Horolezec Miroslav Caban

Horolezec Miroslav Caban představil 14. března v Brně na tiskové konferenci projekt 448, v rámci něhož hodlá při nadcházející čtyřměsíční himálajské expedici zdolat bez použití kyslíkového přístroje čtyři osmitisícovky - Šiša Pangmu (8046 metrů), Čo Oju (8201 m), Broad Peak (8047 m) a K2 (8611 m). | foto: Igor Šefr, ČTK

Horolezcova meta: co měsíc, to osmitisícovka

  • 23
Český horolezec Miroslav Caban má na dalších několik měsíců odvážné plány. Dvaačtyřicetiletý sportovec se rozhodl absolvovat náročný projekt zvaný Four Four Eight (4-4-8), kdy chce za čtyři měsíce vystoupit na čtyři osmitisícové vrcholy. Pokud se mu to podaří, bude Caban první na světě, kdo to dokázal.

Nějaký talisman Miroslav Caban určitě dostane od manželky a dětí. Žádná zaříkávání ale neplánuje. Přední český horolezec z Hustopečí v úspěch závěrečného projektu své sportovní kariéry prostě a jednoduše věří. "Logicky mi vychází, že by to mělo vyjít. A když si to logicky odvodím, tak jsem o tom přesvědčen,“ říká pevným hlasem.

Vyrazit má za osm dní. Vystoupit na čtyři osmitisícové vrcholy za čtyři měsíce zatím nikdo nedokázal. Caban se ale cítí v plné síle a doufá, že mu hory budou nakloněny.

Šiša Pangma a Cho-Oyu

Jako první chce v Himalájích zdolat nejnižší osmitisícovku světa Šiša Pangmu (8046 m). Pak se chystá na šestou nejvyšší horu světa Cho-Oyu (8201 m).

Broad Peak a Mystická K2

Poté se přesune do pákistánského pohoří Karákoram, kde si k výstupu vybral Broad Peak (8047 m) a legendární K2 ( 8611 m), jež je druhou nejvyšší a zároveň nejvíce obávanou horou světa. Z Čechů na ni zatím vylezl jen Josef Rakoncaj.

"Z mého hlediska je to nejhezčí hora. Táhne mě, je to taková srdcová záležitost,“ popisuje. Horu se přitom pokoušel zdolat už před šesti lety, kdy se na ni vypravil coby účastník první oficiální české expedice na K2. Plány však tehdy horolezcům zhatilo počasí.

I v nadcházejícím projektu bude mít Caban právě před touto horou největší respekt. "K2, to je mystika,“ říká.

Výstup na ni včetně aklimatizace obvykle trvá až půldruhého měsíce. Caban ji chce ale pokořit rychleji. "Nebudu se muset aklimatizovat, protože už budu zvyklý na výšky z předešlých hor,“ vysvětlil.

Zavazadla už putují do Káthmándú

První zavazadlo už poslal do hor před dvěma dny. Devadesát kilogramů horolezecké výbavy odcestovalo nákladním letadlem do Káthmándú. Dalších padesát kilo včetně jídla a výstroje ale ještě na odvoz čeká.

Miroslav Caban své mimořádné kvality prokázal už před více než rokem, kdy dokončil náročný horolezecký projekt Seven Summits. Bez použití kyslíkového přístroje tehdy zdolal nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.

Stal se tak prvním Čechem a druhým člověkem na světě, který to dokázal - hned za legendárním Reinholdem Messnerem.

Češi na Cho-Oyu
1984 - Dina Štěrbová
1985 - Jarýk Stejskal, Josef Rakoncaj
1994 - Zdeněk Hrubý, Ladislav Kamarád, Stanislav Šilhán
1995 - Ladislav Drda, Ota Louka, Vladimír Myšík, Otakar Srovnal
1996 - Luboš Bečák, Martin Otta
1997 - Tomáš Sláma
2000 - Václav Pátek, Vladimír Smrž
2003 - Radek Jaroš, Martin Koukal
2004 - Petr Malý, Petr Novák
2005 - Martin Minařík, sólo 

Češi na K2
1983 - Josef Rakoncaj, výstup severním pilířem
1986 - Josef Rakoncaj, Abruzziho hřeben

Češi na Broad Peaku
1986 - Josef Rakoncaj
2005 - předvrchol tzv. Rocky Summit (8 035 m) - Roman Langr, Kamil Bortel

Češi na Šiša Pangmě
1990 - Josef Rakoncaj
1995 - Oldřich Rypl, Stanislav Šilhán, Petr Skřivánek, Josef Šimůnek
2002 - Petr Novák, Milan Sedláček
2004 - Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý, Martin Minařík, Petr Mašek

,