Hory nabízejí sníh i holá místa

  13:01aktualizováno  13:01
Hory v Česku nabízejí lyžařům většinou dobré podmínky, někde se už ale objevují holá místa. Stále kvalitní lyžování slibují například střediska v Krkonoších, Orlických a Jizerských horách, naopak vydřená místa jsou na svazích západočeské části Šumavy. V Krkonoších se musejí běžkaři vyhnout místům, kde hrozí laviny.

Krkonoše
V hlavních střediscích leží od 60 do 110 cm sněhu; sjezdové tratě jsou po ránu hodně zledovatělé.

Dobré podmínky mají běžkaři na hřebenech Krkonoš. Musejí ale dát pozor na zledovatělá místa a také se vyhnout všem lavinovým svahům na Kozích hřbetech, Stohu, v Labském a Obřím dole a v údolí Bílého Labe. Sněhové podmínky v Krkonoších detailně ZDE.

Akce:
V sobotu odstartuje tradičně ze zimního areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně 48. ročník veřejného závodu lyžařských družstev Krkonošská sedmdesátka.

Ve snowparku na Horních Mísečkách se o víkendu pořádají závody Snowboard Open 2003.

Jizerské hory
hlásí dobré podmínky. Na sjezdovkách Severáku však může být sněhu méně. Střediska v Bedřichově a na tanvaldském Špičáku mají sněhu dost.

Horší je to naopak na libereckém Ještědu, který teplé a slunečné počasí prakticky připravilo o sníh. Na svazích ho leží kolem 30 centimetrů sněhu a v provozu už je pouze vlek na sjezdovce pod lany F10 a sedačková lanovka na Černý vrch.

Sněhové podmínky v Jizerkách detailně ZDE.

Krušné hory
Na hřebenech leží až 40 cm sněhu. Přes metr technického sněhu leží na lyžařských svazích Klínovce. Příznivé podmínky hlásí Zadní Telnice, kde jsou denně v provozu tři sjezdovky a vlek Roudný. V některých střediscích ale zima už pomalu končí. Na Bouřňáku jezdí jen vlek u slalomového svahu, kde leží technický sníh. V Českém Jiřetíně zavřeli středisko už minulou neděli.

Výška sněhu na sjezdovkách v centimetrech:
Klínovec - 115
Telnice - 40
Boží Dar - 20
Bouřňák - 10
Bublava - 70
Klíny - mimo provoz
Český Jiřetín - mimo provoz

Orlické hory
I zde jsou po ránu sjezdovky zledovatělé, na svazích leží od 60 do 100 cm sněhu. Holá místa se objevují na menších okrajových sjezdovkách; mimo provoz je Přívrat.

Čenkovice - Sjezdovky jsou upravené, v provozu je 5 vleků. Na sjezdovkách je 30 cm přírodního a 30 cm technického sněhu.

Deštné - Ve středisku leží 35 cm sněhu, na uměle dosněžovaných svazích Marty I a II dosahuje vrstva zmrzlého sněhu 70 cm. Lyžaři mohou využít upravené sjezdovky na Špičáku a u Šerlišského mlýna, večer se lyžuje v Jedlové. Příjezdová cesta od Dobrušky je holá, ve směru od Rychnova nad Kněžnou jsou na silnici led a koleje.

Říčky - V obci leží 55 cm sněhu. V areálu Ski klubu na tratích Můstku, Slalomce a Sjezdovce přesahuje vrstva technického a přírodního sněhu 85 cm. Lyžaři mohou využít také Snowpark a Loučky, kde leží 50 cm přírodního sněhu. Silnice jsou sjízdné, řidiči musí počítat s vyjetými kolejemi.

Šumava
Na jihočeských svazích Šumavy leží od 30 do 70 cm většinou zmrzlého sněhu. Na jižních svazích se už objevují místa bez sněhu, stejně jako na svazích v západočeské části Šumavy.

Nadále se lyžuje na sjezdovkách v Železné Rudě i na Špičáku, v některých partiích svahů sníh mizí. Na Špičáku je místy ještě kolem 60 cm zmrzlého firnu, u vleků se nečeká. Několik stop najdou i milovníci běžek.

Jezdit budou o víkendu vleky na Zadově, Churáňově, v Nových Hutích, na Kubově Huti a v Kramolíně. Zadov a Kramolín nabízejí také večerní lyžování. K dispozici by mělo být zhruba 100 kilometrů běžeckých tras.

Akce: V neděli se na Zadově koná dětský karneval na lyžích.

Vysočina
Na Vysočině se dá na sjezdovat už jen na některých uměle zasněžovaných svazích. Dobré podmínky hlásí stále sjezdovka v Lukách nad Jihlavou, v provozu je svah v Novém městě na Moravě a ve Svratce. Pokud nebude o víkendu pršet, lyžovat se bude i v Dalečíně.

Beskydy
Jeden z posledních bílých víkendů si mohou užít lyžaři v Beskydech. Ačkoli letošní sněhová nadílka nebyla příliš bohatá, na sjezdovkách i hřebenových trasách se sníh stále ještě drží. Lyžařská střediska hlásí v průměru od 40 do 50 cm sněhu. Nejvíce sněhu je na Bílé, na Velkém Polomu nebo na Pustevnách a všude tam, kde během zimy vylepšovali podmínky technickým sněhem. Některé areály už ale naopak bojují s holými místy a nesouvislou vrstvou sněhu na sjezdovkách.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Velký Polom - Severka 50 / 2
Palkovice 98 /3
Pustevny 40 / 8
Mezivodí 79 / 4
Bílá 60 / 2
Soláň - Sedlo 35 / 3
Soláň - Soláňka 35 / 35
Javorníky - Kohútka 40 /8
Javorový 40 / 2
Třeštík 35 / 2
Ski Malenovice 60 / 1
Gruň 35 / 3
Kyčerka - Velké Karlovice 100 / 4
Morávka 70-80 / 3

Jeseníky
Na sjezdovkách v Jeseníkách leží kolem půl metru přemrzlého sněhu s několikacentimetrovým popraškem. "Teplota ještě není tak vysoká, aby poznamenala kvalitu sněhu. Noční mráz ho navíc vždycky znovu spraví, takže sjezdovky jsou kvalitní," vylíčil situaci v Jeseníkách dispečer horské služby.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Praděd - Ovčárna 115 - 120 / 6
Karlov 30-50 / 12
Červenohorské sedlo 50 / 7

 

Autoři: , ,


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Proč Mars? Lidé by jednou mohli osídlit Špicberky, říká český polárník

Biolog Josef Elster je šéfem špicberského Centra polární ekologie...

Na Špicberky se biolog Josef Elster vrací už třicet let. „Studuji tu nástup života po odlednění. Má to dost společného...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Jak fotit podzim. Mlha a nízké slunce umí čarovat, naučte se to taky

Foťte proti slunci a najděte si takovou pozici, kdy je slunce ideálně zakryto...

Podzim patří k fotograficky nejvděčnějším ročním obdobím. Zejména krajináře láká k výpadům do terénu vybarvené listí,...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....Najdete na iDNES.cz