Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad Bezděz - Čechy jako na dlani

  15:52aktualizováno  15:52
Hrad Bezděz, který je dominantou Máchova kraje, patří k nejnavštěvovanějším českým památkám. Jen za loňský rok prošlo hradní branou téměř jednašedesát tisíc návštěvníků. Od výstupu kamenitou cestou na hrad je přitom neodradí ani proměnlivé nebo dokonce deštivé počasí. Za chladnějšího dne je totiž výhled z hradní věže na Prahu, Říp, celé Krkonoše, Jizerské hory i České středohořídí lepší než v horkých dnech. Samotný královský hrad ze 13. století přitom udivuje svou původní podobou.

"Dosavadní návštěvnost kopíruje předcházející roky, květen vždy bývá slabší, větší ruch na hradě nastává až od června, kdy přichází školní výlety, nejvyšší počty lidí se na Bezdězu objevují během července a srpna," řekla Marie Ševelová, vedoucí referátu kultury Okresního úřadu v České Lípě.

Kastelán Jan Jurička za rekordní návštěvnost považuje den, kdy přijde kolem tisíce lidí. Rekordy desetiletí zaznamenal v loňském červenci, kdy prodal 1500 a 1507 vstupenek. "Naposledy hrad mimořádný nápor zažil 25. května, kdy v rámci nočního pochodu při X. Máchovském festivalu přišlo odhadem tisíc lidí: "Ještě nedávno na takovou akci přicházely spíše desítky než stovky zájemců, ale tentokrát se nápor prakticky nedal zvládnout," řekl Jurička. Davy putovaly na hrad z Doks na noční koncert české a německé barokní hudby. Bezděz byl navíc v tu dobu ukázkově osvětlen. "Stovky účastníků zaplnily hradní areál, jedni chtěli na věž a další na koncert, byla to hrozná tlačenice, ale naštěstí se nikomu nic nestalo," řekl Jurička. Doplnil, že pokud se má při podobných akcích počet návštěvníků zvyšovat, bude asi nezbytné využít louky pod hradem jako v roce 1868, kdy se tam shromáždilo 13 tisíc lidí.

Největšímu zájmu turistů se těší čtyřicet metrů vysoká kamenná věž, která hradu vévodí: "Lidé při výstupu musejí zdolat téměř sto sedmdesát schodů," řekl kastelán. Jak silný zážitek na věži budou lidé mít, vždy hodně ovlivní počasí. Je totiž vidět opravdu daleko. Lákadlem by pro turisty mohli mít i mimořádné noční prohlídky, které jsou naplánovány už na začátku července. "Bude to s muzikanty a ve stylovém osvětlení, abychom uspokojili všechny zájemce, podobně jako to děláme již několik let na zámku v Zákupech," sdělila Ševelová.

Vloni byly veřejnosti zpřístupněny i rekonstruované prostory v Purkrabském paláci. Po celou sezonu zde byla výstava pozoruhodných fotografických pohledů na Bezděz od českolipského fotografa Richarda Homoly. Letos je zdobí obrazy libereckého malíře Jiřího Lochmana. "Podobně jako celý hrad si prostory paláce mohou hosté projít jak s průvodcem, tak samostatně," doplnil Jurička.

Gotický hrad si prohlížejí nejčastěji rekreanti z nedalekých Doks a Starých Splavů. "Nepříjemné zkušenosti jsme většinou získali s východoněmeckými turisty, kteří se chovali neukázněně a bezohledně k ostatním hostům. Problémy také míváme s pejskaři, neboť někteří nechtějí pochopit, že například do vzácné kaple se psy nemohou," přiznal Jurička.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz