Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hory nabízejí sníh i holá místa

  13:01aktualizováno  13:01
Hory v Česku nabízejí lyžařům většinou dobré podmínky, někde se už ale objevují holá místa. Stále kvalitní lyžování slibují například střediska v Krkonoších, Orlických a Jizerských horách, naopak vydřená místa jsou na svazích západočeské části Šumavy. V Krkonoších se musejí běžkaři vyhnout místům, kde hrozí laviny.

Krkonoše
V hlavních střediscích leží od 60 do 110 cm sněhu; sjezdové tratě jsou po ránu hodně zledovatělé.

Dobré podmínky mají běžkaři na hřebenech Krkonoš. Musejí ale dát pozor na zledovatělá místa a také se vyhnout všem lavinovým svahům na Kozích hřbetech, Stohu, v Labském a Obřím dole a v údolí Bílého Labe. Sněhové podmínky v Krkonoších detailně ZDE.

Akce:
V sobotu odstartuje tradičně ze zimního areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně 48. ročník veřejného závodu lyžařských družstev Krkonošská sedmdesátka.

Ve snowparku na Horních Mísečkách se o víkendu pořádají závody Snowboard Open 2003.

Jizerské hory
hlásí dobré podmínky. Na sjezdovkách Severáku však může být sněhu méně. Střediska v Bedřichově a na tanvaldském Špičáku mají sněhu dost.

Horší je to naopak na libereckém Ještědu, který teplé a slunečné počasí prakticky připravilo o sníh. Na svazích ho leží kolem 30 centimetrů sněhu a v provozu už je pouze vlek na sjezdovce pod lany F10 a sedačková lanovka na Černý vrch.

Sněhové podmínky v Jizerkách detailně ZDE.

Krušné hory
Na hřebenech leží až 40 cm sněhu. Přes metr technického sněhu leží na lyžařských svazích Klínovce. Příznivé podmínky hlásí Zadní Telnice, kde jsou denně v provozu tři sjezdovky a vlek Roudný. V některých střediscích ale zima už pomalu končí. Na Bouřňáku jezdí jen vlek u slalomového svahu, kde leží technický sníh. V Českém Jiřetíně zavřeli středisko už minulou neděli.

Výška sněhu na sjezdovkách v centimetrech:
Klínovec - 115
Telnice - 40
Boží Dar - 20
Bouřňák - 10
Bublava - 70
Klíny - mimo provoz
Český Jiřetín - mimo provoz

Orlické hory
I zde jsou po ránu sjezdovky zledovatělé, na svazích leží od 60 do 100 cm sněhu. Holá místa se objevují na menších okrajových sjezdovkách; mimo provoz je Přívrat.

Čenkovice - Sjezdovky jsou upravené, v provozu je 5 vleků. Na sjezdovkách je 30 cm přírodního a 30 cm technického sněhu.

Deštné - Ve středisku leží 35 cm sněhu, na uměle dosněžovaných svazích Marty I a II dosahuje vrstva zmrzlého sněhu 70 cm. Lyžaři mohou využít upravené sjezdovky na Špičáku a u Šerlišského mlýna, večer se lyžuje v Jedlové. Příjezdová cesta od Dobrušky je holá, ve směru od Rychnova nad Kněžnou jsou na silnici led a koleje.

Říčky - V obci leží 55 cm sněhu. V areálu Ski klubu na tratích Můstku, Slalomce a Sjezdovce přesahuje vrstva technického a přírodního sněhu 85 cm. Lyžaři mohou využít také Snowpark a Loučky, kde leží 50 cm přírodního sněhu. Silnice jsou sjízdné, řidiči musí počítat s vyjetými kolejemi.

Šumava
Na jihočeských svazích Šumavy leží od 30 do 70 cm většinou zmrzlého sněhu. Na jižních svazích se už objevují místa bez sněhu, stejně jako na svazích v západočeské části Šumavy.

Nadále se lyžuje na sjezdovkách v Železné Rudě i na Špičáku, v některých partiích svahů sníh mizí. Na Špičáku je místy ještě kolem 60 cm zmrzlého firnu, u vleků se nečeká. Několik stop najdou i milovníci běžek.

Jezdit budou o víkendu vleky na Zadově, Churáňově, v Nových Hutích, na Kubově Huti a v Kramolíně. Zadov a Kramolín nabízejí také večerní lyžování. K dispozici by mělo být zhruba 100 kilometrů běžeckých tras.

Akce: V neděli se na Zadově koná dětský karneval na lyžích.

Vysočina
Na Vysočině se dá na sjezdovat už jen na některých uměle zasněžovaných svazích. Dobré podmínky hlásí stále sjezdovka v Lukách nad Jihlavou, v provozu je svah v Novém městě na Moravě a ve Svratce. Pokud nebude o víkendu pršet, lyžovat se bude i v Dalečíně.

Beskydy
Jeden z posledních bílých víkendů si mohou užít lyžaři v Beskydech. Ačkoli letošní sněhová nadílka nebyla příliš bohatá, na sjezdovkách i hřebenových trasách se sníh stále ještě drží. Lyžařská střediska hlásí v průměru od 40 do 50 cm sněhu. Nejvíce sněhu je na Bílé, na Velkém Polomu nebo na Pustevnách a všude tam, kde během zimy vylepšovali podmínky technickým sněhem. Některé areály už ale naopak bojují s holými místy a nesouvislou vrstvou sněhu na sjezdovkách.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Velký Polom - Severka 50 / 2
Palkovice 98 /3
Pustevny 40 / 8
Mezivodí 79 / 4
Bílá 60 / 2
Soláň - Sedlo 35 / 3
Soláň - Soláňka 35 / 35
Javorníky - Kohútka 40 /8
Javorový 40 / 2
Třeštík 35 / 2
Ski Malenovice 60 / 1
Gruň 35 / 3
Kyčerka - Velké Karlovice 100 / 4
Morávka 70-80 / 3

Jeseníky
Na sjezdovkách v Jeseníkách leží kolem půl metru přemrzlého sněhu s několikacentimetrovým popraškem. "Teplota ještě není tak vysoká, aby poznamenala kvalitu sněhu. Noční mráz ho navíc vždycky znovu spraví, takže sjezdovky jsou kvalitní," vylíčil situaci v Jeseníkách dispečer horské služby.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Praděd - Ovčárna 115 - 120 / 6
Karlov 30-50 / 12
Červenohorské sedlo 50 / 7

 

Autoři: , ,Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...

Nové lanovky, zasněžování i restaurace. Skiareály lákají lyžaře v Česku

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Stovky milionů korun investovali majitelé a správci lyžařských areálů v Čechách a na Moravě po loňské úspěšné zimní...Najdete na iDNES.cz