Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad Loket bude přístupný i v zimě

  11:04aktualizováno  11:04
Většina kulturních památek končí návštěvnickou sezonu k 31. říjnu. Zavíracích měsíců využívají většinou k opravám, restaurátorským pracím, inventurám či běžné údržbě a revizím. Zcela odlišnou koncepci má hrad Loket, který je od svého otevření ve třiadevadesátém roce přístupný veřejnosti celoročně včetně všech svátků. Obavy ostatních památek z prodělků v zimních měsících se v případě zkušeností Loketského hradu nejeví jako opodstatněné.

"Je to naopak pozitivní jev, protože svátky a vliv počasí lákají i v zimě na hrad nárazové skupiny návštěvníků," informuje průvodce hradu Radek Šmíd.

Opravy se vzhledem k celoročnímu otevření hradu provádějí za provozu. "Dá se to zvládnout. Návštěvníci si alespoň mohou prohlédnout, jak opravy postupují," vysvětluje Šmíd. Loketský hrad disponuje třemi stálými průvodci a několika průvodci sezonními. "Hlásí se hodně brigádníků a studentů z okolí i ze vzdálenějších oblastí. Z kapacitních důvodů je však musíme odmítat," prozrazuje Šmíd.

Hrad se stává atraktivním díky bohatému programu, který nabízí. Každoročně pořádá koncerty, divadelní představení, varhanní slavnosti, středověké trhy nebo vánoční jarmark. Zapomenuto není ani na dětské návštěvníky, pro které jsou připravené výchovné koncerty a divadelní představení. Hrad láká stále více snoubenců ke svatebním obřadům.

Návštěvnost hradu letos po mírné stagnaci v předchozích dvou letech v tomto roce stoupla. "V letošním roce se návštěvnost vrátila k velmi vysokému počtu z osmadevadesátého roku. Od začátku roku navštívilo dosud hrad 61 590 lidí, do konce roku se může toto číslo ještě výrazně zvýšit," předpokládá Šmíd.

Kynžvart zatím o víkendu

Kynžvartský zámek reaguje na blížící se konec sezony omezením říjnové otvírací doby pouze na víkendy. "Toto opatření se však nevztahuje na dvě výjimky. Rezervovaným zájezdům umožňujeme prohlídky do konce listopadu a pro objednané skupiny nabízíme prohlídky zámku od 27. prosince do Silvestra," vysvětluje kastelán zámku Miloš Říha.

Většina kulturních památek je veřejnosti přístupná od 1. dubna do posledního dne měsíce října. "U nás se přizpůsobujeme zájmu návštěvníků, pro rezervované zájezdy máme otevřeno celoročně s výjimkou prosince a ledna. Počínaje 1. únorem přijímáme rezervace pro skupiny, v dubnu zahajujeme regulérní sezonu přístupnou i jednotlivcům," doplňuje Říha.

Kynžvartský zámek navštěvuje v otvíracích dnech sezony průměrně šest stovek lidí. "Poslední zářijovou sobotu jsme zaznamenali návštěvnost devíti set lidí," připomíná kastelán. Na hraně rentability je podle něj návštěvnost sto padesáti až dvou set lidí za den. Statistika zámku Kynžvart však prokazuje, že návštěvnost památky v posledních letech stoupá, výrazně se zvyšuje především zájem zahraniční klientely.

Zatímco v roce 2000 tvořily zahraniční hosté jedenadvacet procent z celkového počtu návštěvníků zámku, letos přesáhl jejich počet více než třetinu. Stoupající návštěvnost zámku lze přičíst vedle přitažlivosti nově renovovaného zámku také nabízeným doplňkovým službám. "Kromě návštěvnického provozu je u nás hodně svateb, pořádáme také řadu zámeckých koncertů," bilancuje kastelán. Zámek se navíc může pochlubit stoprocentní bezbariérovostí. "Kopírujeme zájem návštěvníků a snažíme se plynule přejít k celoročnímu otevření zámku," uzavírá Říha.

Bečov až v dubnu

Omezení otvírací říjnové doby pouze na víkendy zavedl také bečovský zámek. I pro něj končí sezona 31. říjnem. Do nové sezony vstoupí v dubnu, i tentokrát si však budou moci návštěvníci zámek prohlédnout pouze o sobotách a nedělích. Po celý den bude kromě pondělků zámek veřejnosti přístupný od 1. května až do konce září. Návštěvnost zámku však klesá. "V období posledních pěti let jsme zaznamenali klesající tendenci návštěvnosti. Vysvětlujeme si to počasím a neutěšenou finanční situací rodin. Přitom máme prezentaci na webových stránkách a dodáváme brožury do lázeňských domů," stýská si správce zámku Ivan Leber.

Další starosti působí správci nezájem potenciálních průvodců. "Nemůžeme sehnat stálého průvodce, protože finanční odměna za průvodcovskou činnost není zajímavá ani pro studenty. Ani okrajové měsíce, jako jsou duben, květen, a červen studenty k přivýdělku nenalákají, protože mají v případě středoškoláků výuku a vysokoškoláci mají zkouškové období. Ani důchodci se za tak malou finanční odměnu nechtějí učit tolik odborného textu a šlapat do schodů," konstatuje správce zámku.

Bečovský zámek nabízí v sezoně různé kulturní akce a koncerty. "Musíme se však spoléhat na suchou variantu, protože nemáme společenský sál, kam bychom se v případě nepřízně počasí mohli přesunout," hodnotí situaci Leber.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Najdete na iDNES.cz