Hoštice u Volyně se díky filmové trilogii Slunce, seno...režiséra Zdeňka Trošky staly turistickou atrakcí, ročně tam míří tisíce turistů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V Hošticích z trilogie Slunce, seno je recese znát na každém kroku

  • 14
Nebýt režiséra Zdeňka Trošky, málokdo by znal jihočeskou vesničku Hoštice u Volyně. Neexistoval by filmový skanzen v JZD Dobrá voda a do obce by nepřijížděly stovky turistů denně. A nebyla by ani nová třímetrová socha Heleny Růžičkové, nezapomenutelné Škopkové z trilogie Slunce seno..., která se v obci točila.

Malá vesnička stranou od hlavního tahu ze Strakonic do Vimperka nepotřebuje žádné reklamy u cest, žádná lákadla. Lidé sem proudí už roky sami. S jediným cílem: vyfotit se v obci před domem s jelenem, před místní farou nebo zajít na hřbitov k hrobu country zpěváka Michala Tučného.

"Lidí jsou tu hlavně v létě tisíce. Zvykli jsme si, ale některé místní už otravuje furt někomu vyprávět, kde se co točilo, kdo všechno v komediích hrál," mávne rukou pan František, jeden z místních obyvatel, který sedí před svým domem a sleduje davy lidí.

Jestli čekáte, že turisté jen poklidně procházejí obcí, pak se mýlíte. Spousta z nich se ptá, kde je kravín, kde fara a nebo v kterém domě bydleli Škopkovi.

Pro místní zemědělské družstvo jsou turisté naopak přínosem. Ranč Šimona Pláničky, jak mají družstevníci svůj areál za obcí nazvaný, nabízí recesi. Tedy tancovačky na družstevní kolonádě nebo výlety družstevním Zemákem. Autobusem, kterým sociální demokrat Miloš Zeman objížděl Česko při předvolebních kampaních v roce 1996 a 1998. Karosa z roku 1987 byla před šesti lety určena k sešrotování, ale hoštičtí družstevníci ji zachránili a zrenovovali.

Jen samotný filmový skanzen by ale družstvo neuživil. Proto nadále hospodaří. "Pěstujeme třeba rychle rostoucí topoly. Když zaplatíte obsluhu na ranči, jsme na nule. Je ale třeba, aby ve vsi vůbec něco bylo, když už tam míří tolik turistů. Prostě s nimi popovídáme, posedíme, vyfotíme se a zasmějeme," říká předseda družstva Miloslav Daňha.

Sochu Heleny Růžičkové berou jako recesi

Právě zde nyní odhalili třímetrovou sochu herečky Heleny Růžičkové. Ačkoliv podle režiséra Zdeňka Trošky jde o recesi a herečka by se takovému výtvoru zasmála, podle některých je socha její urážkou. Většina lidí ale korpulentní dámu v bledě modrých šatech a zelených gumovkách bere jako recesi.

"Nijak nás to neuráží. Celý areál je dělaný jako recese vztahující se ke komediím, tak proč by ne. A hlavně Helenu Růžičkovou by to určitě nepohoršovalo," řekl například Jan Rodvín z Prahy, který se v obci zastavil s rodinou.

V jeho fotoalbu nebude chybět fotografie, jak manželka se synem dobíhají motorový vlak z Volyně do Strakonic, nebo snímky u názvů ulic, které před osmi lety Hoštičtí pojmenovali podle trilogie. Tedy třeba ulice u rodičů režiséra Zdeňka Trošky se jmenuje třída Zdeňka Troška, ke kostelu vede ulice svaté Cecilky, okolo známých domů pak Konopníků nebo Škopků.

Na náves Michala Tučného vede Schuttersteinstrasse, prý podle šlechtice, který záslužně zpevňoval cesty štěrkem různě po Šumavě. Recese je v obci znát na každém kroku.

Za léto přijede do obce několik tisíc turistů. Protože je nikdo nepočítá, existují jen hrubé odhady. Ty hovoří zhruba o třiceti tisících lidech za léto, Ranč Šimona Pláničky odhaduje návštěvnost na deset tisíc lidí.