Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horolezci odpovídají na dotazy čtenářů iDNES

  12:32aktualizováno  12:32
Zveřejňujeme odpovědi členů české expedice Himalaya 8000 na první dotazy čtenářů iDNES. V současnosti se horolezci pokoušejí postavit poslední - čtvrtý tábor pod K2, a to ve výšce 7 900 metrech a pak už budou útočit na vrchol. Pokud se chcete dozvědět, jaké pocity zrovna teď prožívají, jak se připravují na výstup a jak to v současnosti na nejnebezpečnější hoře vypadá, máte jedinečnou šanci zeptat se přímo samotných horolezců. Stačí poslat dotaz na adresu iglobe@idnes.cz.

Dotaz 1) Předem mého dotazu bych celé expedici popřál především příznivé počasí a hodně štěstí v dalším výstupu. Rád bych se zeptal: Máte nyní  po smrti mladého francouze v základním táboře strach že se někdo z vás nemusí z výpravy vrátit? Co může zabránit vašemu výstupu na vrchol? Do kdy se budete snažit o zdolání vrcholu? Děkuji za odpovědi a držím palce

Březina Petr T.I.S. PS: Až se vrátíte, máte v krámě poštu.

Odpověď: O smrti se v BC prakticky nemluví. Jenom jsme před pár dny koukali, jak pro něj přiletěla vojenská helikoptéra. Protože bylo špatné počasí, jeho tělo leželo na ledovcové moréně jen tak ve spacáku asi tři dny. My jsme ale raději koukali a mluvili o stěně K2, kterou máme stále asi z jedné čtvrtiny před sebou. Smrt se ale připoměla i teď ve čtvrtek, kdy jsme zachraňovali dvaadvacetiletou Singapurku. Kdyby jsme neměli doktora a přetlakový vak... O smrti tu neradi mluvíme.

Výstupu na vrchol může zabránit - a taky se o to snaží - počasí. Prakticky všichni lezci jsou tady dost zkušení, takže pokus o K2 není v jejich podání žádnou drzostí. Soňa Vomáčková, Josef Šmůnek, Zdeněk Hrubý nebo i Radek Jaroš dokázali už, že na vršky osmitisícovek vylézt umí.

Odcházet z BC bychom měli tak někdy kolem 8. srpna. Ale pokud by počasí nabízelo vhodný den k útoku na vrchol někdy těsně potom, uvažovali bychom o přebukování letenek. Předpokládám ale, že do onoho data ještě "vrcholové" počasí mít budeme.

 Dík za držené palce.

Dotaz 2) Držím palce, vydržte ale mám také dotazy: 1. Kolik horolezců je v současné tíživé situaci fyzicky a psychicky připraveno vystoupit na vrchol?

Odpověď: Všichni sem přijeli bojovat o možnost zaútočit na vrchol. Připravujeme prací ve stěně podmínky tak, aby šanci mohl dostat každý. To není teorie. V týmu, který nyní pod K2 je, k žádné selekci nedochází. První se o tuto šanci přihlásil Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý a Petr Mašek. V sobotu ale svůj nástup zastavili před C4.

2. Plánujete výstup bez použití kyslíku?

Skupina Himalaya 8000 má sebou kyslík pouze pro záchranné účely!

3. Mohu znát jméno vedoucího expedice?

Zdeněk Hrubý, zástupcem je Josef Šimůnek

4. V jaké výšce je vybudován základní tábor?

5200 metrů, pro přirovnání, je to o 400 metrů výš než je vrchol Mount Blancu

5. Nepohybuje se ve vašem okolí skupina trekkařů z Tábora? Příznivec hor  Jirka Kocmich z Tábora

Už tady byli. Většinou moc fajn kluci. Oslavili jsme společně narozeniny Josefa Šimůnka. V sobotu odešli, míří do BC Gasherbrummů a přes sedlo domů.

Dotaz 3)Dobry den! Zdravim naší expedici pod slovutným Qgirem!!!! Doufám, že dobré počasí vydrží co nejdéle a podaří se vybudovat C4, aby se dalo uvažovat o vrcholovém útoku! Moc všem přeju ať se daří.. Měl bych ještě jeden malý dotaz, zajímalo by mě, jak je to s fixovaním, v jaké míře se v této stěně používají fixy, kdo je natahuje, jestli když s vámi leze stejnou cestou ještě jedna expedice tak využíváte všichni stejných fixů (čili oni fixují i pro vás nebo vy pro ně)...
Děkuji za odpověď.....jinak ještě jednou každopádně zdravím všechny členy expedice, držím moc palce v útoku na vrchol, a hlavně ať přeje počasí!!! Jmenovitě pozdravy pro "Jičíňáky" ...Simona, Boudu a Soňu (té obzvláště hodně štěstí!!!) ....

..zdravi SANDOR...

