Davos: kde umírali souchotináři a turisté za jejich pokoj platí tisíce

V zimě se svážely mrtvoly tuberkulózních pacientů do Davosu na bobech, vypráví ve svém románu Kouzelný vrch Thomas Mann o vysokohorském sanatoriu Schatzalp, kam v první polovině 20. století přijížděli pacienti s tuberkulózou. Mnozí se odtud už nikdy nevrátili. O sto let později je ze secesního sanatoria vyhledávaná turistická atrakce, kde za přespání zaplatíte 440 švýcarských franků, tedy přes devět tisíc korun.
Někdejší sanatorium pro souchotináře se po rekonstrukci v roce 2007 proměnilo v...

Někdejší sanatorium pro souchotináře se po rekonstrukci v roce 2007 proměnilo v luxusní hotel, ve kterém stojí jedna noc 440 švýcarských franků, tedy přes devět tisíc korun. | foto: Dana Emingerová, pro iDNES.cz

V románu se Mannovo sanatorium jmenuje Berghof. Spisovatel realisticky popisuje svět souchotinářů, který po vynálezu antibiotik už naštěstí dávno neznáme a můžeme se o něm dozvídat jen z dobových knih či z neobvyklých turistických projektů, jakými je "historický hotel" Schatzalp. Patří do švýcarského řetězce unikátních hotelů, které jsou na dlouhé měsíce dopředu vyprodané díky tomu, že si zakládají na zachování dobové atmosféry.

Schatzalp se tak pyšní nejen úžasnou secesní architekturou, ale i morbidními zákoutími, v nichž mají hosté poznat, jak vypadal život pacientů v tuberkulózních léčebnách. Na pokojích zůstal dobový nábytek, nikde není televize. Na nočních stolcích stojí vedle lampiček jen rádia. A na balkónech jsou lehátka s dekami, jako v dobách, kdy v sanatoriu bylo vždy po večeři povinné dvouhodinové odpočívání na čerstvém vzduchu. Prostě za devět tisíc korun na noc budete chodit v temných koridorech kolem kamenných plivátek a otřásat se zděšením.

Mladíci vystoupili z kočáru, který je příkrou serpentinou dovezl před vrata mezinárodního sanatoria Berghof. V ústrety jim vyšel sluha v šedivé livreji a provedl je jasně osvětlenou halou, k níž přiléhaly společenské místnosti. Jak šli kolem nich, Hans tam nahlédl a divil se, že jsou prázdné.
"Všichni teď mají leženou," vysvětloval bratranec. "To je předpis. Od osmi do deseti."

Jídelna je nádherná s výhledem na hory.

Pro pacienty postavili do Davosu železnici

O slávu Davosu se postaral německý bakteriolog Alexandr Spengler, který založil už v roce 1853 v tehdejší vysokohorské malé vesničce první nemocnici pro souchotináře. Tím, že pochopil, jak důležitý je horský vzduch pro léčbu dýchacího ústrojí, se zasloužil o obrovský rozvoj kantonu Graubünden. Na přelomu 19. a 20. století se tak Davos stal věhlasným lázeňským střediskem a zároveň "nejvýše položeným městem v Evropě".

Aby měli do Davosu pacienti snadnější přístup, byla v roce 1890 postavena železnice z Landquartu, která v úzkém kaňonu stejnojmenné říčky stoupá téměř až do výšky české Sněžky. Právě vlakem putoval z Hamburku v roce 1912 za svým nemocným příbuzným Joachimem hrdina Mannova románu. Jmenuje se Hans Castorp a přijíždí ze směru, kde jsou dnes vlakové stanice zaplněné mnoha lyžaři, užívajícími si nekonečných alpských sjezdů v zimním středisku Davos-Klosters s pěti lyžařskými areály – Parsenn, Jakobshorn, Madrisa, Rinerhorn a Pischa.

Vlak se stáčel a zahýbal do úzké soutěsky. Bylo vidět přední vozy, lokomotivu, vypouštějící chuchvalce dýmu. Vpravo hučely v hloubce vodopády, vlevo mezi skalisky strměly proti kamenně šedivému nebi temné smrky. Vlak zastavoval před chudičkými nádražními domky, vjížděl do temných tunelů, za nimiž se rozevíraly rozlehlé rokle s dědinami i velkolepé výhledy na alpské štíty, které co chvíli zase žasnoucím očím v záhybech trati mizely... Pak vlak přejel horský vrchol a zastavil na malém nádraží Davos-Ves.

Tip na dovolenou

Vyberte si z nabídky zájezdů do Davosu na Dovolena.iDNES.cz.

