímavá i po husitské době. Díky nadčasové koncepci zůstal obytný až do konce 18. století, kdy vyhořel. Od roku 1845 zachovalou zříceninu začali místní vesničané využívat jako zdroj stavebního kamene.

Nakonec Krakovec zachránila husitská tradice. Od roku 1869 se stal dějištěm každoroční Husovy pouti pořádané sokoly. Památku, která tím získala na národním významu, od té doby již nikdo – alespoň veřejně – neplundroval.

Může se hoditJak se tam dostat

Z dálnice Praha–Plzeň odbočte na Zbiroh a dále na Zvíkovec, za mostem přes Chříč, Slatinu, Miličov a Šípy Jednodušší je cesta od Rakovníka, pojedete směrem na Plzeň, na Šípy a odtud na Krakovec

Jak je otevřeno

Vstup do hradu je od března o víkendech od 10 do 16 hodin, v květnu a září od 9 do 17 hodin. Od 1. června do konce září denně od 9 do 18 hod. Vstupné 30 Kč.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz