Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hostětín: vesničce, kterou navštívil Charles, zachránila ekologie život

aktualizováno 
Leží až na samém konci země na úpatí Bílých Karpat poblíž slovenských hranic. Obyčejně neobyčejná vesnička, jejíž 240 obyvatel se před časem vydalo tak trochu z nutnosti ekologickou cestou. Před nedávnem navštívil toto odlehlé místo sám britský korunní princ Charles. Pokusili jsme se zjistit, čím ho okouzlilo.

Hostětín. Pohled od socha Jahodiska na kopci nad vesnicí | foto: Libuše Tomanová, iDNES.cz

Obyčejná i exotická

Pokud byste přijížděli od Prahy, je to zhruba 330 kilometrů. Nejdříve po dálnici přes Brno, pak odbočíte ve Slavkově na Uherské Hradiště, dále Uherský Brod, odtud do Bojkovic, Pitína, přehoupnete se přes kopec a jste tady. Některá jména v okolí znějí zvláštně exoticky - Kolelač, Ploštiny, Papradné, Kochavec, Kršlisko, Sidonie, Rokytenky, Peňažná...

Samotný Hostětín se krčí v malém údolíčku pod bělokarpatským hřebenem. Z jedné strany ho obklopuje les, z druhé pole a trnkové sady. Aby bylo jasno, trnky zde říkají švestkám.

Hostětín, sušírna ovoce - infotabule

Hostětín, sušírna ovoce patří k nejstarším stavbám v obci. Funguje pro místní použití, suší se v ní jablka, hrušky, švestky

Je 10 hodin dopoledne a žádný velký provoz. Sem tam projede auto, u náměstíčka svařuje jeden z místních obyvatel dvě fotbalové brány. Po velké slávě, kdy tu minulý týden vítali britského prince Charlese, ani památky. Jen barevná cedule s erbem a nápisem Vítejte v Hostětíně, která se blýská hned u vjezdu do obce, ještě příznačně voní novotou.

Snad se místní neurazí, ale na první pohled vesnička kromě toho, že září čistotou (ostatně jako téměř všechny moravské vesnice), nevyniká ničím výjimečným či neobvyklým. Tradiční venkovskou architekturu tu kromě historické dřevěné tzv. Chmelovy sušírny na ovoce nenajdete. Místo kostela tu mají jen kapli.

Hostětín. Místní hospoda

Místní hospoda, kde se čepuje Černá hora

Hostětín, kaple

Hostětín, kaple

Vesnička, které zachránila život ekologie. Doslova.

Čeho si ale povšimnete, jsou poměrně velké a vysoké rodinné domy, často i více než dvoupatrové. A právě tato zvláštnost stojí v pozadí toho, proč je dnes Hostětín tak pozoruhodnou vesničkou, kterou poctil svojí návštěvou i Charles.

V 70. letech vyhlásil okresní úřad v Hostětíně stavební uzávěru. Důvodem byla chybějící čistička, na kterou ale nebyly peníze. Tak trochu Hlava 22. Nesmělo se stavět, respektive mohlo se stavět pouze na stávajících domech. Místní se to snažili řešit různými nástavbami, odtud ty nezvykle mohutné, mnohapatrové domky.

Mladí lidé se přesto začali houfně stěhovat pryč. Počet obyvatel poměrně rychle klesl z 330 na méně než 200. Přestaly se rodit děti. Nechybělo mnoho a vesnice, o níž se první zmínky datují k roku 1412, zanikla.

Hostětín. Informační cedule u kořenové čistírny odpadních vodHostětín. Část systému kořenové čistírny odpadních vodHostětín. Socha Adam a Eva od Milana Šuráně u čistírny odpadních vod

Kořenová čistírna odpadních vod vrátila Hostětín zpátky do života. Na snímku vpravo socha Adam a Eva vedle čističky

Počátkem 90. let přišli ve vesničce se spásným nápadem vybudovat kořenovou čističku. Zatímco klasická čistička, na kterou bylo třeba stavební povolení, by stála 15 milionů, ta kořenová, fungující na biologické bázi jako umělý mokřad, jen čtyři miliony. Jasně že vyhrála ta ekologická, která se zprovoznila v roce 1996. Symbolicky se tak dá říci, že od ní se dá počítat i nový letopočet Hostětína. Letos se tu po dlouhých letech dokonce začaly stavět tři nové domy.

Hostětín. Část systému kořenové čistírny odpadních vod

Hostětín. Část systému kořenové čistírny odpadních vod

Švestky vás zahřejí zevnitř i zvenku

tip iDNES.cz

Čím dál víc návštěvníků míří do Hostětína na tzv. Jablečné slavnosti, které se konají některou neděli na konci září. Vystavují se všechny odrůdy jablek, ochutnávají mošty a jablečné moučníky, probíhá jarmark, koncert. V rámci slavností je možné si prohlédnout i všechny ekologické projekty.

"Všechno to začalo tak trochu z nouze," říká starosta Hostětína Robert Janota v kanceláři místního obecního úřadu, když nám vypráví, jak po kořenové čističce začaly v obci vznikat další a další ekologické projekty.

"Zavést plyn bylo strašně drahé a udělat něco s vytápěním jsme tu museli. Hostětín dřepí v dolíku a když tu začátkem podzimu začali všichni topit uhlím, nedalo se tu vůbec dýchat ani vyjít ven."

Řešením se stala biomasová výtopna, kde se topí odpadem z pokácených stromů z bělokarpatských lesů, tzv. dřevní štěpkou. Do topiva se přidávají i pecky ze švestek. "Když se pak doma zahřejete štamprlou slivovice, může vás těšit, že švestky vám vyhřívají i domek," usmívá se starosta.

Hostětín, fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna

Hostětín, výtopna na dřevní štěpku - sklad paliva

Výtopna na dřevní štěpku - sklad paliva

Po výtopně následovala fotovoltaická elektrárna na konci obce, svépomocné solární panely na řadě domů a dokonce šetrnější veřejné osvětlení. V neposlední řadě také moštárna, produkující vynikající jablečné biomošty. A nakonec v roce 2006 ekologický pasivní dům - penzion Veronica, který se stal jakýmsi středobodem vesnice a který je prvním svého druhu v republice.

Boj o přežití však pokračuje. Navzdory ekologickým oceněním má obec problémy sehnat dotace třeba na dětské hřiště. "Ekologický přístup je dobrá věc, mně ale hlavně záleží na tom, aby se tu lidem dobře a spokojeně žilo. Už podruhé jsme žádali o dotaci na výstavbu dětské klubovny a přesto se nám ji zatím nepodařilo získat," posteskl si Robert Janota.

Hostětín, socha Vodník od Štefana Siváně kousek od kořenové čističky

Hostětín, socha Vodník od Štefana Siváně kousek od kořenové čističky

Tipy pro turisty a výletníky

Je jasné, že vesničku, která v České republice patří mezi ekologické jedničky a získala řadu ocenění, si nemohl princ Charles, známý svým zájmem o životní prostředí, nechat ujít. A Hostětín by si neměli nechat ujít ani turisté.

Hlavním magnetem bělokarpatské vesničky jsou ekologické projekty, které je možné si všechny po domluvě prohlédnout. Nocovat se dá třeba v ekopenzionu Veronica, stojícího uprostřed jabloňového bio-sadu s protékajícím potokem, kde mají k dispozici 25 lůžek ve 2 až 4lůžkových pokojích.

Zajímavý je už samotný pobyt v penzionu, postaveném jako pasivní dům, který má až 10 x nižší spotřebu energie oproti běžným stavbám. Využívá se například solární ohřev vody, řízené větrání se zpětným získáváním tepla, splachuje se dešťovou vodou. Příznivce šetrného životního stylu potěší, že se tu vaří z biopotravin a pijí mošty ze sousední moštárny.

Hostětín, ekopenzion VeronicaHostětín, ekopenzion a vzdělávací centrum Veronica

Ekopenzion a vedle vzdělávací centrum Veronica

Jinak přespat se dá i v místní Staré hospodě. Tady se nevaří, nýbrž jen čepuje pivo Černá Hora a další moky denně od 17.30 do 22.00. A kouřit se dá jen v předzahrádce.

Na krásný výlet se můžete vydat po blízkém okolí. Celou vesnici totiž obkružuje, ve větší či menší vzdálenosti, neobvyklá "kalvárie" dřevěných a kamenných nadživotních soch. Celkem 15 uměleckých objektů v plenéru je bohabojným pozůstatkem česko-slovenského sochařského sympozia z roku 2002. Jedna z nejkrásnějších soch, zvaná "Jahodiska", stojí přímo ve stráni nad Hostětínem.

Hostětín. Socha "Pohlednice" od Daniela Šenkeříka u železniční zastávky Hostětín

Socha "Pohlednice" od Daniela Šenkeříka u železniční zastávky Hostětín

Hostětín, socha "Pastier" od Lúbomíra Orsága u lesa na kraji obce

Socha "Pastier" od Ĺubomíra Orsága u lesa na kraji obce

Nejvzdálenější, "Letecké srdce" sochaře Jaroslava Koléšeka, je daleko ve vedlejším údolí na těžko dostupném místě, kde nacisté za druhé světové války sestřelili americký bombardér B-17. S autem jsme tu zapadli do bahna a málem už nevyjeli.

Další výlet si můžete naplánovat, pěšky nebo na kole, třeba po Bojkovické naučné stezce ve variantách 24 nebo 16 km. Pokud se sem vydáte na jaře, můžete se pokoukat na kvetoucí vstavače v přírodní památce Žleb nedaleko od vesničky.

Ke vzdálenějším turistickým cílům pak patří např. lázně Luhačovice, lesopark ve Slavičíně, hradní zřícenina V Brumově-Bylnici nebo zoo ve Zlíně.

Může se hodit

Letecké srdce

Dne 29. srpna 1944 byl kousek od Hostětína nad Šanovem sestřelen americký bombardér B – 17 G, který spolu s dalšími stroji překvapily nacistické stíhačky. Zahynulo zde devět amerických letců. Padákem se zachránil pouze jediný člen posádky, velitel letadla Thayne L. Thomas, který dopadl mezi stromy a s pomocí místních občanů překročil slovenskou hranici, odkud se dostal zpět do USA. Na místě je dnes pomník a zmíněná socha "Letecké srdce".

Mapy © PLANstudio

Nejčtenější

Barely ropy zkrátka k Dubaji patří. Snímek byl pořízen 4. srpna 1961.
Před padesáti lety bylo v Dubaji 13 aut. Neznámá fakta o ropné metropoli

Perla pouště. Marnotratná, krásná, fascinující. Ačkoli je Dubaj známá svým oslnivým luxusním životním stylem a světovými rekordy, její kořeny sahají do...  celý článek

Hrad Sklabiňa. Někdejší sídlo Turčianské župy lehlo popelem až rukama...
Skromné a tiché Slovensko. Cyklovýlet po Turčianské magistrále

Turiec je malebná slovenská kotlina sevřená horami ze všech stran. Velice estetická krajina s pohádkovými přírodními scenériemi a absencí masového moderního...  celý článek

Etnograf, spisovatel, novinář a bývalý velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru...
Islám nás zničí stejně jako kolonizátoři indiány, řekl v Rozstřelu etnograf

Západní civilizace se podle etnografa Mnislava Zeleného Atapany chová k indiánům stejně jako dobyvatelé v 16. století. Nedávná vražda deseti indiánů na...  celý článek

Solná poušť po dešti
Dotknout se nebe. Putování nádhernou Bolívií s bleskem za zády

Druhá půlka mého bolivijského pobytu byla stejně nabitá jako ta první. Vydáváme se na povedený trek do And, poté sestoupíme do Amazonské nížiny a nakonec...  celý článek

Microsoft Image Composite Editor - výběr zobrazení (projekce)
NÁVOD: Jak vyfotit a složit dechberoucí panorama? Zvládne to každý

Široké panoramatické fotografie dokážou na první pohled zaujmout. Lépe zachytí pohled na město nebo krajinu a zprostředkují tak zážitek, který běžná fotka 4:3...  celý článek

Další z rubriky

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.