Nádraží Davos-Dorf v překladu znamená Davos-ves, přestože už sto let Davos žádnou vesnicí není. Naopak se stal opravdovým městem, které protínají luxusní obchodní třídy, na nichž stojí pětihvězdičkové hotely. Mezi nimi i grandhotel Belvedere, oblíbené zimní útočiště filmových hvězd a evropských princů, knížat a králů, kteří jezdí do Davosu lyžovat. Zdejší terény s 250 kilometry sjezdovek miluje i britský princ Charles, který se dvacet let ubytovává v jiném noblesním hotelu Walserhof.

V luxusním sanatoriu se zastavil čas

O tom, jak se v Davosu lyžovalo před sto lety, vypráví Muzeum zimních sportů v historické budově bývalé pošty. Můžete tu obdivovat bohatou kolekci historického sportovního vybavení od starobylých saní, bobů a lyží až po běžky a první carvingové lyže. Uvidíte i dobové záběry z rozjezdu prvního evropského vleku v roce 1934.

Sotva Hans Castorp vyšel z lesa, zůstal překvapeně stát před nádhernou scenérií, jež se před ním otevřela – intimně ohraničená krajina, vzbuzující dojem velkolepého obrazu. Ze stráně vpravo se mělkým kamenitým korytem hrnula horská bystřina, pěnivě se rozlévala přes terasovitě nakupené balvany a plynula dál do údolí, překlenuta lávkou s prostým vyřezávaným zábradlím. Země se modrala zvonky.

Přestože v celém Davosu a jeho okolí platí jedna permanentka na všechny lanovky a vleky, netýká se to soukromé kabinové lanovky, šplhající se tři sta metrů nad údolí říčky Landwasser. Lanovka začala jezdit v roce 1899 a vede k historickému třípatrovému hotelu Schatzalp, který ve výšce 1 861 metrů fungoval od roku 1900 do roku 1954 jako luxusní sanatorium.

Těsně před první světovou válkou se stal předlohou pro slavný příběh mladého hamburského inženýra a jeho nemocných přátel. Román byl inspirován skutečnou návštěvou Thomase Manna v Davosu, kam v květnu 1912 přijel navštívit svou nemocnou ženu Katiu. Na rozdíl od literárního hrdiny Joachima se však Mannova žena Katia po půl roce vyléčila, protože opravdové souchotiny naštěstí neměla.

Do hotelu vejdete zadním traktem přes vstupní atrium s malovanými okny. Hale dominuje nádherný velký krb, obložený kachlíky se secesními ornamenty. Pod arkádami v přízemí, kde kdysi povinně odpočívali při ležené souchotináři, jsou stále připravená lehátka. Jídelna je nádherná s výhledem na hory. Jako za starých časů tu chodí servírky v černobílých uniformách. A pak to najednou začne.

Za popis poměrů v sanatoriu se na Manna dost zlobili

Vkročíme do střídmě vybavené ambulance, kde hlavní lékař sděloval pacientům nelítostné diagnózy. V sousední místnosti stál rentgen, jehož snímky braly většině nemocných všechny šance na cestu domů. I v nejlepších nemocnicích pro bohaté zemřela podle údajů z roku 1916 do pěti let po nástupu do léčení polovina lidí. Navíc tuberkulóza jako nebezpečná nakažlivá choroba podléhala hlášení a pacienti byli zavření v sanatoriu skoro jako ve vězení.

Výtah v sanatoriu byl tak velký, aby se do něj pohodlně vešla jak nemocniční...

Výtahová šachta s kovovým pletivem vypadá jako klec pro divou zvěř. Kabinka je prostorná, koncipovaná tak, aby se v ní daly převážet nejen nemocniční postele, ale i rakve s nebožtíky. V dlouhých chodbách na obytných patrech tikají u stropu kulaté nemocniční hodiny, na stěnách visí kovové kloboučky pohotovostních zvonků. Depresivně působí nástěnná umyvadla na odchrchlávání hlenů. Jsou úplně všude.

V pokoji číslo 34, kde bydlel Hans Castorp, stojí původní dubová postel, v níž zemřely desítky pacientů. Přestože z balkonů zrušené léčebny je nádherný výhled na Davos i sjezdovky protějšího Jakobshornu, člověka tu přepadne totální tíseň. Nedokážete si představit, jaké to bylo, když se před sto lety zdola ze vsi nesla k balkonům nemocných živá hudba a oni nesměli tančit.

Zejména večery byly příjemné, když na stolku svítila lampička a teple zabalení pacienti v přikrývkách se venku oddávali ležené. I když špičku nosu měl jako led a ruce, držící knihu byly nadobro zkřehlé, vyhlídka skrze oblouky lodžií přes zatmívající se údolí připadala Hansovi Castorpovi nádherná. Večer co večer se ze vsi nesla nahoru hudba. Hráli známé melodie z oper, árie z Carmen, Trubadúra nebo Čarostřelce, jindy zas veselé mazurky, zpěvné valčíky a pochody, při nichž Hans Castorp rytmicky pohazoval hlavou, zatímco ve vedlejší lodžii za tlustou stěnou z mléčného skla odpočíval Joachim a kašlal.

Poznávací zájezdy

Vydejte se na poznávací zájezd do Švýcarska. Raketa.cz pro vás připravuje nejnovější nabídky na poznávací zájezdy se slevou.

V podstatě ve stejné době, co Davos navštívil Thomas Mann, usídlil se v Graubindenu i expresionistický malíř Ernst Ludwig Kirchner. Výtvarné muzeum nese jeho jméno, protože se pyšní největší světovou sbírkou Kirchnerových děl – pěti set obrazů a soch. Davos má prostě svůj genius loci a právě pacienti s tuberkulózou měli velký vliv jeho rozvoji, protože do sanatorií přinášeli hromady peněz. Často se celé rodiny zadlužily, aby mohly svým blízkým financovat léčbu.

Lékaři byli v nadhánění svých oveček velmi houževnatí. Ve snaze mít stále více platících nešťastníků nabízeli lázeňský pobyt i zdravým turistům, kteří přijížděli navštívit své nemocné přátele či příbuzné. Při sebemenším zakašlání vyhrožovali nebezpečím propuknutí nemoci. Když přijel za svou ženou Katiou Thomas Mann, nastydl se a okamžitě byl obklopen lékařskou péčí s doporučením nechat se urychleně zařadit do léčebného programu.

"Naše sanatorium leží o něco výš než ves," vysvětloval Joachim. "Nejvýš je sanatorium Schatzalp, tamhle naproti, není je vidět – odtamtud v zimě odvážejí své mrtvoly na bobech, protože cesty nebývají sjízdné."
"Mrtvoly?" zvolal Hans Castorp. "A to mi povídáš jen tak klidně, z tebe se stal za těch pět měsíců pěkný cynik!"
"Vůbec ne," pokrčil rameny Joachim. "Mrtvolám je to přece jedno."

Protože Thomas Mann v Kouzelném vrchu mnohé zdejší praktiky nepokrytě zmínil, stal se ve vysokohorském městě na dlouho personou non grata. Až když obdržel Nobelovu cenu za literaturu, vzal Davos slavného literáta na milost. A dnes už se naopak hrdě pyšní stopami, které v něm spisovatel zanechal.

Právě z Schatzalpu vede do údolí stezka Thomase Manna, kde se dozvíte zajímavosti o jeho literárním i osobním životě. Ředitel hotelu vloni koupil zajímavý unikát ze zdejšího nedávno zrušeného Muzea hraček. Můžete ho vidět na mnoha davoských pohlednicích. Je to věrná maketa Berghofu z počátku 20. let, v níž je vidět nejen do pokojů všech románových postav, ale i do těch všudypřítomných zakrvácených děsivých chrchlátek.

Autor: , pro iDNES.cz

V jedenácti mě sexuálně zneužívali, prozradil bratr princezny Diany

Charles Spencer (Londýn, 26, března 2024)

Britský hrabě Charles Spencer (59) se v nových pamětech rozepsal o svém pobytu na internátní škole...

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

Petra Tesařová

VIDEO Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Král Karel je velmi frustrován tempem svého uzdravování, uvedl jeho synovec

Král Karel III. odchází s manželkou z nedělní bohoslužby. (18. února 2024)

VIDEO Britský král Karel III. je frustrován tempem svého zotavování z rakoviny. Uvedl to jeho synovec...

Princezna Kate se poprvé po operaci břicha ukázala na veřejnosti

Princezna Kate (Windsor, 10. září 2022)

VIDEO Princeznu Kate (42) po více než dvou měsících poprvé vyfotili na veřejnosti. V pondělí ji matka...

Kate natočili na nákupech. Agentury řeší další upravenou fotku od princezny

Princ William a vévodkyně Kate na návštěvě Irské fotbalové asociace (Belfast,...

Princeznu Kate (42) vyfotili a natočili u farmářského obchodu ve Windsoru. Jde zřejmě o první...

Kate se po operaci neukáže do Velikonoc. Z nemocnice propustili i Karla III.

Královna choť Camilla, král Karel III., princ William a princezna Kate na...

VIDEO Král Karel III. opustil nemocnici v Londýně, kde v pátek absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě....

George, Charlotte i Louis hvězdami tradiční vánoční mše. Nechyběl král s chotí

Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská...

VIDEO Karel III. loni po letech znovu obnovil tradici a tak tráví i letos britská královská rodina...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...