Česenovu cestu s námi leze pouze jediná skupina - mezinárodní expedice pod německým vedením. Jejími členy jsou hodně zvučná jména, takže oni ne všechno fixují, i když by většina lezeného terénu lano zasloužila. Dohoda s nimi je taková: použijte co jsme už natáhli a dofixujte zbytek. A tak to taky funguje. Mezi C3 a C4 jsou údajně fixy z loňska a ještě použitelné. Nyní čekám na návrat Zdeňka, Radka a Misky (Petra Maška), kteří se o C4 pokoušeli, jestli tuhle informaci potvrdí.

4) Vzkaz pro Miru Cabana: Strašně moc držím palce a přeji splnění snu a šťastný návrat! Zdraví Iva Nováková (a přátelé)

Míra je zrovna ve stěne, vyřídím mu to.

Dotaz 5) Vážená dámo a pánové pod K2! Ze vší duše přeji pěkné počasí a dost sil k tomu, aby se člověk dokázal přinutit jít nahoru a pak taky ještě dolů! Jezdím po všelijakých horách a kopcích asi 25 let, loni poprvé v Himalájích (Island Peak 6200m) a vím, že to není nic jednoduchého a bez příslušné vášně a trochy (většinou pořádného pytle!!) štěstí to nejde. Takže ještě jednou hodně štěstí na vršek a vraťte se (pokud možno zdraví)! Mimochodem jak dopadá porovnání Nepál/Pakistán (nosiči, BC, podmínky, přístup, ceny, ochota lidí...)?
Roman Kubín rok@quick.cz

Odpověď: Porovnání překvapivě lichotivé pro Pákistán. To co objednáte a slíbíte zaplatit, frčí jako na drátkách. Na nosiče ani kuchaře ani další organizaci BC nebo treku do BC si nemůžeme stěžovat. Myslíme si, že do značné míry je to tím, že působíme v oblastech, které jsou kvůli konfliktu s Indií ve vojenském režimu a tady v Pákistánu stojí armáda hodně vysoko. Takže na nějaké problémy nikdo není zvědavý. My nejmíň.

Ceny jsou celkem nízké - nižší než turisticky provařený nepál - ale obchodníci jsou podšívky jako všude. Koupil jsem si sandále v přepočtu za 300 Kč a za dva dny jsem zjistil, že je nejspíš nějaký trekkař vyhodil, Pákistánec z koše vylovil, poslepoval, napulíroval a já jsem za pitomce. Dobře mi tak. (A to při prodeji nasadil první cenu 64 USD!!!)

6) Dobrý den paní a páni v redakci, sleduji pozorně na Vaší straně informace o výpravě už od začátku a chtěl bych Vás tímto poprosit o malou laskavost, jestli to bude jen  trochu možné. Před pár lety jsme se současným šéfem expedice na K2,  Zdeňkem Hrubým chodili do stejného lyžařského oddílu při Prírodovědecké fakultě v Praze Uteklo trochu času a já jsem strávil většinu z posledních tří let v Antarktidě na ostrově King George a tak jsme neměli možnost se setkat. Chtěl bych Vás tedy poprosit,  jestli  můžete předat jemu, ale i celé výpravě tam nahoře můj pozdrav a přání úspěchu nejen při tomhle výstupu a taky hlavně bezpečný návrat a klid a  radost v srdci. Děkuji Vám zdravi Láďa Rektoris.

Diky, stalo se.

7) Pozdrav a přání hodně sil a štěstí do posledních, určitě úspěšných, metrů přeje celé výpravě a zvláště novoměstskému "bardovi" Tomáš Navrátil

8) Ahojky expedice Himalaya 8000. Přeji Vám moc a moc štěstí a hlavně krásné a slunečné počasí. Moc Vám přeji pokořit K2 a štastný návrat z kopce. To vše a hodně zdraví Vám přeje nějakej Martin Hrabak [m.hrabak@atlas.cz <mailto:m.hrabak@atlas.cz>] ze Zbiroha okr.Rokycany.

Dik.

9) Zdravíme všechny v expedici Qgir K2! Myslíme na Vás všechny, sledujeme veškeré zprávy o expedici. Přejem Vám končně lepší počasí a ať se všem daří. Opravdu hodně lidí tady u nás je v duchu s Vámi a těší se na Váš návrat. Jsme rádi, že k vám dorazil MUDr. Lukaš Svoboda a může dávat pozor na Vaše zdraví. Těší nás, že naše agentura MediaTrust Communications mohla svou činností takto pomoci a našla sponzora pro pana Svobodu - Johnnie Walker vam
všem vzkazuje: Keep walking!

Daniela Cervenclová
Director of Business Affairs
MediaTrust Communications

Expedice Qgir-K2 moc děkuje, neboť ačkoliv jsme pevně rozhodnutí zůstat všichni živí a zdraví, lékař do týmu patří. Řídký vzduch, skály a ledovcové trhliny by mohly být jiného mínění.

10) Dobrý den, prosím o sdělení expedici a hlavně Radku Jarošovi, že mu tady 600m nad morem v rodném Novém Městě na Moravě držíme palce. Děkuji
Zbynek Grepl

Díky, předám. Radek je ve stěně, zrovna zkoušel postavit C4.

Členové expedice si při čekání na pěkné počasí krátí čas i stavěním sněhuláka v základním táboře

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Najdete na iDNES.cz