Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad Bezděz - Čechy jako na dlani

  15:52aktualizováno  15:52
Hrad Bezděz, který je dominantou Máchova kraje, patří k nejnavštěvovanějším českým památkám. Jen za loňský rok prošlo hradní branou téměř jednašedesát tisíc návštěvníků. Od výstupu kamenitou cestou na hrad je přitom neodradí ani proměnlivé nebo dokonce deštivé počasí. Za chladnějšího dne je totiž výhled z hradní věže na Prahu, Říp, celé Krkonoše, Jizerské hory i České středohořídí lepší než v horkých dnech. Samotný královský hrad ze 13. století přitom udivuje svou původní podobou.

"Dosavadní návštěvnost kopíruje předcházející roky, květen vždy bývá slabší, větší ruch na hradě nastává až od června, kdy přichází školní výlety, nejvyšší počty lidí se na Bezdězu objevují během července a srpna," řekla Marie Ševelová, vedoucí referátu kultury Okresního úřadu v České Lípě.

Kastelán Jan Jurička za rekordní návštěvnost považuje den, kdy přijde kolem tisíce lidí. Rekordy desetiletí zaznamenal v loňském červenci, kdy prodal 1500 a 1507 vstupenek. "Naposledy hrad mimořádný nápor zažil 25. května, kdy v rámci nočního pochodu při X. Máchovském festivalu přišlo odhadem tisíc lidí: "Ještě nedávno na takovou akci přicházely spíše desítky než stovky zájemců, ale tentokrát se nápor prakticky nedal zvládnout," řekl Jurička. Davy putovaly na hrad z Doks na noční koncert české a německé barokní hudby. Bezděz byl navíc v tu dobu ukázkově osvětlen. "Stovky účastníků zaplnily hradní areál, jedni chtěli na věž a další na koncert, byla to hrozná tlačenice, ale naštěstí se nikomu nic nestalo," řekl Jurička. Doplnil, že pokud se má při podobných akcích počet návštěvníků zvyšovat, bude asi nezbytné využít louky pod hradem jako v roce 1868, kdy se tam shromáždilo 13 tisíc lidí.

Největšímu zájmu turistů se těší čtyřicet metrů vysoká kamenná věž, která hradu vévodí: "Lidé při výstupu musejí zdolat téměř sto sedmdesát schodů," řekl kastelán. Jak silný zážitek na věži budou lidé mít, vždy hodně ovlivní počasí. Je totiž vidět opravdu daleko. Lákadlem by pro turisty mohli mít i mimořádné noční prohlídky, které jsou naplánovány už na začátku července. "Bude to s muzikanty a ve stylovém osvětlení, abychom uspokojili všechny zájemce, podobně jako to děláme již několik let na zámku v Zákupech," sdělila Ševelová.

Vloni byly veřejnosti zpřístupněny i rekonstruované prostory v Purkrabském paláci. Po celou sezonu zde byla výstava pozoruhodných fotografických pohledů na Bezděz od českolipského fotografa Richarda Homoly. Letos je zdobí obrazy libereckého malíře Jiřího Lochmana. "Podobně jako celý hrad si prostory paláce mohou hosté projít jak s průvodcem, tak samostatně," doplnil Jurička.

Gotický hrad si prohlížejí nejčastěji rekreanti z nedalekých Doks a Starých Splavů. "Nepříjemné zkušenosti jsme většinou získali s východoněmeckými turisty, kteří se chovali neukázněně a bezohledně k ostatním hostům. Problémy také míváme s pejskaři, neboť někteří nechtějí pochopit, že například do vzácné kaple se psy nemohou," přiznal Jurička.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz