Leopold Polda Sulovský

Leopold Polda Sulovský

Horolezecké eso Leopold Sulovský míří za dalším himálajským prvovýstupem

  • 5
Výprava české horolezecké legendy Leopolda Sulovského opět míří do Himálaje. Pětice horolezců odletěla v pondělí z Prahy a za měsíc chce vystoupit na vrchol Cho Oyu. "Nepatří sice mezi nejvyšší osmitisícovky, ale vymysleli jsme si cestu, kudy se nahoru ještě nikdy nikdo nedostal," prohlásil šéf výpravy.

Expedici tvoří lezci, kteří před dvěma lety bojovali o vrchol obávané K2. Na vrchol tehdy vystoupil jen Libor Uher, který se letos pokoušel neúspěšně zdolat další dvě osmitisícovky Annapurnu a Mount Everest. Úspěšnou expedici na K2 jsem sledovali ZDE.

"Chtěli jsme jet na Cho Oyu ve stejném termínu, ale nebylo jisté, jestli se dostaneme do Tibetu, tak jsme to odložili na podzim," uvedl Sulovský.

Členy Sulovského týmu jsou Radovan Marek, Pavol Kuprák, Kamil Bortel a Josef Lukáš. Před dvěma lety se všichni podívali na rameno K2. Marek dokonce až do výšky 8 300 metrů nad mořem, odkud šel už Libor Uher sám.

"Všechno to jsou chlapi, kteří mají velké zkušenosti s vysokými horami. Všichni kromě Josefa Lukáše stáli na vrcholu osmitisícovky," tvrdí Sulovský, který jako první Čech v historii zdolal Mount Everest. Navíc unikátním prvovýstupem kuloárem Norton.

Trasa provýstupu (zeleně) na Cho Oyu, kterou chce vystoupit expedice Leopolda Sulovského

Trasa prvovýstupu (zeleně) na Cho Oyu, kterou chce vystoupit expedice Leopolda Sulovského.

Hodnotný prvovýstup

Zkušený šéf výpravy označuje zvolenou cestu v jihozápadní stěně za prvovýstup, který by mohl mít značnou sportovní hodnotu. "Přitom je tato cesta objektivně bezpečná a tedy by v budoucnu mohla být opakovatelná. Právě toto je podle mne smysl prvovýstupu. Ne přelézt nějakou šílenost za hranicí hazardu. Ale ukázat cestu i dalším," míní Sulovský.

Členové výpravy mají ambici zdolat stěnu alpským stylem. "Ale jestli to bude možné, se musíme rozhodnout až na místě. Až ve chvíli, kdy se v rámci aklimatizačních výstupů budeme pohybovat v těsné blízkosti stěny. Pokud tam budou některá místa nebezpečná, použijeme fixní lana," uvedl Sulovský.

Samotná stěna končí poměrně daleko pod vrcholem. "Bereme s sebou i sněžnice, takže i v případě velkého množství nového sněhu bychom měli mít šanci stát nahoře," dodal těsně před odletem Sulovský.

Tyrkysová bohyně Cho Oyu

Cho Oyu je s výškou 8 201 metrů nad mořem šestou nejvyšší horou světa. Leží v Himálaji na hranicích čínského Tibetu a Nepálu, přibližně 20 kilometrů na západ od Mount Everestu. V tibetštině Cho Oyu znamená "Tyrkysová bohyně".

Jen několik kilometrů západně od Cho Oyu je ledovcem pokryté sedlo Nangpa La (5 716 m), které slouží jako hlavní obchodní cesta mezi šerpy z Tibetu a z regionu Khumbu. Také díky tomuto vysoko položenému průsmyku a mírným sklonům výstupových hřebenů je považována za nejsnadněji dostupnou osmitisícovku na světě.
Současně je první z takzvaných "malých osmitisícovek". Jejich vrcholy jsou ve výškách, ve kterých se na pěti "velkých osmitisícovkách" teprve budují poslední postupové tábory. Z hlediska výstupu ve velké nadmořské výšce je proto výstup na prvních pět nejvyšších hor Země výrazně náročnější.
Cho Oyu byl pátý zdolaný osmitisícový vrchol. V době prvního dosažení 19. října 1954 stáli na vrcholu členové rakouské expedice Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama. Prvním Čechem na vrcholu byla žena, Dina Štěrbová.
Celkem vede k vrcholu Cho Oyu osm cest, z nichž polovina byla otevřena prvovýstupem alpským stylem a další jedna v zimě. Jeden z těchto unikátních výstupů má na svém kontě Čech Jarýk Stejskal. Drtivá většina lezců však postupuje klasickou cestou. Pět tras nebylo nikdy zopakováno.

Všechny články speciálu o Expedici Cho Oyu 2009